ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon За яких умов зарплату в Україні перестануть видавати в конвертах?

зарплати в конвертахПерший заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень Ярослав Жаліло:

Легальну виплату зарплат сьогодні в Україні гальмують кілька речей. У тому числі, це прибутковий податок, соціальні відрахування, та інші речі, які здорожують працівника для роботодавця. Природно, що зменшити радикально ці відрахування неможливо.

Що потрібно зробити, так це посилити контроль, тому що досить часто роботодавці просто отримують додатковий прибуток на тому, що не працевлаштовують офіційно працівників в обхід законодавства. І друге – це раціоналізація оподаткування. Зараз блукають різні теорії з приводу зменшення прибуткового податку і ставки соціальних нарахувань. У принципі, мені це видається доцільним, просто тут потрібно чітко визначитися, яке зниження є раціональним і не ризикованим із фіскальної точки зору.

Екс-в.о. міністра фінансів Ігор Уманський:

Дуже часто звучить пропозиція – от давайте боротися із зарплатами в конвертах. Це збільшить надходження до пенсійного фонду, місцевих бюджетів і це в значній мірі поліпшить можливості, як пенсійного фонду, так і місцевих бюджетів виконувати свої зобов’язання.

По суті пропозиція правильна, але зарплата в конверті це не самодостатнє явище, а наслідок того, що частина бізнесу змушена працювати в тіні. Тому що система адміністрування податків, наша законодавча база, найчастіше штучно, свідомо створена і прописана таким чином, що легально вести бізнес в Україні неможливо. Величезна кількість прикладів, коли один нормативний акт суперечить іншому, і як би ти не вчинив, ти або один, або інший порушиш. У нас працює система, при якій чиновницький апарат створив собі базу для того, щоб годуватися на бізнесі. А бізнес, щоб не бути банально посадженим у в’язницю, змушений працювати в тіні. Про це знає сам чиновницький апарат, який створював цю систему і заганяв людей туди. Про це знають бізнесмени, вони працюють у тіні і роблять вигляд, що не платять податки. Але вони не платять тільки легальний податок. Вони сплачують, так званий адміністративний податок – це так у нас зараз корупцію називають. Поки у людей не буде можливості нормально, законно вести бізнес, а адміністративна та фіскальна політика адміністрування не буде зрозуміла, прозора й адекватна, вивести економіку з тіні так і залишиться політичним гаслом.

Іван Цебак, блогер «Мінфіну»:

На мою думку, тут не може бути простого рецепту, або легкого виходу. Для того, щоб зарплату перестали давати в конвертах, необхідно прийняти заходи щодо всіх учасників процесу. Державі необхідно ввести пільговий період виплат ЄСВ (єдиний соціальний внесок) та ПДФО (податок на доходи фізичних осіб) для роботодавців за працівників, які прийняті на нові робочі місця; для працівників, які тільки завершили вуз та для інших вразливих категорій у період до 1 року.

Треба збільшити відповідальність за зарплату в конвертах, але карати тільки штрафом. Здійснити реальний моніторинг із зарплат у конвертах. Від працівників необхідно усвідомлення, що зарплата в конвертах – це негативно для них особисто. Можливо, для них також слід передбачити певну відповідальність, оскільки і вони (працівники) є учасниками правопорушення. Так само треба проводити значну інформаційну роботу з суспільством про те, що зарплата в конверті це в першу чергу погано для них, роз’яснювати людям їхні права і вказувати, що втрачає працівник, який отримує зарплату в конверті.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами