ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Українська економіка давно здохла – за винятком кількох сировинних галузей

українська економікаРосійські аналітики вже не раз раніше говорили про ту шкоду, яку отримує Росія, вірніше – економіка цієї країни, від “голландської хвороби”.

Ось і сьогодні експерти Центру розвитку Вищої школи економіки висловилися щодо цього у виданні “Відомості” у матеріалі під заголовком “«Голландська хвороба» в Росії прогресує”.

Вони, зокрема, пояснили суть даної економічної хвороби так: “У періоди гонок на сировинних ринках національні валюти країн-експортерів починають зміцнюватися, що б’є по виробниках: зростає ціна продукції, знижується її конкурентоспроможність. Росія зайняла друге місце за темпами зміцнення реального ефективного курсу рубля, поступившись лише Бразилії (58% проти 70%), підрахували дослідники Центру розвитку на підставі даних Банку міжнародних розрахунків із 2004 р. по травень 2013 р.”.

«Голландська хвороба» є, але в обмеженій формі, вважає заступник міністра фінансів РФ Моїсеєв: «Якби не відповідальна грошово-кредитна і бюджетна політика, ситуація була б набагато гіршою». Зараз ці процеси не викликають тривоги, заявив він: реальний курс рубля слабшав в останні місяці (у червні – на 3,3%, за півроку – на 1,5%).

Тобто, у Росії розуміють все не тільки незалежні експерти, а й високопоставлені чиновники. Тому російська влада, принаймні, намагається боротися з “голландською хворобою” – зокрема, часом свідомо йде на ослаблення рубля до долара. Хоча і є торговий профіцит, та обсяги золотовалютних резервів легко дозволять уникнути будь-якої девальвації (на сьогодні ЗВР Росії складає 513 млрд. дол.).

У нас же, в Україні, чиновники, що відповідають за економіку і фінанси держави, боюся, навіть не чули ніколи про “голландську хворобу”. Ну і вже точно українська влада ніколи не робила проти неї ніяких заходів.

Мені не хочеться зараз вдаватися у великі подробиці. Наведу лише деякі цифри, що для людей, які знаються на економіці чітко покажуть, в чому полягає симптоматика “голландської хвороби” для України.

Зверніть увагу, по-перше, на те, як відповідають між собою темпи зростання (падіння) експорту чорних металів і ВВП!

По-друге, подивіться на сумарну цифру цього експорту – майже 170 млрд. дол. за останні 11 років. При цьому згадайте, що ЗВР України на сьогодні – 23 млрд. дол., а максимальний їх розмір був 38 млрд. дол. Порівняйте цифри металургійного експорту з величинами ЗВР і подумайте, що було б у нас з золотовалютними резервами і курсом гривні, якби Україна не мала таких природних багатств і не експортувала б залізо взагалі (як багато інших країн)?

Причому, тут симптоматика хвороби тільки з експорту чорних металів. А у нас значні суми валюти надходять від експорту ще двох видів сировини – хімічних добрив і зерна.

Але в Росії, як мінімум, останні п’ять років (після кризи 2008 року) рублю дозволяють себе вести досить гнучко. І в Росії виробляються автомобілі, багато видів побутової техніки і т.д.

А в Україні весь цей час влада тупо тримає курс 8 гривень за долар. Перед тим також тупо майже дев’ять років тримали курс трохи вище 5 (та ще двічі, об’ївшись Біг-маку, Стельмах потроху ревальвував гривню – межа ідіотизму!). Тому у нас давно вже не виробляються практично ніякі непродовольчі споживчі товари, а імпорт продуктів харчування з кожним роком зростає.

Тобто, наша економіка давно здохла – за винятком кількох сировинних галузей. Заводи і фабрики стоять, народ у пошуках роботи масово ганяє по зарубіжжю, а багато хто там вже осіли назовсім.

Зате наша влада обіцяє стабільність гривні аж до президентських виборів 2015 року. А один особливо старанний “експерт” нещодавно запропонував взагалі законодавчо закріпити курс на незмінній позначці 8. Так що дуже скоро в українській економіці перестане дихати навіть те, що ще хоч трохи якимось дивом дихає сьогодні…При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами