ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Парадокси української економіки: народу добре, а для ВВП мінус, і навпаки

українська економікаНаш Держкомстат показники з виробництва та споживання електроенергії включає в розділ промислове виробництво. Тому, якщо індекси по електроенергії в якісь періоди ростуть до попереднього року, то це йде в плюс загальним індексом з промислового виробництва, і навпаки. А індекси промислового виробництва, у свою чергу, враховуються потім для розрахунків динаміки реального ВВП.

У травні та червні нинішнього року індекси по електроенергії вийшли до відповідних місяців 2012 року в мінусі. На те є багато причин. Напевно, вітчизняна промисловість менше споживала, раз у ній йде спад. Є ще й інші різні причини.

Однозначно, однією з причин зниження споживання електроенергії в травні, червні та липні 2013 року також є менш спекотна погода в ці місяці в порівнянні з минулим роком. Річ у тому, що значні обсяги електроенергії споживають зараз в Україні в літній час кондиціонери, встановлені масово як в офісах, так і в квартирах громадян.

Але торік літо було досить спекотне. Причому, спека прийшла рано – кондиціонери усім довелося включати на всю потужність ще у весняні місяці. А в цьому році справжньої спеки, по суті, ще досі не було. Тому і кондиціонери включалися значно рідше, ніж у минулому році.

Ось і виходить, що народу добре від відсутності виснажливої ​​спеки в нинішньому році. І для самопочуття, і для гаманця – коли менше включаєш кондиціонер, то менше набігає на лічильнику і менше доводиться платити за електроенергію.

Ну а для показників промислового виробництва в країні і ВВП така ситуація не в радість. Нехай і не дуже великий, але все ж якийсь мінус за цими показниками вимальовується.

А уявіть, який плюс був би для показників по електроенергії і т.п., якби Україна розташовувалася десь недалеко від екватора. Кондиціонери у всіх працювали б цілодобово і цілорічно. Але народу було б погано.

Зате в цьому випадку народу було б добре від того, що взимку не треба опалювати житло і, відповідно, платити за опалення. При цьому, ми б припинили взагалі імпортувати природний газ і значно зменшили імпорт нафти. Був би зовсім інший торговий баланс у нас! І золотовалютні резерви б заощаджувалися! Везе ж жителям Бразилії, Куби, Індонезії, В’єтнаму, Ефіопії і т.д. (Жарт)!

Окремо хочу звернути увагу на приклад того, як в останні кілька років, навпаки, наш народ постраждав, а економічні показники України отримали плюси. Йдеться про чемпіонат з футболу Євро-2012, який нещодавно у нас відбувся.

Відомо, що з держбюджету України було витрачено на підготовку до цього заходу величезну кількість грошей. Точно більше 50 млрд. грн., але можливо, що і всі 100 млрд., а то і того більше.

Але також всім добре відомо, що не менше половини цих грошей було вкрадено нашими спритними чиновниками у вигляді «відкатів». Як повідомляли обізнані люди, розміри цих «відкатів» становили понад 50% і часом досягали аж 80-90%.

Народу, звичайно ж, погано було від цього. Оскільки ті багато десятків мільярдів гривень, що були розкрадені за Євро-2012, могли б піти на підвищення зарплат, пенсій, соціальної допомоги і т.д.

Однак в економічні показники потрапили суми, виділені з бюджету під Євро-2012, у повному обсязі. У зв’язку з чим великі плюси отримали показники в будівництві, промисловому виробництві та ВВП. Особливо у 2011 – 2012 роках.

А от якби можна було виправити статистику і відмінусувати з сумарних показників вкрадені під єврочемпіонат гроші, то напевно, зокрема, за 2012 рік у нас реальний ВВП не зріс би на 0,2%, як доповів Держкомстат, а впав би – на пару відсотків. Тобто, реально українська економіка почала валитися ще за підсумками минулого року.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами