У першому кварталі вітчизняна металургія не продемонструвала істотного зростання виробничих показників. Так виплавка сталі зросла на 1,8%, а виробництво прокату – всього на 0,9%. Мінпром вирішив з’ясувати, яку динаміку покаже українська металургія в другому півріччі поточного року.
Спостережуване зростання виробництва сталі в Україні в 1 кварталі поточного року був обуло перш за все зростанням продажів на зовнішніх ринках, відзначає директор з розвитку проекту Delphica Павло Перконос. Експерт нагадав, що в січні-лютому 2013 експорт прокату з України склав 3,857 млн. тонн проти 3,597 млн. тонн в аналогічному періоді минулого року.
За словами експерта, попит на внутрішньому ринку сьогодні також не вселяє оптимізму: «Спад індексів промвиробництва зумовив скорочення відвантажень на внутрішній ринок 14,3% (або на 150 тис. тонн)».
Говорячи про ситуацію на зовнішніх ринках, експерт припустив, що українські металурги зіткнуться із загрозою з боку зростаючого китайського експорту в Азії і на Близькому Сході, нестабільністю споживання в Північній Африці, а також скороченням споживання і попиту на готовий прокат у країнах Європейського союзу. «У той же час за підсумками двох місяців знову спостерігається зростання інтересу в ЄС до українських напівфабрикатах (заготівлі і слябів), сумарні поставки яких подвоїлися до 699 тис. тонн проти 355 тис. тонн у 2012 році. Позитивну динаміку демонструє експорт прокату в країни СНД, і Росію зокрема, відповідно +20% і +18% – зазначив він. – Очевидно, лише ЄС і СНД можуть забезпечити приріст продажів в поточному році. Оціночно, зростання українського експорту може скласти до 500 тис. тонн».
На внутрішньому ринку збільшення продажів можливе, швидше за все, в 4 кварталі, вважає експерт, тому якщо вам потрібен профнастил купить його потрібно найближчим часом, бо потім може зрости його вартість. За його оцінками, в поточному році вітчизняні металурги зможуть продати в Україні на 200 тис. тонн металу більше, а основною умовою зростання є стимулювання внутрішнього попиту через програми державної підтримки економіки.
П.Перконос очікує, що подолання негативних тенденцій як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках, можливо не раніше 3 кварталу. Проте сумарні обсяги виробництва в 2013 році більшою мірою залежатимуть від експортних ринків і за підсумками року можуть вирости на 1 млн тонн.
Старший аналітик ІГ «Арт Капітал» Дмитро Ленда очікує зниження виробництва у другому кварталі поточного року на 2,9% по відношенню до другого кварталі 2012 р. Відповідно в першому півріччі вітчизняні металурги знизять обсяги виробництва на 0,7%. «За підсумками року можна чекати зростання на 1% за рахунок активізації галузі в 4 кварталі», – прогнозує він.
Експерт також зазначив, що в нинішній ситуації вітчизняні металурги можуть зіткнутися з проблемами на кожному зі своїх основних зовнішніх ринках збуту. «Навіть на порівняно благополучному Близькому Сході посилюється присутність китайців, які нарощують експорт (+29% у січні-лютому). Тим не менш, тут, ймовірно, потенціал зростання продажів є найбільшим. Крім того, до кінця року можна чекати зростання попиту в США, з урахуванням відновлення їх економіки», – вважає він.
Значне ж збільшення поставок на внутрішній ринок представляється в поточному році сумнівним. «Євро-2012 залишилося в минулому, а разом з ним і підвищена витрата металопрокату в будівельній галузі. За консенсус-прогнозом Bloomberg зростання ВВП може скласти близько 1,5%, а зростання промислового виробництва – 2%. Найбільш вірогідним сценарієм представляється знаходження динаміки внутрішнього ринку металопродукції в діапазоні -3% – +2% », – резюмував Д.Ленда.
Старший аналітик Dragon Capital Денис Саква назвав очікуваними результати, продемонстровані вітчизняної металургією в 1 кварталі поточного року. За прогнозом експерта, в 2013 варто очікувати зростання виробництва на рівні 2%.
Говорячи про ситуацію на зовнішніх ринках, він нагадав, що основне падіння попиту на продукцію українських металургів спостерігалося в країнах Європи. За його словами, це пов’язано зі зниженням економічної активності в регіоні та борговою кризою. «Відповідно, відновлення попиту в цьому регіоні сильно залежить від подальшого розвитку економіки», – сказав Д.Саква.
Експерт також не очікує істотного зростання споживання металу на внутрішньому ринку. «Економіка України поки демонструє негативні тенденції. Зниження випуску продукції в таких металомістких виробництвах, як машинобудування та будівництво, за два місяці 2013 склало більше 11%. Тому поки приводів для оптимізму з приводу внутрішнього споживання немає», – резюмував Д.Саква.
Аналітик Concorde Capital Роман Тополюк вважає, що в третьому кварталі виробники скоротять виплавку на 2-3% по відношенню до попереднього. «Також варто очікувати подальшого зниження в літні місяці. Чи буде сезонне пожвавлення восени – питання залишається відкритим. Наш базовий прогноз – виробництво в поточному році в Україні збережеться на рівні минулого року при менших середніх цінах», – сказав він.
На думку експерта, найбільш перспективним для українських металургів буде ринок Близького Сходу та Північної Африки, де продовжують реалізуватися інфраструктурні проекти. У той же час найбільш проблемним експерт назвав ринок ЄС у зв’язку з падінням економіки, скороченням державних витрат і урізанням інвестиційних бюджетів приватних компаній.
Р.Тополюк також очікує невеликого зростання споживання металу на внутрішньому ринку. «За оцінками« Метал-Кур’єра», видиме споживання сталевого прокату в Україні в 2012 році скоротилося на 7% до 7,6 млн тонн. Це зрозуміло: незважаючи на Євро-2012, зростання ВВП в минулому році перебував на рівні статпохибки – 0,2%. З урахуванням очікуваного прискорення зростання ВВП в 2013 споживання металу може дещо відновитися», – прогнозує він.