ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon У них криза закінчилася. А як у нас?

фінансово економічна кризаАмериканці уклали союз з ЄС і сподіваються підняти економіку. Експерти кажуть, що осінь для економіки України буде непростою, але катастрофи не очікують.

До побачення!

З Європи, охопленої кризою, нарешті стали приходити хороші новини. Нещодавно президент Франції Франсуа Олланд заявив, що криза в єврозоні закінчилася. І хоча не всі в Європі поділяють такий оптимізм, такі слова можна вважати позитивним сигналом для всієї світової економіки.

Хоча єдина країна, яка пережила стагнацію без втрат, – Німеччина все ще вимагає від країн Євросоюзу продовжувати економити. Їх зрозуміти можна, адже попри оптимізм Олланда, єврозона знаходиться у найдовшій рецесії з часів створення союзу в 1999 році. За підсумками першого кварталу цього року, ВВП країн, що входять в зону євро, впав на 0,2%. І зниження економіки продовжується шостий квартал поспіль. У цілому за підсумками поточного року, як прогнозує ЄЦБ, ВВП єврозони знизиться на 0,6%.

Як говорить більшість європейських економістів, до закінчення кризи ще далеко, але дна економіка ЄС вже досягла. Більше того, в 2014 році в єврозоні прогнозується відновлення зростання. І хоча це зростання обіцяють всього 0,8%, але це вже схоже на одужання.

Загалом, світло в кінці тунелю вже з’явилося. Тим більше що США вийшли з депресії та їх економіка зараз зростає. Там навіть можуть “вимкнути друкарський верстат”. Більше того, щоб і Європа швидше “оклигала”, з’явилася ідея створення трансатлантичної зони вільної торгівлі.

Здавалося б, все добре. Світова економіка ось-ось набере обертів, зовнішні ринки оживуть, і Україна отримає свої дивіденди за рахунок зростання промвиробництва, збільшення надходження валюти в країну і наповнення бюджету. Але економісти радять бути обережними.

Наче на підтвердження цих слів, на цьому тижні в Росії щосили заговорили про можливу планову девальвацію. Відразу після того як в Інтернеті з’явилася інформація про можливе серпневе осідання курсу, в той же день рубль опустився нижче психологічної позначки – 32 рублі за долар. І хоча в уряді кажуть, що все під контролем, російські аналітики впевнені – девальвації не уникнути. Наші ж експерти відзначають, що в їх проблемах є і український слід.

– У зв’язку з тим що російський газ відмовляються купувати в ЄС і Україна знизила закупівлі, в Росії дійсно виникли проблеми, – говорить економіст Олександр Охріменко. – При цьому ціна на нафту їх теж не радує. У російському бюджеті була закладена її вартість на рівні 120 доларів за барель. Тому і виникала у чиновників ідея зробити планову девальвацію рубля 10-15%, щоб компенсувати недоотриманий прибуток.

Курс по осені рахують

А що ж Україна? У нас економіка поки що скорочується, а промислове виробництво падає. Це вже визнає і Держкомстат. Разом з тим уряд за прикладом багатьох країн намагається запустити економіку шляхом видачі дешевих кредитів. Не дарма ж Нацбанк знизив облікову ставку, що має привести до зниження вартості грошей. На думку Еріка Наймана, стрибок гривневої емісії може дестабілізувати ситуацію на валютному ринку цієї осені.

– Якщо до цього часу російський рубль не зміцниться, то його ослаблення на 8-10% може стати орієнтиром і для гривні, – говорить економіст. – Тоді можуть виправдатися прогнози про зниження курсу гривні до кінця року до 8,8 – 9,0 грн./дол.

З іншого боку, при девальвації в Україні зростуть ціни на багато імпортних товарів, без яких країна не може жити. Тому сильної просадки курсу аналітики не очікують.

– На відміну від Росії ми не продаємо нафту, а, навпаки, купуємо імпортний бензин, – говорить Олександр Охріменко. – І собівартість продуктів харчування залежить від ціни на бензин. Знову ж металурги і хіміки купують за валюту газ. Тому уряд робитиме все, щоб істотної девальвації не було. Можна допустити зростання курсу долара до 8,3 грн. до кінця цього року і 8,5 грн. до кінця 2014 року. Велика девальвація не принесе нічого, крім проблем.

Загалом, ця осінь може стати вельми насиченою економічними подіями. Хоча до кінця літа можна відпочити – найближчі два місяці мають пройти спокійно.

Чого чекати від світових ринків?

  • Зниження цін на золото.
  • Зміцнення євро по відношенню до долара.
  • Зниження курсу рубля.


При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами