ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Україна пропонує свій рецепт боротьби з безробіттям

оплата праці в УкраїніПроблема зайнятості населення стала однією з головних на економічному форумі в Астані.

У Казахстані на представницькому економічному форумі обговорювали проблему світового безробіття. Від нашої країни зі своїми пропозиціями виступили представники Мінсоцполітики.

Добровільно-примусові виплати

Проблема безробіття – головний біль уряду навіть у найрозвиненіших країнах світу. Від її рішення залежить добробут самих невпорядкованих верств населення. Для України вона, по суті, ключовою не є. За свіжими даними Держкомстату, у нас без роботи залишається 1,9% працездатного населення (на квітень цього року), або в абсолютних цифрах – 534,7 тисячі осіб. Якщо врахувати, що в США без роботи (і, отже, без зарплати) сидить кожен десятий, а в ЄС – кожна дев’ята працездатна людина, становище в Україні не таке вже й катастрофічне.

Вирішувати проблему, втім, все одно необхідно. Адже це дозволить розрубати масу суміжних “вузлів”, найголовніший з яких – підвищення добробуту окремих українських сімей. На середній розмір допомоги по безробіттю – 1116 гривень на місяць (у квітні) – особливо не розживешся.

Кожна країна вирішує проблему по-своєму. До середини ХХ століття в США, наприклад, тих хто перебував на обліку в центрах зайнятості і бажаючих отримувати допомогу залучали до “добровільно-примусових” дорожніх робіт. Протримався тижнів два – отримав нову посаду. Подібні ноу-хау, звичайно, відійшли в минуле і на практиці більше не застосовуються, але продовжувати пошук нових ідей необхідно. Тому в Астані розпочав роботу Шостий міжнародний економічний форум, на порядку денному якого – обговорення головних світових проблем у сфері економіки та фінансів.

Глобальності форуму додає не тільки число учасників – 10 тисяч осіб з 120 країн світу, а й підсумкові цілі, які ставлять перед собою делегати. Їхнім завданням є вироблення проекту Світового антикризового плану, який у подальшому буде запропонований на розгляд глав та країн – членів ООН.

Фінансувати не соцдопомогу, а робочі місця

Безробіттю, до слова, планують приділити чималу частину документа, оскільки його вважають однією з основних економічних бід людства. В України є своє бачення, яке буде запропоновано міжнародному співтовариству: наше Мінсоцполітики пропонує вести соціальний діалог між урядом, профспілками та роботодавцями.

– Тільки за цієї умови можлива ефективна реалізація політики зайнятості, – пояснила глава Мінсоцполітики України Наталія Королевська. – Програма передбачає використання нових резервів для внутрішнього розвитку, модернізацію існуючих виробництв, підвищення конкурентоспроможності українських товарів. В умовах зростаючої конкуренції у світовій економіці нові робочі місця необхідно створювати в галузях, які здатні максимально дати конкурентний ефект.

Виступаючи на форумі в Казахстані, Королевська зазначила, що потрібно стимулювати створення нових робочих місць. В Україні, наприклад, виплати з безробіття за перші 4,5 місяця 2013 склали 4 мільярди гривень – це 63% загальних витрат Держслужби зайнятості, на які можна було б простимулювати економіку і домогтися її зростання.

До слова, українці поділяють такий підхід: днями було оприлюднено соцопитування, згідно з яким населення схвалює отримання соцдопомоги, причому адресної, тільки непрацездатними громадянами. Сьогодні в країні зареєстровано 571 600 безробітних. З них рівно половина була звільнена “за згодою сторін”, 114 тисяч – унаслідок завершення строків договору. І ще майже 40 тисяч – це звільнені в запас військовослужбовці (а також ті, хто звільнений за скороченням штатів).

У рамках поїздки Наталія Королевська відвідала кілька об’єктів у Акмолинській області Казахстану, де наочно можна було побачити результати реалізації “Програми зайнятості – 2020”. Цей досвід, за її словами, обов’язково буде враховано при розробці нових пропозицій у нашій країні.

А як у них?

США вчить новим професіям, РФ головними шляхами подолання безробіття вважає стимулювання бізнесу до створення робочих місць, розвиток малого підприємництва та обмеження припливу трудових мігрантів.

Литва та Ізраїль скорочують кількість безробітних за програмою “Перший старт” для молоді – результат очевидний: мінус 5% до рівня безробіття.

У США кількість людей, які подали на допомогу з безробіття, досягло мінімуму за п’ять з половиною років. Стійкості на ринку праці вдалося домогтися завдяки створенню нових робочих місць та перепідготовки звільнених фахівців.

Яких спеціалістів не вистачає нашим підприємствам?

Потреба у працівниках у підприємств є і буде завжди. Зараз найбільше мають потребу в працівниках переробна промисловість (12,9 тисяч), продавцях і автомобільних ремонтниках (6,1 тисячі), транспортниках, листонош і кур’єрів (5 тисяч). Потрібні також вчителі (2,1 тисячі) і лікарі (5,5 тисячі). А ось вчених та інженерів потрібно менше – зареєстровано всього 1,3 тисячі вакансій.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами