ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Пільги хочуть замінити грошима

соціальні пільгиУряд підготував проект документа, який може стати початком скасування в країні цілого ряду пільг. Вже підготовлено програму розвитку конкуренції в Україні на найближчі десять років. Один з пунктів цього документа пропонує скасувати “масові пільги на проїзд”. Замінити їх збираються адресною допомогою малозабезпеченим верствам населення. Якщо врахувати, що в уряді постійно ведуться розмови про монетизацію пільг, можна припустити, що візьмуться й за інші їх види.

За посвідченням!

Кількість пільг і пільговиків в Україні не піддається точним підрахункам. За різними оцінками, в країні від 14 до 18 мільйонів чоловік, які мають ті чи інші привілеї. При цьому за оцінками Міністерства фінансів, кількість різноманітних пільг наближається до чотирьох сотень. І якщо безкоштовний проїзд у міському транспорті для пенсіонерів сприймається практично всіма категоріями громадян з розумінням, то чому така ж пільга поширюється на суддів, прокурорів, слідчих прокуратури, співробітників міліції та технічних силовиків, викликає подив у більшості.

Експерти пояснюють це просто – таким чином країна намагалася зробити більш привабливою роботу в держорганах і силових структурах, адже зарплати там не найбільші.

Однак, як не дивно, найбільшою кількістю пільг у нас користуються депутати. Крім того що вони мають право на безкоштовний проїзд не тільки в міському транспорті, але навіть при купівлі квитків на літак, так ще можуть замовляти авто для своїх поїздок за бюджетний рахунок. Путівки, відпустки по 45 днів і матеріальна допомога на оздоровлення – всім цим щорічно користуються народні обранці. Однак почати прибирати пільги вирішили не з них, а з простих людей.

Потрібен облік

З тим, що кількість пільг не може продовжувати рости і їх потрібно скорочувати, згодні більшість експертів. Однак при заміні їх на адресні виплати потрібно оцінювати реальний майновий стан людей і почати урізати пільги саме з чиновників і депутатів.

Вирішити цю проблему можна, тільки налагодивши чіткий облік потребуючих. Під пільги повинні потрапляти дійсно малозабезпечені. Звичайні громадяни не повинні оплачувати зі своєї кишені витрати тих, хто отримує набагато більше їх.

Серед першочергових пропозицій з реформування системи називають в першу чергу створення єдиного реєстру осіб, які отримують пільги.

А ЯК У НИХ?

У Росії не обійшлося без проблем.

У сусідній Росії процес монетизації пільг спробували провести майже десять років тому і визнали його невдалим. Першими там скасовували пільги на проїзд у міському транспорті та при купівлі ліків. Пільги ж з оплати житла були віднесені на другу чергу. Багато пенсіонерів скаржилися, що грошей, які вони отримали натомість безкоштовного проїзду, не вистачає навіть на проїзд з сіл до райцентру – для того щоб поїхати в одну сторону, потрібно збирати по два місяці. Це призвело навіть до масових протестів пенсіонерів. При цьому заощадити вдалося не так вже й багато, як показали пізніші розрахунки, пільги на оплату житла заможними громадянами були куди вищі, ніж ті кошти, які вдалося зекономити на пенсіонерах.

ТІЛЬКИ ЦИФРИ

* Кількість пільговиків 14-18 млн. осіб.

* Кількість призначених пільг 26 млн.

* Кількість пільгових категорій 380.

Найчисленніші пільгові категорії:

* “Діти війни” більше 6 млн. чол.,

* Ветерани праці 5 млн. чол.,

* Ветерани війни 3 млн. чол.,

* Інваліди 2,6 млн. чол.

* “Чорнобильці” 2,2 млн. чол.

– Деякі громадяни одночасно використовують по кілька пільг.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами