ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Українська дилема: пільги чи гроші?

пільги пенсіонерамПочинати вирішили не з депутатів і чиновників, які при високих зарплатах, ще й користуються величезною кількістю благ за рахунок держскарбниці, а з простих пенсіонерів.

В уряді заговорили про те, що в найближчі роки може початися процес монетизації пільг.

У верхах все частіше говорять про те, що в Україні занадто багато пільг і частину з них варто скасувати, а частину замінити грошовими виплатами. Але поки що далі слів розмови не йшли. Експерти намагалися підрахувати кількість пільговиків в країні і до єдиної думки так і не прийшли. Економісти порахували кількість виділених для забезпечення їх прав коштів, і виявляється, що на ці цілі витрачаються десятки, а то й сотні мільярдів, а куди вони йдуть, ніхто сказати не може.

У зв’язку з цим влада знову заговорила про необхідність реформ. Уряд підготував проект документу, який може стати початком скасування в країні цілого ряду пільг. Вже підготовлено програму розвитку конкуренції в Україні на найближчі десять років. Один з пунктів цього документа пропонує скасувати “масові пільги на проїзд”. Замінити їх збираються адресною допомогою малозабезпеченим верствам населення. Якщо врахувати, що в уряді постійно ведуться розмови про монетизацію пільг, можна припустити, що слідом візьмуться й за інші їх види.

Поки що дивує тільки, чому почати вирішили не з депутатів і чиновників, які при високих зарплатах, ще й користуються величезною кількістю благ за рахунок держскарбниці, а з простих пенсіонерів, інвалідів, чорнобильців, які мають право на безкоштовний проїзд. Можливо, тому що у народних обранців не підніметься рука натиснути кнопку на підтримку законопроекту, який позбавить їх усіх благ?

Жарти жартами, а в найближчі роки всім пільговикам потрібно готуватися до змін. Якими вони будуть, ще невідомо. Поки немає навіть проекту заміни пільг на грошові компенсації, тому сьогодні ми напишемо, як це відбувається в різних країнах, щоб українці знали, до чого їм потрібно готуватися.

– Якщо подивитися на досвід розвинених країн, там пільги тільки монетизовані, – говорить економіст Олександр Охріменко. – У нас вся система залишилася з часів СРСР. Як результат, в держбюджеті не вистачає грошей, щоб профінансувати всі пільги, і в той же момент пільгами користуються ті особи, яких не можна назвати соціально незахищеними. Давно назріла необхідність монетизувати пільги в Україні. Це істотно зменшить корупцію і зловживання в цій сфері.

З політичної точки зору найкрасивіший хід – це ревізія і реальні скорочення пільг депутатів. Але навряд чи – пройде. На другому місці це чорнобильці. У нас з’явилося дуже багато псевдочорнобильців. Було б логічно взагалі скасувати пільги чорнобильцям, але розширити пільги чорнобильцям-інвалідам, ось вони дійсно потребують цього.

Пільги силовиків і військових потрібно не відміняти, а замінювати. Просте рішення – персональна корпоративна платіжна картка, за допомогою якої вони можуть оплачувати різні послуги. При цьому можуть встановлюватися різні ліміти та вимоги до цих карток. Це оптимальний варіант, який шикарно працює в США.

З пенсіонерами складніше. В ідеальному варіанті потрібна справжня соціальна картка, але тоді потрібно вирішити і проблему використання цієї картки в будь-якій точці України. А це поки нереально в умовах України. Тому потрібно проводити монетизацію за рахунок доплат до пенсій. Хоча це був би тимчасовий захід.

Добре б за основу взяти метод Швеції. У них шикарна система, яка враховує велику кількість факторів – вік, місце проживання, місце роботи (якщо потрібно), ступінь навантаження на роботі, соціальний статус, фізіологічні дані і стан сім’ї. Не можна всім одночасно дати грошову пільгу і вважати, що це вирішить проблему. Пільги повинні бути диверсифіковані за чіткими критеріями.

Але, на жаль, цей процес викличе і негативні розмови в суспільстві. Багато вважатимуть себе обділеними.

Середній розмір пенсій в різних країнах (у доларах)*:

Німеччина 1300;

США 1100;

Польща 500;

Латвія 400;

Естонія 300;

Росія 280;

Україна 168.

* За даними відкритих джерел.

А як у них?

Німеччина

Напевно, самою соціально забезпеченою країною Європи можна назвати Німеччину. Всі знають, що багато мігрантів просто мріють жити в цій країні на допомогу з безробіття. Однак до людей похилого віку в Німеччині ставлення дещо специфічне. У пенсіонерів дуже мало пільг. Навіть не всі інваліди можуть користуватися транспортом безкоштовно.

Наприклад, якщо людина з аналогом нашої першої групи інвалідності хоче отримати право на безкоштовний проїзд, то він його купує. Річний проїзний на всі види транспорту всередині країни коштує для нього близько 60 євро. Безкоштовно можуть пересуватися тільки глухі, сліпі та інваліди, які не можуть обійтися без сторонньої допомоги.

Більшість знижок для звичайних пенсіонерів – це приватна ініціатива компаній. Справа в тому, що транспорт в країні не державний. Тому на залізниці не так давно для пенсіонерів скасували практично всі пільги. Залишилася тільки можливість купити дисконтну карту, що дає право на 50-відсоткову знижку при купівлі залізничного квитка. Тобто є сенс її купувати, якщо людина збирається багато подорожувати по країні. Правда, не варто забувати, що середня пенсія в Німеччині становить близько 1000 євро, що в шість разів вище, ніж в Україні.

США

Тут теж немає особливих пільг для пенсіонерів. Більше того, державна пенсія вельми невелика, залежно від стажу вона складає 500-1000 доларів. Однак більшість громадян все життя відкладають за допомогою спеціальних програм накопичення приватних пенсійних фондів і якщо протягом життя думали про своє майбутнє, то до моменту виходу на пенсію можуть розраховувати на суму в 1,5-2 тисячі доларів.

При цьому повну державну пенсію починають отримувати тільки після 65 років. З цього віку людям оплачують медичну страховку. На транспорті пенсіонер автоматично отримує знижку на проїзд 50%.

Незважаючи на те що пенсіонерам доводиться в повному обсязі оплачувати житло, з голоду вони не вмирають – всі незаможні в країні отримують продуктові талони. Також існує спеціальна програма, яка допомагає людям з обмеженим доходом оплачувати квартиру або будинок за рахунок міського бюджету.

Росія

У цій країні найбільш схожа на українську система пільг для пенсіонерів. Всього їх по країні близько 150. Проте свого часу частина пільг була монетизована і замінена так званими щомісячними грошовими виплатами, які залежно від категорії становлять від 100 до 1000 гривень у перерахунку на наші гроші.

І хоча цей процес був офіційно визнаний невдалим, зараз пенсіонери повинні платити за проїзд у міському та приміському транспорті. Так, в електричках вони можуть їздити за 50% вартості тільки в так званий дачний сезон – з 1 травня по 30 вересня. Правда, в деяких регіонах до цієї пільги додається ще знижка від місцевої влади. Так, наприклад, в Санкт-Петербурзі пенсіонерам у цьому році дали можливість купувати квитки на електрички з оплатою всього 10% вартості разового проїзду.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами