Ситуація на світовому ринку
Уповільнення темпів розвитку світової економіки відбивається на рівні споживання: провідними аналітичними агентствами скориговані показники споживання сталі на 2013 рік у негативну сторону: +3,2%, раніше прогнозувалося +4,5%, різниця в 31,1 млн тонн. Зростання споживання за останні три роки стає все менше і в поточному році має мінімальні значення в більшості розвинених країн.
Основними негативними факторами, що забезпечили такі “успіхи” виступили тривалі кризові явища в Єврозоні, спад у Китаї, проблеми з бюджетом у США. Якщо в попередні роки завжди були присутні проекти – локомотиви попиту / інфраструктурні проекти на Близькому Сході, нафтогазові проекти, які “витягували” за собою і трубний напрямок і плоский прокат та інше, то і в минулому і в поточному році потужних драйверів світового попиту немає. На тлі вкрай низького рівня попиту в будівельній і автомобільній галузях проблема металургійного надвиробництва стала особливо яскравою в 2012 році в США і Європі. Багато металургів помітно скоротили обсяги випуску металопрокату, частина неефективних виробництв були реструктуризовані або просто закриті.
Передумов для кардинальної зміни ситуації в другій половині року не очікується. Сценарій розвитку світового ринку 2013 року – помірно-оптимістичний. У довгостроковій перспективі можливе досягнення темпів зростання до 4,5-6 проц на рік до 2015 року.
Розвивається виробництво продукції з листового металу високої якості на сучасних верстатах. Прикладом цього є компания Айпром яка займається обробкою українського листового металу з можливістю подальшого виготовлення і експорту готової продукції.
Ціни
Відображенням слабкого зовнішнього ринку, вкрай помірного попиту на внутрішньому ринку, потужної конкуренції і надлишку пропозиції стали ціни на металопрокат у минулому році. Час різких сезонних цінових коливань під впливом мінливої кон’юнктури пройшов.
Експертний прогноз розвитку ринку на 2013 рік
Одним з ключових подій 2013 має стати відкриття нових металургійних потужностей. Надлишкова пропозиція на тлі слабкого попиту на внутрішньому ринку буде створювати додатковий тиск на ринок.
Зростання металоспоживання в Україні прогнозується не більше 3-5%. Будівельна галузь продемонструє зростання 7-8% головним чином за рахунок інфраструктурних проектів. Промисловий сектор буде розвиватися за рахунок приходу прямих українських та іноземних інвестицій, машинобудування на базі проектів з модернізації та оновленню зношених парків машин і устаткування.
У 2013 році стане більш явною тенденція ускладнення і зменшення замовлень покупців. Клієнти з металомістких галузей будуть ще більш вимогливими. Істотний розвиток отримає промислова кооперація та інші види взаємин учасників ринку, які сприяють ефективній і оптимальній роботі. Сприяти цьому буде все більш відкритий ринок, забезпечений розвитком відносин в рамках СОТ.
На ринку металлотрейдингу продовжиться тенденція падіння рентабельності. Ціновий тренд найімовірніше повторить 2012 рік – незначні коливання у вузькому коридорі. Кон’юнктурна складова буде мінімальною.
Такі умови вимагатимуть від учасників ринку адекватних стратегій. Неефективні компанії будуть вимиватися з ринку.
Прогноз цін на 2013 рік
Значний сезонний підйом до 20% може очікувати тільки на арматуру в період традиційного сезонного попиту: травень-вересень. Труби і фасонний прокат традиційно в січні опускаються в ціні на саме “дно”, як і зараз. По трубах незначні коливання протягом року матимуть кон’юнктурний характер, влітку очікується незначний підйом цін на 2-3 відс щодо середньорічних показників. Фасонний прокат почне рости в ціні вже з середини лютого і до березня різниця може досягти 5-7 проц від рівня на початок року. На балку прогнозується сезонний сплеск цін з кінця лютого по червень в межах 10-15 відс. Листовий прокат в даний час на ринку недооцінений і буде відновлюватися в ціні / до 10 проц / в першому півріччі 2013 року, прогнозується зростання не менше 5% в першому кварталі.