ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Для чого повернули вексель?

вексельСкладається враження, що багатьох людей налякало саме слово “вексель”, що викликає специфічні спогади про товарні векселі, частина яких були свого часу випущені під “повітря”. Від того чималу частку критичних зауважень можна охарактеризувати словами відомого кіногероя: “Це слово лайливе, прошу до мене його не застосовувати!”.

Важливо розібратися в суті питання, так як деякі ставлять під сумнів саму необхідність повернення в Україну векселя.

Нагадаємо, що до травня 2001 вітчизняне законодавство допускало обертання векселів. Вони видавалися для оплати за поставлену продукцію, виконаня роботи та надані послуги. Окремо стояли векселі Мінфіну, Національного банку та комерційних банків, які так і не отримали широкого розповсюдження. Тодішнє керівництво країни вирішило, що векселі краще не застосовувати, та й зовсім заборонити. У підсумку, так і зробили. Чому ж сьогодні виникла потреба у фінансових векселях? З безлічі причин виділимо кілька головних.

По-перше – необхідність підвищення рівень монетизації економіки країни. Це найважливіша характеристика економічної системи, що відображає її насиченість ліквідними активами, здатними виконувати такі функції, як засіб обігу і платежу, тобто грошима. Рівень монетизації економіки визначається за допомогою коефіцієнта монетизації, який розраховується як відношення середньорічного обсягу грошової маси до номінального ВВП, створеному в цей же рік. Нормальним є рівень в 100%. В цьому випадку весь товарообіг в економіці забезпечується грошовим оборотом. Якщо він менший, то частина обороту йде через бартер або ж в результаті обміну боргами.

Коефіцієнт монетизації в Україні зараз знаходиться на рівні 40-45%. Це не Екваторіальна Гвінея (6,2%) і Чад (11,8%), навіть не Росія з 30-35%, а й до провідних країн світу, де коефіцієнт монетизації становить 90-110%, вельми далеко. Виразно відчувається гостра недостача грошей, що істотно стримує розвиток вітчизняної економіки.

При цьому, включати друкарський верстат не можна – емісія неминуче призведе до зростання інфляції і підірве стійкість національної валюти. Зате векселя при необхідності можна використовувати в якості грошового засобу, який не буде викликати інфляцію, не тиснутиме на валютний ринок і одночасно дозволить розраховуватися між собою юридичним особами. Так як користуватися векселями зможуть лише підприємства, вони не будуть провокувати зростання цін на споживчі товари. Простіше кажучи: один завод у іншого верстати за вексель може купити, а звичайна людина продукти в супермаркеті – ні.

По-друге – вирішення проблеми повернення ПДВ підприємствам-експортерам. Не секрет, що однією з головних умов МВФ для відновлення повномасштабного співробітництва з Україною є саме своєчасне повернення ПДВ. Також не секрет, що в даний час у нашій країні склалася ситуація, при якій державі нелегко своєчасно і в повному обсязі відшкодовувати ПДВ, а бізнесу нелегко платити податки. Оптимальною можливістю вирішити дану проблему стануть саме векселя. З їх допомогою бізнес зможе оплачувати грошові зобов’язання і заборгованість перед держбюджетом, держава ж зможе здійснювати повноцінне відшкодування ПДВ.

Ось яку думку з цього питання не так давно висловив керуючий з оподаткування ПАТ “АрселорМіттал Кривий Ріг” А. Максимов: “Бізнес, звичайно ж, вважав за краще б отримувати відшкодування ПДВ “живими” грошима. Але якщо є вибір – не отримати грошей взагалі, або ж отримати їх у вигляді цінних паперів, які потім можна продати за “живі” гроші – то бізнес віддасть перевагу другому”.

По-третє – зростання кредитування економіки країни. Фінансовий вексель в його нинішньому вигляді – це фактично депозит, що має непогану ліквідність. З його допомогою комерційні банки зможуть збільшити терміни пасивів, внаслідок чого можуть бути знижені процентні ставки за депозитами, а це, у свою чергу, знизить ставки по кредитах. Таким чином, пожвавиться фінансовий ринок України, кредитувати економіку можна буде за дуже низькою ставкою, тим самим забезпечувати підприємства необхідною кількістю оборотних коштів. Самим же підприємствам поява векселів дозволить управляти своєю ліквідністю і не відволікати ресурси з обороту (тобто вирішиться проблема дефіциту оборотних коштів). Вексель можна буде використовувати як заставу при кредитуванні або ж продати інвестору.

Більше того, фінансові векселі будуть набагато цікавіші, ніж депозити, так як вони є більш ліквідним інструментом. Наприклад, якійсь юридичній особі, що розмістила в банку депозит, терміново знадобилися гроші до закінчення терміну дії договору. Доводиться розривати договір. У випадку ж з векселем він може просто продати його іншій особі або взяти під заставу векселя кредит.

Є ще “по-четверте”, “по-п’яте” і т.д., але і без того очевидно, що вексель – ідея як мінімум позитивна. Для фінансового ринку, для підприємств, для банків, тобто, для економіки України в цілому. А значить – правильна і потрібна.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами