ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Електроенергія для всіх

ЕлектроенергіяЄвропейці вимагають пустити їх на український ринок електроенергії – їм потрібні дешеві кіловати.

Секретаріат Європейського енергетичного співтовариства (ЄЕС) направив Україні відкритий лист з пропозицією протягом двох місяців привести у відповідність з правилами організації систему розподілу пропускної здатності електромереж між Україною, країнами Євросоюзу та Молдовою – або обгрунтувати позицію країни з цього питання. «Правила аукціонів з розподілу пропускної спроможності міждержавних електромереж між Україною та її західними сусідами не відповідають вимогам ЄЕС», – йдеться в повідомленні організації.

На нашу країну ЄЕС отримало дві скарги. Від кого – не розголошується, але, за даними джерел в адміністрації українського президента, претензії виставили приватні компанії Румунії та Молдови. Перша країна закуповує українську електрику через холдинг ДТЕК, друга – через Power Tradе. Обох постачальників контролює Рінат Ахметов. За підсумками 2012 року Україна експортувала в країни ЄС, Молдову і Білорусь електроенергії на 574,8 млн. доларів – в півтора рази більше, ніж роком раніше.

При цьому Київ зобов’язаний був до 1 січня 2012 імплементувати європейський Регламент № 714/2009 за умовами доступу до мереж для транскордонних операцій з електроенергією (входить до Третього енергетичного пакету ЄС). Відповідно до документу кожна країна-учасниця ЄЕС повинна зробити свій ринок електроенергії відкритим для всіх інших членів клубу.

Тобто, вступивши в Європейське енергетичне співтовариство в 2010 році, Україна зобов’язалася усунути обмеження на вивезення електроенергії. Сьогодні право доступу до експортного перетину розподіляється через відкриті аукціони. Причому для участі в них потрібно мати ліцензію на постачання електроенергії, бути членом Оптового ринку електроенергії України і не мати простроченої заборгованості за куплену в ньому електрику. Зарубіжні компанії відповідають тільки третій умові, бо нічого не купували.

Глава підкомітету з питань ядерної політики та ядерної безпеки Комітету Верховної Ради з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Володимир Бандуров (фракція Партії регіонів) повідомив: положення європейського Регламенту вже враховані в законопроекті «Про засади функціонування ринку електричної енергії». Документ прийнятий у першому читанні Верховною Радою минулого скликання, а тепер доопрацьований з урахуванням пропозицій європейських експертів і всіх учасників ринку.

Доступ до українського ринку для європейців – не проста формальність. Через закриття німецьких атомних електростанцій після аварії на японській станції «Фукусіма» і нарощування частки «зеленої енергетики» вартість кіловата в ЄС зростає. Тому європейський бізнес дуже цікавить дешева українська електрика. Сьогодні її на внутрішньому ринку можна закупити для подальшого експорту по 686,16 гривні за мегават-годину (без ПДВ), у той час як в Румунії мегават-годину для споживачів коштує близько сотні євро, тобто майже вдвічі дорожче.

Примітно, що після скасування у жовтні минулого року дотаційних сертифікатів на експорт електрика за кордон іде за нижчою ціною, ніж відпускається українському виробнику, – приблизно на чверть.

Українська влада вже «дозріла» для формування конкуренції покупців на внутрішньому ринку. Принаймні, в цьому запевнили в департаменті з електроенергетики Міністерства енергетики та вугільної промисловості, говорячи про підготовку до другого читання законопроекту про лібералізацію ринку.

Втім, як зазначив колишній посол з особливих доручень з питань енергетичної безпеки Міністерства закордонних справ В’ячеслав Княжницький, документ після прийняття буде проаналізований європейськими експертами. І якщо в нього будуть закладені преференції для одного представника ринку, то закон не буде схвалений Європейським енергетичним співтовариством. І в результаті Європа просто закриє свій ринок. А це куди сильніше вдарить по нас, ніж по Заходу, незважаючи на тамтешній енергодефіцит. Наприклад, частка українського імпорту у внутрішньому споживанні Румунії становить менше 0,01%. Правда, 5 березня перший заступник міністра закордонних справ Руслан Демченко повідомив, що Україна працює над питанням збільшення експорту електроенергії. Технічно ця можливість у країни є.

При цьому українській генерації байдуже, хто саме буде закуповувати електроенергію на експорт до Європи, вважає Княжницький. Зате, на його думку, держава зможе заробити набагато більше, ніж зараз, на відкритих і прозорих аукціонах з продажу експортного перетину. Наприклад, на лютневих торгах ДТЕК (єдиний учасник) заплатив за доступ до експортного перетину в березні лише десять тисяч гривень.

Втім, можливий і варіант ігнорування будь-яких вимог Європейського енергетичного співтовариства. Напередодні брюссельського саміту Україна-ЄС 25 лютого президент Віктор Янукович заявив, що Київ не бачить ніякого ефекту від вступу до ЄЕС. «Коли почалися розмови щодо будівництва “Південного потоку”, ми попереджали, ми просили: давайте врахуємо всіх членів енергоспівтовариства. Нас нібито слухали, нібито погоджувалися з нами, але в підсумку погодили без урахування нашої точки зору будівництво газопроводу», – пригрозив Янукович, додавши, що в результаті Україна втрачає великі об’єми транзиту газу.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами