ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Фінансова поліція: на зло чи на благо?

Фінансова поліціяНове відомство займеться нечистими на руку чиновниками. Ми вирішили розібратися, до чого призведе її створення і з ким боротиметься новий підрозділ.

Після того як з’явилася ідея створення структурного підрозділу з особливими повноваженнями, яке контролюватиме фінансові потоки, українці розділилися на два табори. Одні виступають за те, щоб в Україні була створена фінансова поліція, інші проти. Зараз можна почути думку, що і так в країні достатньо перевіряючих, навіщо плодити нових? Інші кажуть, що у нас немає контролю за перевіряючими, тому й бізнес в тіні.

Грошей немає і не буде?

Здавалося б, уряд постійно рапортує про успіхи. Незважаючи на європейську кризу, економіка країни повільно, але вірно зростає. Однак доходи бюджету знижуються.

Так, впливовий діловий журнал Forbes повідомляє, що за перші три місяці поточного року план за прибутками виконаний не був – у держскарбницю надійшло на 1,4 млрд. гривень (або на 2,6%) менше від запланованого. Минулого місяця Міністерство доходів і зборів повинно було забезпечити надходження у розмірі 22,3 млрд. гривень (з урахуванням відшкодованого ПДВ), але недобрав 242 млн. гривень.

Вже зараз Держказначейство блокує перерахування коштів на зарплати в багато регіонів України. А за оцінками експертів, до четвертого кварталу може вичерпатися і цей мізерний струмочок. Вчителі, лікарі та інші бюджетники ризикують повернутися в часи початку і середини 90-х років, коли місяцями сиділи без зарплати.

Читач має право поставити питання: якщо з економікою все гаразд, то де ж гроші? Для того щоб відповісти на це питання, потрібно копнути трохи глибше і розібратися, як в Україні працює бізнес і в яких він стосунках з державою.

Із світла у тінь

Ні для кого не секрет, що, незважаючи на загальне декларування зменшення податкового тиску, бізнесмени цього не відчувають. Зараз більшість підприємств змушені оплачувати збори наперед. У такій ситуації, коли економіка починає уповільнення, багато хто не впевнений у своєму завтрашньому дні і попросту йдуть у тінь.

Бізнесмени розповідають про те, що в 2012 році Міністерство доходів і зборів фактично порахувало замість чотирьох кварталів п’ять. Взявши податок авансом, тепер вимагає розрахунку за перший квартал 2013-го. Додатково податківці вимагають 1% донарахувань з обороту компаній.

Але ж крім офіційних платежів, бізнесменам доводиться годувати величезну армію всіляких перевіряючих чиновників. Якщо ти будеш вести бізнес у відкриту, то грошей на хабарі у тебе не буде. А не буде грошей на хабарі, працювати тобі ніхто не дасть. Приблизно такий взаємозв’язок між бізнесом і владою.

У тіні обертаються величезні суми. За даними першого заступника глави Адміністрації президента Ірини Акімової, обсяг тіньової економіки в Україні становить близько 500 мільярдів гривень. І ще щорічно держава втрачає до 100 мільярдів гривень на держзакупівлях – ці мільярди просто-напросто розкрадаються чиновниками.

Знову ж читач може обуритися і сказати: а де ж всілякі контролюючі органи, чому у нас ніхто не стежить за тими ж чиновниками?

Пам’ятайте приказку про те, що ворон ворону око не виклює? Приблизно те ж саме ми спостерігаємо і тут. Чиновники давним-давно поділили всю економіку на сфери впливу і “кришують” тіньову економіку і розкрадання мільярдів на держзакупівлі, активно беручи участь у цих кримінальних процесах. Паралельно з цим силовики продовжують стягувати з населення “податок на життя” різними перевірками і супутніми їм поборами. Навіть президент нещодавно обурився кількістю перевірок в країні.

– Перевірки контролюючими органами приносять лише негатив у бізнес-клімат України, – заявив Віктор Янукович на засіданні комітету економічних реформ. – Ніяких позапланових перевірок не повинно бути, крім випадків, коли є рішення суду.

А різка заява глави держави – це закономірна реакція на те, що відбувається в країні. Адже тільки за останній час з країни почав йти ізраїльський бізнес, західні банки, біжать європейські капітали. А керівник Міжнародної фінансової корпорації (IFC) в Україні Олена Волошина з гіркотою підкреслює: “Найстрашніше те, що починає розчаровуватися власний бізнес. Бо якщо сам український бізнес не вірить в українську економіку, не вірить у те, що тут можна працювати, то як тоді можна переконати в цьому іноземців?”

Контроль за контролюючими

У більшості детективів нечисті на руку поліцейські потрапляють до рук відділу власних розслідувань. На жаль, за діяльністю наших чиновників стежать не так пильно.

Однак не так давно прем’єр-міністр Микола Азаров написав міністру внутрішніх справ Віталію Захарченку лист. У документі йдеться, що прем’єр просить главу МВС розробити концепцію створення спеціального підрозділу з розслідування злочинів в економічній сфері проти держави.

Що ж дає створення такого єдиного антикорупційного контролюючого відомства? Експерти кажуть, що буде вирішене головне завдання – покінчено з відомчою роз’єднаністю в цій боротьбі. Як ви розумієте, зараз всі контролюючі служби з року в рік видають відмінні показники боротьби з розкриваністю і протидією корупції, але, як кажуть, віз і нині там. Адже 600 мільярдів гривень, які як і раніше не хочуть виходити з тіні, – це наочна демонстрація якості їх роботи.

Експерти кажуть, що в такій ситуації без радикальних заходів не обійтися. І це може принести як економічні дивіденди країні, так і політичні чинному президенту Віктору Януковичу, якого ми не даремно згадали вище.

Отже, створення єдиного відомства по боротьбі з корупцією може обмежити апетити всіх інших силовиків, які 20 років годуються на боротьбі з цією самою корупцією. Тільки приведення чиновників усіх рангів у почуття війни з потужною структурою, яка спеціалізується на винищуванні корупції може дати відчутний результат по поверненню левової частки із 600 тіньових мільярдів у легальний обіг. А це суттєва сума – можливо, і з МВФ домовлятися про новий кредит не доведеться.

Друга складова створення такої служби – політична. Адже за останні три роки, незважаючи на спроби реформувати українську економіку, особливих успіхів не досягнуто. Всьому виною чиновники, які не хочуть зміни існуючих порядків. І ось тут виникає ідея підпорядкувати фінансову поліцію безпосередньо президентові, тому що в сформованій ситуації корупція чи не головний ворог реформ в країні взагалі і президента України особисто. Корупція серед чиновників – традиційно потужна в Україні – ховає багато реформаторських починань глави держави, ставлячи під сумнів його політичне майбутнє.

З урахуванням того, що до виборів залишилося всього два роки, а до початку передвиборчої гонки і того менше, у Віктора Януковича залишилося не так багато часу, щоб створити службу, яка буде ефективно тиснути казнокрадів і обдираючих народ (майбутніх виборців) силовиків-корупціонерів.

У силу цієї обставини часу на розкачку у створенні фінансової поліції при владі вкрай мало. Створювана структура повинна продемонструвати платникам податків (виборцям) свою ефективність і результативність не пізніше початку 2014 року, за рік до старту президентських виборів.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами