ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Нацбанк може втратити 12 млрд. дол. резервів, що означатиме неконтрольовану девальвацію

девальвація гривніПрибутковість найбільш ліквідного випуску євробондів України з погашенням в 2023 році досягла максимуму з початку розміщення у квітні – 9,66%. Виступ голови ФРС Бена Бернанке обвалив ринки, питання в тому, чи є це початком нового тренду чи всього лише тимчасова корекція.

Ситуація на зовнішніх ринках для України навіть гірша ніж у липні 2012, коли уряд залучив 2 млрд. дол. за ставкою 9%.  На поточний момент вікно євробондів закрилося, що є тривожним сигналом.

Розглянемо платіжний баланс України в річному вираженні за період січень 2011 – квітень 2013.

Фактична платіжний баланс (ФАКТ) є досить невеликим (-1.6 млрд дол), на перший погляд підстав турбуватися про стабільність курсу немає.  Але це не повна картина.  За останній рік завдяки масштабній емісії грошей центральними банками світу попит на сміттєві облігації (з рейтингом нижче ВВВ) був високим.  Така ситуація дозволила уряду й бізнесу залучити майже 11 млрд. дол. через євробонди.  Крім цього в грудні 2011 року на внутрішньому ринку уряд почав залучати кошти у валюті, з тих пір валютні резерви НБУ поповнилися на 4.8 млрд дол. Однак поліпшення по платіжному балансу відбулося виключно завдяки новим боргам, без них динаміка ПБ продовжила б погіршуватися.  Це говорить про те, що для утримання курсу необхідно постійно залучати запозичення у валюті.  Враховуючи поточну ситуацію на зовнішніх ринках, це буде вкрай складно.  Якщо ринок євробондів залишиться закритим протягом наступного року, Нацбанк може втратити близько 12 млрд дол резервів, що при поточних їх обсягах на рівні 23.8 млрд означатиме неконтрольовану девальвацію.  На даний момент проблеми з доступом до ринку зовнішніх позик несуть найбільшу загрозу для стабільності курсу.

Успіхи НБУ в утриманні курсу за останній рік пов’язані переважно з украй сприятливою ситуацією на зовнішніх ринках (скажемо спасибі Біг Бену), а не з високим професіоналізмом Азарова і Арбузова.  Однак така ситуація не може бути вічною, уряду слід терміново вжити заходів, які допоможуть якщо не уникнути негативного сценарію, то принаймні максимально пом’якшити його наслідки.  І перший крок у цьому напрямку – збільшити горизонт планування з нинішніх декількох місяців до декількох років.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами