ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Ціна стабільної гривні: резерви НБУ до кінця року можуть зменшитися до 7-річного мінімуму

Золотовалютні резерви України змінюють структуру: збільшено обсяги золотаУ грудня 2013 року експерти очікують скорочення рівня золотовалютних резервів до $ 15-16 млрд. Таку думку висловила Олена Сльозко, представник від Інституту світової економіки і міжнародних відносин НАН України.

Скорочення резервів можливе у зв’язку з виплатами за зовнішнім боргом. Так, у 2013-му Україні за зовнішніми боргами необхідно буде виплатити $ 5,625 млрд тіла боргу і $ 168 млн процентних платежів. При цьому за літо повинні пройти ще 4 виплати: 30 липня ($ 409 млн), 1 серпня ($ 35 млн), 7 серпня ($ 577 млн) і 12 серпня ($ 361 млн).

“Золотовалютні резерви – це лакмусовий папірець, що показує загальний стан країни на “чорний день”, – вважає Олена Сльозко. – Засоби для виплат по боргу і закупівлі газу в даних обставинах розтратять резерви країни – $ 5 млрд валюти за кілька місяців може зникнути”. На даний момент в структурі резервів НБУ 68% займають цінні папери, 25% – валюта і лише 6% – золото.

Золотовалютні резерви є ресурсом для здійснення монетарної політики і виплат за зовнішніми позиками. Саме резервами закривається можливе негативне сальдо балансу. Скорочення золотовалютних резервів Cергій Яременко, екс-заступник голови НБУ, вважає показником уповільнення економіки. Однак, у травні імпорт знижувався швидше, ніж зростав експорт, що призвело до позитивного сальдо торговельного балансу. Але, на думку експерта, від короткострокового позитивного сальдо торгового балансу оздоровлення економіки не відбудеться. До скорочення імпорту привело зниження обсягів промислового споживання. “У даних обставинах, це свідчить про низький рівень інвестування – у підприємств немає коштів на нове обладнання, – упевнений екс-заступник голови НБУ. – Необхідно активно нарощувати експорт і проводити політику імпортозаміщення”. Програма передбачає пошук нових джерел енергоресурсів, зростання продажів наших товарів на зовнішніх ринках, перегляд митної політики.

Нарощування державних боргів на тлі спаду економіки та зменшення золотовалютних резервів знецінює національну валюту. Проте НБУ буде всіма заходами утримувати стабільний валютний курс до кінця року, вважають експерти. Утримати курс шляхом дефляції вже не вийде, швидше за все, ЦБ візьме курс на пом’якшення.

“Монетарна політика України досить жорстка. Її пом’якшення повинне створити умови для інвестиційного середовища зі стабільним припливом капіталу, в якому не було б місця “гарячим грошам”, – наполягає Cергій Яременко.

Інвестиційна активність приватного сектора невисока, відповідно не очікується помітного зростання доходів і податкових надходжень до бюджету. З січня по червень 2013 доходи бюджету збільшилися всього на 1%. Малоймовірно, що до кінця року зростаючі витрати будуть покриватися своїми коштами. Екс-заступник голови НБУ вказує на закономірність рецесії: “Якби це був тимчасовий лаг, то нічого страшного. Ми не бачимо іншого джерела поповнення, крім кредитних ресурсів”.

Брак коштів створює становище, у якого є два крайніх сценарії розвитку. По-перше, НБУ може сфокусуватися на утриманні курсу в межах 8 гривень. Переговори з МВФ в таких обставинах можуть не дати результату. Отже, борги будуть покриватися за рахунок випуску валютних ОВДП і резервів НБУ, що може скоротити їх до рівня $ 15-16 млрд ще в 2013 році.

В іншому сценарії з МВФ укладається договір, в рамках якого встановлюють плаваючий валютний курс з валютним коридором в 10-15%. Як вважають експерти, натомість Україна може отримати кошти від Фонду та золотовалютні резерви стабілізуються на рівні $ 20-25 млрд.

Нагадаємо, що Україна стала сумнівним лідером країн, які більше експортують, ніж імпортують. У той же час, міжнародне агентство S&P повідомляє, що ризик дефолту в Україні в найближчі 5 років зріс більше, ніж на 45%. За останніми даними, рівень золотовалютних резервів зменшився до значень травня 2007 року і склав $ 23,144 млрд.

джерелоПри використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами