ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Заробітна плата українців виросла на 44% у доларовому еквіваленті

зарплатаНе зважаючи на всі події, які переживає економіка України, заробітна плата в Україні зростає. У всякому разі, офіційна заробітна плата зростає.Що і як відбувається з неофіційною заробітною платою – можна тільки здогадуватися, але швидше за все, вона теж когось радує, а когось засмучує.

Хоча платіжним засобом в Україні є гривня, але це вже українська традиція – перераховувати свою заробітну плату за курсом долара. Тому, коли ведуть дискусії і суперечки про заробітну плату в Україні, дуже часто доводиться чути, виросла або не виросла заробітна плата в доларовому еквіваленті.

Криза 2008-2009 років ще більше змусила українців задуматися, а скільки це буде, якщо їх заробітну плату перерахувати у доларах. Нехай у гаманці лежить тільки гривня, але хочеться все-таки знати, а скільки це було б, якщо в доларах.

Згідно з офіційними даними Державної комісії статистики України, за підсумками травня 2013 року середня офіційна заробітна плата склала 3253 грн. або майже 400 дол. Ще в травні 2010 року середня офіційна заробітна плата була на рівні 2201 грн. або 277 дол. За минулі три роки середня заробітна плата виросла на 44% з урахуванням всіх коливань курсу гривні. Зростання більш ніж солідне. І хоча запити ростуть швидше, ніж заробітна плата українців, але безглуздо стверджувати, що українці стали жити бідніше. Швидше навпаки: їх доходи виросли, може не так багато, як хочеться, але й не так мало, як люблять постійно говорити окремі політики.

Це зростання заробітної плати українців за 2010-2013 роки трансформувалося і в зростання депозитів населення і в постійне зростання роздрібних продажів, не зважаючи на низькі показники зростання ВВП. Україна, може бути, у цьому питанні унікальна країна – з точки зору економічної теорії. Бо в тих же Німеччині чи Франції при падінні ВВП падає і середня заробітна плата, і доходи жителів цих країн. Але не так для України. Тут свої правила життя. Доходи зростають – у вигляді тієї ж заробітної плати.

Хоча середня заробітна плата – це дійсно середня оплата праці по країні. У різних галузях вона відрізняється і при цьому істотно. Такі реалії нашої економіки.

За підсумками травня 2013 року, середня заробітна плата в доларовому еквіваленті була найвищою у фінансовій сфері – 803 дол. Хоча, як порівняти з 2010 роком, вона зросла лише на 35%. А от середня заробітна плата в доларовому еквіваленті в сільському господарстві за період із 2010 по 2013 рік зросла на 64%. Хоча поки що вона залишається однією з найнижчих – всього 297 доларів. Багато в чому зростання середньої заробітної плати в доларовому еквіваленті в сільському господарстві – це заслуга розвитку великого товарного с/г виробництва, коли працівники села почали отримувати кошти за свою працю, а не тільки натуральну оплату. Завдяки великому с/г виробництву доходи трудівників села ростуть, хоча їм ще рости і рости, щоб досягти хоча б середнього рівня по країні. Дуже довго наше сільське господарство було нецікаве для бізнесу, і тому ніхто не думав про нормальну оплату праці працівників цієї сфери.

За період із 2010 по 2013 роки суттєво зросла середня заробітна плата в доларовому еквіваленті в науці, торговельній сфері і навіть у будівництві. На рівні 45% зросла середня заробітна плата в доларовому еквіваленті в промисловості. Але значно менше, ніж у середньому по країні, зросла заробітна плата в доларовому еквіваленті на транспорті й серед держслужбовців. Однак найменший ріст заробітної плати був зафіксований серед працівників сфери операцій із нерухомістю. Всього за період із 2010 по 2013 роки середня заробітна плата працівників цієї сфери зросла лише на 19%. У даний момент девелоперські компанії переживають важкі часи. Немає будівельного буму, як це було до кризи, і тому попит на їхні послуги слабкий.

Розмір заробітної плати – завжди актуальна тема для дискусії і суперечок. Навіть якщо і спостерігається зростання заробітної плати, завжди створюється думка, що вона росте повільно, і хочеться більш швидкого зростання. Ближче до кінця року зростання заробітної плати в Україні прискориться, але дискусії про те, що заробітна плата і в гривні, і в доларовому еквіваленті повинна бути ще більшою, триватимуть.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами