ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Аграрна біржа України впроваджує електронні торги

Аграрна біржа УкраїниУкраїнська аграрна біржа представила електронну систему, яка дозволить гравцям аграрного ринку отримати доступ до інформації про продукцію на сертифікованих складах по всій Україні.  Очікується, що це дозволить здійснювати торги в електронному вигляді як в Україні, так і за кордоном.

Аграрная биржа Украины на http://agrex.gov.ua/ розширює горизонти.  Вона почала безкоштовне навчання аграріїв азам електронної комерції.  «Сьогодні нам був представлений проект.  Він дозволяє всім, хто торгує агропродукцією, мати інформацію про її наявність на будь-якому сертифікованому складі країни, а також укладати контракти як з резидентами, так і з нерезидентами», – розповідає учасник презентації, глава Аграрного союзу України (АСУ) Геннадій Новіков.

Фактично фермерам намагаються прищепити фінансовий інструмент, який до цих пір не працював в Україні, незважаючи на те, що наша країна займає лідируючі позиції в експорті агропродукції.

Власне, такі інструменти працюють навіть у країнах з меншим впливом на експортні потоки – Польщі, Румунії.  Але природна обережність наших фермерів досі заважала їм довіритися біржовикам.

Досить згадати такий інструмент, як форвардний контракт, який Аграрний фонд намагається застосувати вже другий рік поспіль.  Що з цього вийшло?  Обсяги укладених форвардів не перевищили поки 2 млрд. грн., Хоча всього за півріччя Україна продала зерна та олійних культур на $ 5 млрд. Можливо, справа в недовірі до держструктури, але як тоді бути з причорноморським ф’ючерсом, запровадженим в Чикаго 6 червня минулого року ?  Цей інструмент поки теж не приніс помітних результатів – укладено не більше десятка контрактів.

Все може бути інакше на Аграрній біржі, вважає пан Новіков.  У порівнянні з тим же Чикагським ф’ючерсом контракт, укладений у нас, не матиме проблем з валютним законодавством.  Нібито з Нацбанком вже вирішили це питання.  «Учасник біржі може продати, наприклад, зерно за валюту, а розрахунок отримати вже у гривні», – говорить експерт.

Йому заперечує директор великої трейдерської компанії NWG Ukraine Микола Горбачов.  «Застрахувати ризики в переході на гривню у нас не представляється можливим», – говорить він.  І уточнює, що ті ж валютні ризики, пов’язані з гривнею, легко страхуються, наприклад, на лондонській біржі LIFFE.  Це одна з причин, чому великі гравці не беруть участь у біржовій торгівлі зерном в Україні.

Також пан Горбачов вважає, що інтерес до електронних торгів на Аграрній біржі з’явиться лише після досягнення біржею певної ліквідності.

Але Геннадій Новіков вважає, що це не привід махнути рукою на електронну біржову торгівлю.  Вона, на його думку, дуже важлива для ринку.  «По-перше, ми станемо більш цивілізованими.  По-друге, електронні торги виведуть частину ринку з тіні.  Адже відомо, що угоди часто здійснюються за «чорний нал».  По-третє, ми дізнаємося, нарешті, справжню ціну нашого зерна», – вважає експерт.

Радий появі нового інструменту директор компанії «Гермес Трейдінг» Юрій Скічко.  «Ми тільки вітаємо цей вид торгів.  Все, що дозволяє скоротити витрати і збільшити доходи, нами сприймається позитивно», – сказав він.

Але у електронних торгів є і супротивники.  Очікується, що з їх впровадженням на ринку зникне потреба в спекулянтах, які здешевлюють сільгосппродукцію на шляху від сільгоспвиробника до порту.  Адже по ідеї, якщо знаєш, де можна купити товар в даний момент, можеш звернутися безпосередньо і потім продати його відразу кінцевому споживачеві.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами