ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Як взяти гроші в кредит і не залишитися обдуреним?

гроші в боргСьогодні поговоримо про те, як не потрапити в халепу при спробі отримати гроші в борг.

Остапу Бендеру і не снилося

Знаменитий великий комбінатор знав 400 порівняно чесних способів відбирання грошей у населення. Правда, він ніколи не проводив свої махінації з тими, хто сам був небагатий. Пам’ятається, він навіть Шуру Балаганова вилаяв за те, що той не мислить масштабно, а готовий задовольнитися десятьма тисячами рублів.

Сучасні шахраї, на відміну від героя Ільфа і Петрова, не шукають мільйонера, якого можна пощипати відразу на велику суму, а вважають за краще обібрати людей, які самі потребують грошей.

Чоловік, який захопив у заручниці працівницю фінансової організації, попався на класичну схему, яка рік тому була випробувана в столиці, а тепер реалізується і в регіонах. Суть її така.

– Спочатку в місті з’являється реклама дешевих кредитів на пільгових умовах, – каже юрист Михайло Юмашев. – Людям обіцяють кредити на фантастичних умовах, наприклад під 8-10% річних, та ще й без довідки про доходи. У цьому місці будь-яка розсудлива людина повинна згадати про безкоштовний сир і мишоловці. Ну навіщо організації видавати комусь кредит на таких умовах, якщо на банківському депозиті ці ж гроші принесуть 20% річних? Однак якщо людина потрапляє в складне фінансове становище, то здатність мислити логічно у неї часто відмовляє. Коли вона приходить в таку організацію, то їй обіцяють видати кредит через тиждень-другий, але для цього спочатку потрібно заплатити комісію, яка може становити 4-8%.

За словами юриста, найчастіше за такою схемою люди вже не можуть отримати назад свої гроші, при цьому кредит їм теж не видають.

Я – не я і вивіска не моя

Ми не можемо стверджувати, що випадок у Донецьку стався через те, що компанія працювала за такою схемою. Залишимо цю ситуацію для розглядів правоохоронцям і обов’язково будемо за нею стежити. Однак в організації, яка надає кредитні спілки, від тієї компанії, в якій захопили заручницю, відхрестилася:

– “Альянс Україна” не мала і не має ніякого відношення до кредитних спілок, – заявили в Національній асоціації кредитних спілок. – Це помилка журналістів або свідоме поширення наклепу, спрямованого проти кредитних спілок.

Однак звинувачувати ЗМІ у наклепі все ж не варто. Адже відрізнити нечистих на руку ділків від добропорядної кредитної спілки часом не можуть навіть правоохоронні органи.

– Поширеною є діяльність установ, які виступають під виглядом кредитних спілок, – повідомили в Генпрокуратурі. – Відрізнити справжні від шахрайських дуже важко, адже єдиною відмінністю між ними є мета їхньої діяльності. Шахраї хочуть заволодіти грошима вкладників і сховатися.

За словами правоохоронців, протягом минулого року, органами прокуратури до суду було направлено вісім кримінальних справ за обвинуваченнями 46 осіб, які вкрали у вкладників понад 440 млн. грн. Вражає сума, чи не так?

Всього ж, за різними оцінками, за останні 20 років від шахрайства та банкрутства подібних “альянсів” та “союзів” постраждали тисячі людей, які втратили близько 3 млрд. грн. Як кажуть правоохоронці, вони можуть контролювати тільки тих, хто має ліцензію, а фірми-шахраї ростуть як гриби після дощу по всій Україні.

Чому ж люди йдуть в кредитні спілки, якщо є шанс нарватися на шахраїв? Відповідь проста. На відміну від банків, де від потенційних позичальників вимагають надати хоч якісь документи – ту ж довідку про доходи або ідентифікаційний код, кредитні спілки видають кошти швидше і простіше. Так, відсоток по таких позиках істотно вищий, ніж у банках, але багато, там, у борг взяти складно, а переплата на невеликих сумах не така вже й велика.

З іншого боку, вони обіцяють більшу, ніж у банків прибутковість і для вкладників. Останніх не бентежить навіть той факт, що у разі банкрутства кредитної спілки немає ніякої організації, яка, як у випадку з банками, зможе виплатити кошти. Поки кредитна спілка працює – все гаразд, але як тільки з’являється неплатник, у організації можуть початися проблеми.

– Формально власниками кредитної спілки є його пайовики, тільки вони можуть приймати всі рішення про діяльність спілки, – вважає економіст Олександр Охріменко. – Але це де-юре, а де-факто дуже часто реальним власником є ​​директор кредитної спілки, який, маючи великі повноваження, фактично керує його фінансовими ресурсами. У результаті, з цими кредитними спілками, вийшла парадоксальна ситуація – пайовики вносять гроші в кредитний союз, директор видає кредити членам спілки, які ці кредити не погашають. Але коли виникає конфлікт, то всі ці проблеми непогашення кредитів і повернення депозитів обговорюються на зборах пайовиків кредитної спілки, де, ясна річ, жодного рішення прийнято бути не може. Бо складно прийняти розумне рішення, коли збираються в одному місці десятки малознайомих людей, частина з яких взяла кредити і не збирається їх погашати, а інша частина людей хоче повернути свої гроші.

Де вихід?

Що ж робити в такій ситуації? Природно, потрібно міняти правила гри на фінансовому ринку. У Нацкомфінпослуг, а ця організація є регулятором для ринку кредитних спілок, кажуть, що підготували ряд проектів документів, які вносять зміни в регулювання, зокрема в правила ліцензування кредитних спілок.

У Нацбанку нещодавно заговорили про те, що кредитні спілки потрібно реорганізувати в кооперативні банки і перепідпорядкувати НБУ. Мовляв, таким чином можна буде контролювати діяльність і ліквідність новостворених фінустанов. При цьому у разі банкрутства вкладникам буде платити Фонд гарантування вкладів фізосіб.

Однак кредитні спілки така ситуація не влаштовує, адже вимоги до банків набагато вищі, і для того щоб утворити один маленький банк, спілкам потрібно об’єднуватися навіть не по двоє-троє, а мало не десятками.

Захисники кредитних спілок в теперішньому вигляді кажуть, що проблему можна вирішити і без радикальних змін. Серед пропозицій – посилити нагляд з боку Нацкомфінпослуг і створити організацію, яка б гарантувала вкладникам виплати у випадку банкрутства. Але, як би там не було, всі розуміють, що законодавство щодо дії кредитних спілок пора міняти.

Історія питання

Сама ідея кредитної спілки з’явилася дуже давно і корінням йде в касу взаємодопомоги при церковному приході. На початковому етапі кредитні спілки були саме спілками осіб, які ходять в одну церкву і знають один одного особисто. Тому, може, вважалося, що діяльність кредитної спілки неприбуткова. У нас теж був етап, коли кредитні спілки реєструвалися як безприбуткові громадські організації, які займаються взаємним кредитуванням своїх членів за дуже низькими відсотковими ставками. Саме такі кредитні спілки існують в Канаді, де ці структури вельми популярні.

Плюси і мінуси спілок

Плюси:

– Лояльне ставлення до позичальника.

– Більш високі ставки для вкладників.

Мінуси:

– Відсутність жорсткого нагляду.

– Високі ставки за кредитами.

– Високий ризик нарватися на шахраїв.

– Немає гарантій для вкладників.

——————–

Если Вы хотите получить кредит наличными в Украине, то посетите сайт credits.in.ua. Там Вы найдете лучшие условия по кредитам.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами