Угорська OTP Group стала власником Овруцького ГЗК “Кварцит”. Це дозволяє їй не тільки вийти на ринок сировини для вогнетривкої, металургійної та будівельної промисловості, але і в перспективі замахнутися на виробництво високочистого кремнію.
У березні фінансова OTP Group (Угорщина) оголосила про отримання прав власності на єдиний майновий комплекс ПАТ “Овруцький гірничо-збагачувальний комбінат” Кварцит “(смт Первомайське Житомирської обл.) З боку ТОВ” ОТП Факторинг Україна “. Юридичної причиною є 4 неповернених кредита на загальну суму більш ніж 37 млн дол, отриманих компанією в 2008 році; предметом забезпечення зобов’язань за позикою був весь майновий комплекс комбінату.
В “ОТП Банку” Мінпрому підтвердили, що з 2009 року позичальник практично не обслуговував кредит, і розмір боргового зобов’язання постійно збільшувався. Були розпочаті переговори з представниками власника (більше 90% акцій володів Сергій Момот, якого пов’язують з групою “ДАНКО”), за результатами яких вони ще в 2010 році пообіцяли надати остаточне вирішення питання, але цього так і не відбулося. У прес-службі банку повідомляють, що діяльність підприємства характеризувалася його керівництвом як збиткова, незважаючи на прибуток, зазначену незалежним аудитом. При цьому виробництво “у зв’язку з нестачею обігових коштів” в листопаді 2012 було знято.
OTP Group має намір створити на базі “кварцитів” нову виробничу компанію і вкласти в неї 10-15 млн грн. Комбінат випускає щебень та кварцитова продукція для вогнетривкої, феросплавної, металургійної та будівельної промисловості.
Розширюючи контекст
Експерти нагадують, що з метою зростання щорічного виробництва щебеню на докризовому підйомі “ДАНКО” купила нові гранітні кар’єри: Прибужський в Миколаївській області та Новоукраїнський – у Кіровоградській. У кінцевому рахунку щорічна виробнича потужність субхолдингу підвищилася до 6,3 млн тонн з 75 млн тонн, який видобували в країні. Крім того, комбінат отримав ліцензії на два родовища в Житомирській і одне у Вінницькій обл., Після розробки яких його частка в українській видобутку щебеню могла перевищити 10%.
Однак з початком кризи розробку трьох нових родовищ заморозили, а самі проекти виставили на продаж, зазначає президент одного з найбільших в Україні виробників щебеню, групи “Юнігран”, Ігор Наумец. Більше того, додають в “ОТП Банку”, за холдингом “ДАНКО” (в особі фірми “Схід Ресурс”) числиться ще один проблемний кредит перед “ОТП Факторинг Україна”, в сумі 12,5 млн дол.. Заставою по позиці є діючі Новоукраїнський і Прибужський кар’єри, і вже йде робота по зверненню стягнення. Так що можуть бути втрачені і ці активи.
З іншого боку, констатує економіст Віталій Кулик, історія з “кварцитів” демонструє дві важливі речі: “По-перше, зарубіжний інвестор таки здатний реалізувати свої законні права в нашій країні. Так, всім відома проблематика національного інвестклімату, і випадок з відчуженням цілого підприємства на користь іноземного інвестора – поки що скоріше виняток. Але й воно ілюструє, що закордонний капітал на вітчизняному ринку не такий уже безправний, як кажуть недоброзичливці. І країни Центральної Європи підтверджують інтерес до українських активів не тільки в таких “модних” сферах, як рітейл або продукти харчування, а й в області промислової сировини, різних секторів важкопрому”.
По-друге, на думку аналітика, розглянутий приклад говорить про збереження інтересу банків до придбання виробничих активів, в т.ч. в сировинному секторі і ГМК. Нагадаємо, цієї зими OTP Group вже купила оптового постачальника освітлювального устаткування для промсектора – ТОВ “Цитадель” (Дніпропетровськ). А В.Кулик в цьому зв’язку призводить загальновідомий приклад ІСД, придбаного за участю російського “Внєшекономбанку”.