ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Банківський кар’єр

OTP GroupУгорська OTP Group стала власником Овруцького ГЗК “Кварцит”.  Це дозволяє їй не тільки вийти на ринок сировини для вогнетривкої, металургійної та будівельної промисловості, але і в перспективі замахнутися на виробництво високочистого кремнію.

У березні фінансова OTP Group (Угорщина) оголосила про отримання прав власності на єдиний майновий комплекс ПАТ “Овруцький гірничо-збагачувальний комбінат” Кварцит “(смт Первомайське Житомирської обл.) З боку ТОВ” ОТП Факторинг Україна “. Юридичної причиною є 4 неповернених кредита на загальну суму більш ніж 37 млн ​​дол, отриманих компанією в 2008 році; предметом забезпечення зобов’язань за позикою був весь майновий комплекс комбінату.

В “ОТП Банку” Мінпрому підтвердили, що з 2009 року позичальник практично не обслуговував кредит, і розмір боргового зобов’язання постійно збільшувався.  Були розпочаті переговори з представниками власника (більше 90% акцій володів Сергій Момот, якого пов’язують з групою “ДАНКО”), за результатами яких вони ще в 2010 році пообіцяли надати остаточне вирішення питання, але цього так і не відбулося.  У прес-службі банку повідомляють, що діяльність підприємства характеризувалася його керівництвом як збиткова, незважаючи на прибуток, зазначену незалежним аудитом.  При цьому виробництво “у зв’язку з нестачею обігових коштів” в листопаді 2012 було знято.

OTP Group має намір створити на базі “кварцитів” нову виробничу компанію і вкласти в неї 10-15 млн грн.  Комбінат випускає щебень та кварцитова продукція для вогнетривкої, феросплавної, металургійної та будівельної промисловості.

Розширюючи контекст

Експерти нагадують, що з метою зростання щорічного виробництва щебеню на докризовому підйомі “ДАНКО” купила нові гранітні кар’єри: Прибужський в Миколаївській області та Новоукраїнський – у Кіровоградській.  У кінцевому рахунку щорічна виробнича потужність субхолдингу підвищилася до 6,3 млн тонн з 75 млн тонн, який видобували в країні.  Крім того, комбінат отримав ліцензії на два родовища в Житомирській і одне у Вінницькій обл., Після розробки яких його частка в українській видобутку щебеню могла перевищити 10%.

Однак з початком кризи розробку трьох нових родовищ заморозили, а самі проекти виставили на продаж, зазначає президент одного з найбільших в Україні виробників щебеню, групи “Юнігран”, Ігор Наумец.  Більше того, додають в “ОТП Банку”, за холдингом “ДАНКО” (в особі фірми “Схід Ресурс”) числиться ще один проблемний кредит перед “ОТП Факторинг Україна”, в сумі 12,5 млн дол.. Заставою по позиці є діючі Новоукраїнський і Прибужський кар’єри, і вже йде робота по зверненню стягнення.  Так що можуть бути втрачені і ці активи.

З іншого боку, констатує економіст Віталій Кулик, історія з “кварцитів” демонструє дві важливі речі: “По-перше, зарубіжний інвестор таки здатний реалізувати свої законні права в нашій країні. Так, всім відома проблематика національного інвестклімату, і випадок з відчуженням цілого підприємства на користь іноземного інвестора – поки що скоріше виняток. Але й воно ілюструє, що закордонний капітал на вітчизняному ринку не такий уже безправний, як кажуть недоброзичливці. І країни Центральної Європи підтверджують інтерес до українських активів не тільки в таких “модних” сферах, як рітейл або продукти харчування, а й в області промислової сировини, різних секторів важкопрому”.

По-друге, на думку аналітика, розглянутий приклад говорить про збереження інтересу банків до придбання виробничих активів, в т.ч.  в сировинному секторі і ГМК.  Нагадаємо, цієї зими OTP Group вже купила оптового постачальника освітлювального устаткування для промсектора – ТОВ “Цитадель” (Дніпропетровськ).  А В.Кулик в цьому зв’язку призводить загальновідомий приклад ІСД, придбаного за участю російського “Внєшекономбанку”.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами