ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Український ринок світлотехніки. Основні тенденції та перспективи розвитку

Український ринок світлотехнікиУкраїнський світлотехнічний ринок включає в себе виробників і продавців таких товарів, як:

  • світильників;
  • джерел світла;
  • супутніх товарів.

В останню категорію можна включити пуско-регулюючу апаратуру (ПРА), блоки живлення для світлодіодів (LED), знижувальні трансформатори для низьковольтних галогенних ламп, а також патрони, світлодіоди для освітлення, лампотримачі і т.д.

итальянские люстрыУкраїнський світлотехнічний ринок невіддільний від загальноекономічної ситуації в країні.  Якщо в 2007 р. у цьому сегменті ринку спостерігалося стійке зростання в 20-30%, то в кінці 2008 р. настав різкий спад (в 2-3 рази), який був обумовлений, в першу чергу, кризами банківської та будівельної галузей ринку.  Багато компаній, що працювали на позикових грошах були змушені віддавати кредити, що дуже сильно позначилося на їх фінансових показниках, а деякі були доведені до банкрутства.

Чималу лепту у зменшенні обсягів світлотехнічного ринку в період кризи внесли металургія та гірничо-видобувна промисловість, як найбільш великі споживачі промислової світлотехніки.

До кінця 2009 р., початок 2010 р. ситуація стабілізувалася і почався плавний процес реабілітації.  В даний час ринок практично повернувся до докризових показників.

Криза не пройшла безслідно.  Зменшилася кількість операторів ринку, зросла ціна на електроенергію, питання енергозбереження стало наріжним каменем не тільки для України, але і для країн Західної Європи і Росії, де вже заборонили продавати традиційні лампи розжарювання потужністю більше 100 Вт.  Західні сусіди пішли далі-заборонили використання традиційних електромеханічних баластів для люмінесцентних ламп, як економічно ефективних, а також припинили випуск дешевих люмінесцентних ламп з низьким коефіцієнтом передачі кольору (Ra ≤ 0,8).  Все це, в сукупності з високими цінами на електроенергію, відкрило дорогу світлодіодним технологіям освітлення.

В Україні ситуація поки не така безхмарна, хоча постійно декларується, що питання енергозбереження стоїть на першому місці, тому що  саме цей фактор знижує конкурентноздатність української економіки.  Якщо врахувати, що загальні витрати на освітлення в Україні досягають 15% від загальних енерговитрат (цей показник у 1,5 – 2 рази гірший, ніж у основних розвинених державах), то не викликає сумнівів, той факт, що ціна на електроенергію в Україні буде неухильно підвищуватися.  При цьому не виключено, що держава створить додаткові мотивації споживачам для впровадження енергозберігаючих технологій.  Всі ці заходи приведуть до прискорення заміни застарілого парку світильників, створюючи сприятливі умови для розвитку цього сектора ринку.

Обсяг світлотехнічного ринку України до 2012 р. досяг рівня 150 млн. $ на рік.  При цьому продаж світильників приносить 100-120 млн. $ на рік, решта припадає на джерела світла і супутні товари.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами