ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Тендери та все, що з ними пов’язано

ТендериТендер, за своєю суттю, це конкурс. Саме слово “тендер” англійською мовою означає торги. В українській мові немає точного визначення слова “тендер”, тому його так і використовують, або вживають слово конкурс.

Існують такі види тендерів:

  • Відкриті торги;
  • Закриті торги;
  • Тендери на харчування з обмеженою участю;
  • В один етап;
  • В два етапи.

Найчастіше, тендер використовують для визначення державних закупівель, але існують також і приватні тендери, тобто яка саме фірма буде представляти інтереси іншої фірми або організації. Крім закупівель можуть бути: видача послуг, проведення підрядних робіт і так далі. Конкурс проводиться на основі умов, які обумовлені в спеціальній документації за принципом справедливості та ефективності.

Контракт укладається з переможцем тендера. Переможець, тобто учасник, який підійшов за всіма параметрами і вимогами, зумів запропонувати найбільш вигідну концепцію для продажу товару, надання послуги або виробництва товару чи його закупівлі.

Відмінності між тендерами проявляються в часі проведення конкурсу (один або два етапи) і за кількістю учасників (відкриті, закриті та тендери з обмеженою участю).

Відкритий тендер – це коли фірма або держава, яка бажає знайти виконавця, дає оголошення про набір конкурсантів для продажу товару, надання послуги в засоби масової інформації. Через те, що в конкурсі бере участь велика кількість осіб – конкуренція підвищується, що сприяє розвитку і вибору більш вигідних умов для контракту.

Закриті тендери дають оголошення тільки певним фірмам або організаціям. Найчастіше такі тендери оголошуються, коли держава робить секретні закупівлі (зброя або військова техніка), тобто, коли мова йде про торги, пов’язані з державною таємницею. Учасником такого тендеру стає організація, яка отримала персональне запрошення.

Якщо коло учасників тендеру може бути обмежений якоюсь умовою, то такий тендер називають тендером з обмеженою участю. Обмеженням може служити країна або які-небудь спеціальні вимоги до продукту або послуги. Так само, як і при закритому тендері, запрошення отримують лише спеціально запрошені організації або фірми.

Для тендера в один етап властива ситуація, коли особа, що бажає брати участь у конкурсі подає документи одразу і на участь і на перемогу в тендері. Переговорів у такому тендері немає.

Якщо замовнику важко сформулювати вимоги для конкурсантів, або він має специфічну продукцію, то проводяться тендери в два етапи. На таких конкурсах проводяться переговори, які допомагають більш ясно зрозуміти предмет і мету тендеру. Для початкової стадії проведення тендеру замовник надає приблизне завдання для виконавців, а в подальшому, на другому етапі, після запропонованих варіантів, може визначитися з метою самого тендеру. Такі конкурси влаштовують для державних науково-дослідних робіт, технологічних робіт або будівництва. Учасник тендеру подає заявку на участь і в ході переговорів замовник готує остаточний варіант завдання.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами