ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Німеччина як зеркало кризи ЄС

Німеччина ЄССлідкуючи за західними експертами і топами протягом багатьох років, можна помітити дивні зміни в їхній аргументації. До 2008 року в більшості своїй вони дуже переконливо і дохідливо доводили принципову неможливість кризи. Те, що кризи не може бути ніколи доводили і на економічному, соціальному рівні і на цивілізаційному рівнях. Тоді панувала концепція сталого розвитку. А коли хтось говорив про те, що прийдешня криза Заходу настане з тих же причин, що і криза пострадянського простору, але буде істотно більш гострою, то більшість співрозмовників впадали в ступор, швидко завершували розмову і дивилися на нього як на богохульника.

У перший рік після початку кризи ситуація мало змінилася. І Західні і більшість місцевих експертів і топів воліли обговорювати, коли криза досягне свого дна, яким буде подальше відновлення і посткризова економіка. Варіант того, що криза має цивілізаційні причини і взагалі є не кризою, а прелюдією до набагато більш гострого і тривалого смутному часу, практично не розглядався.

Переконатися в цьому може кожен, відкривши в інтернеті статті більшості економічних експертів 2008-2009 років. Ситуація змінилася влітку 2011 року. Від колишнього ноналармизму тих, хто так переконливо доводив неможливість кризи, не залишилося і сліду. Оптимізм тих, хто писав про виключно фінансові або економічні причини кризи також випарувався. Ефективність концепції сталого розвитку описувати процеси і її здатність до наукового передбачення виявилася цілком порівнянною з концепцією розвиненого соціалізму застійних часів. У промовах і публікаціях західних інтелектуалів вже немає колишньої іскри – наче людей позбавили мрії і старі ідеали виявилися банальною утопією. Хтось замість аналізу об’єктивних процесів опускається до розбору дій окремих керівників, хтось іде в езотерику і містицизм, хтось у ксенофобію та теорію змов, хтось продовжує борсатися, інакше не скажеш, у фінансових показниках, не помічаючи наростаючого впливу нефінансових процесів. Але все це схоже на реакцію страуса, коли люди, не розуміючи, що відбувається, що намагається сховатися за поки що не зруйнованими стереотипами. Одним із таких стереотипів є теза про високу конкурентоспроможність і сприятливі середньострокові перспективи Німеччини. Згідно з ним всі проблеми єврозони зосереджені в країнах PIIGS, а німецька економіка є передовим локомотивом ядра єврозони.

Перерахуємо основні складові високої конкурентоспроможності німецької економіки за минулі 40 років в порівняння з іншими країнами:

  1. Розширення ринків, доступ до дешевих ресурсів. Дешеві радянські, а потім російські енергоресурси, розширення ринків, пов’язане з об’єднанням Німеччини, розпадом соціалістичного табору і розширенням Євросоюзу
  2. Спеціалізація в світовому масштабі на виробництві товарів статусного і функціонально-статусного попиту дозволила значною мірою уникнути деіндустріалізації, пов’язаної з винесенням виробництв а Азію.
  3. Пріоритет безпеки (як для споживача, так і для навколишнього середовища), економічності, дизайну та ергономіки, як основних напрямків технологічного розвитку
  4. Істотний запас національного багатства і не реалізованих науково-технологічних відкриттів і інновацій накопичений до початку розглянутого періоду

Легко помітити, що ці довготривалі конкурентні переваги або повністю або значною мірою вже вичерпані. Навіть здавалося, вічні теми підвищення безпеки для споживачів і навколишнього середовища в умовах кризи значною мірою втрачають свою привабливість в очах споживачів. Інші ж процеси взагалі перетворилися з двигуна німецької економіки в її гальмо. Наприклад, розширення ринку викликало вторинні модерни в ряді азіатських країн. На початку 70-х по цьому шляху швидко просувалася Японія, потім Корея, зараз Китай. Зараз японська економіка теж зосередилася на функціонально-статусному і статусному сегменті. Якість, технічна досконалість і дизайн японських товарів не поступається німецьким. Туди ж, очевидно прагне і Корея, де вторинний модерн також завершується. У результаті в найвигіднішому сегменті попиту, там, де можна конкурувати не наслідком, а якістю і дизайном рівень конкуренції різко зріс. І якщо боргова криза якимсь дивним чином раптом буде пом’якшена, то основні проблеми почнуться тоді, коли Китай зможе освоїти практично всі технології, що визначають технологічне лідерство Німеччини. Коли Китай зможе з такою ж якістю, але істотно меншими витратами відтворити все, що виробляється в Німеччині. А таких продуктів з кожним роком стає все більше, оскільки уповільнення загальносвітових темпів науково-технологічного розвитку настільки серйозне, що скоро стане очевидно обивателям. В якості можна навести пару локальних, але дуже показових прикладів.

Протягом двох десятиліть Німеччина активно стимулює розвиток сонячної енергетики. На підтримку і дослідження, стимулювання власного виробництва фотоелементів і сонячних батарей і на компенсацію дорогого зеленого тарифу були спрямовані величезні кошти. Однак, незважаючи на певний науково-технологічний прогрес, кардинального стрибка ключових показників фотоелементів не відбулося. За пару десятиліть їх масове виробництво перестало бути високотехнологічним настільки, що можна було не побоюватися конкурентів з меншими витратами. У результаті протягом двох останніх років китайські виробники фотоелементів і сонячних батарей настільки знизили ціни, що обвалили ринок. Захистити свій ринок німцям дуже складно.

По-перше, це буде суперечити нормам СОТ.

По-друге, протекціонізм не допоможе утримати зовнішні ринки збуту.

По-третє, в процесі фінансової кризи єврозони, яка набирає обертів, вона стає все більш залежною від китайських запозичень та інвестицій, що протидіє зростанню протекціонізму у відношенні до китайських товарів.

По-четверте, на будь-які загороджувальні заходи Китай відповість тим же, в результаті постраждає німецький експорт на самий об’ємний і швидко зростаючий ринок.

У результаті німецькі чиновники нічого не змогли придумати кращого за скорочення дотацій на зелений тариф електроенергії. Що це як не позиція страуса?

Інший приклад, це системна неконкурентоспроможність німецького сільського господарства. За традиційними біржовим культурам (пшениця, кукурудза, соя, а також по м’ясу великої рогатої худоби вона не конкурентна в порівняння з Канадою, Австралією, США, Аргентиною з причини малої кількості землі, що припадає на одного фермера. Ще одним фактором, що істотно знижує конкурентоспроможність всієї німецької сільгосп продукції є занадто високі санітарні та екологічні норми. В результаті німецька с / г продукція занадто дорога, незважаючи на величезні дотації фермерам. З одного боку в процесі розгортання системної кризи дотації поступово стають непідйомною ношею для бюджету. А з іншого боку, у міру поляризації доходів і розмивання середнього класу, зростання безробіття і скорочення соціальних програм, все більшій кількості споживачів стає не по кишені і цей рівень цін на продукти харчування.

За рахунок чого тоді економіка Німеччини буде конкурентною? Конкурувати по витратах, тобто в сегменті масового попиту економіка Німеччини не може за визначенням. Повернути вивезені в Азію виробництва Німеччина не зможе, навіть якщо дуже захоче. Конкурувати в сегментах функціонально-статусного і статусного попиту стає все складніше. Там і так занадто тісно навіть без Китаю. Надії на різкий науково-технологічний скачок стають все більш примарними, оскільки темпи науково-технологічного розвитку почали гальмуватися не сьогодні і не вчора, а в період приблизно з 1955 по 1970 роки. І гальмування темпів розвитку спостерігається не на відсотки, а в рази. Незважаючи на вибухове зростання технологій обробки і передачі інформації. До цього слід додати наростаючий як лавина комплекс проблем пов’язаних із завершенням глобалізації та розкруткою зворотного їй процесу – регіоналізації до чого високоспеціалізована німецька економіка взагалі не готова.

У результаті можна зробити висновок про довгострокову і прогресуючу не конкурентоспроможність німецької економіки в цілому. А це набагато серйозніше, ніж боргова криза. Простим скороченням частки заробітної плати в продукті і відповідно скороченням, навіть істотним, соціальних видатків у бюджеті тут не обійтися. На жаль … Європейські політики і чиновники як мантру повторюють слова про необхідність структурних реформ, реальних шляхів по підвищенню конкурентоспроможності економік країн, що складають ядро ЄС не пропонують. Не пропонують і інтелектуали, тобто швидше за все, ми спостерігаємо об’єктивний процес занепаду Німеччини, як частину Занепаду Заходу. Його можна трохи відстрочити, але не можна скасувати. Тому, до речі, видатних європейських політиків зараз бути не може – їх якості просто не затребувані.

З точки зору цивілізаційного аналізу уповільнення високих темпів інтенсивного науково-технологічного розвитку можна частково компенсувати прискоренням екстенсивного розвитку за рахунок зовнішньої або внутрішньої колонізації. Процес цієї компенсації є не простим і досить тривалим. При цьому різко зростає частка базових видобувних галузей і первинної обробки ресурсів. У результаті структура економіки повертається до пірамідальної форми, де порівняно невелика кількість галузей з глибокої і обробкою ресурсів перебуває на потужній основі ресурсних галузей і галузей первинної обробки сировини.

Але Німеччина практично позбавлена цієї можливості. Проводити зовнішнє розширення ЄС вже не можливо. Можливості для внутрішньої колонізації надзвичайно обмежені низьким рівнем питомих ресурсів, що припадають на одну людину. Така часткова компенсація можлива в Канаді чи Австралії, але не в Німеччині чи Японії. Також вона можлива на півночі Європи в Скандинавських країнах. Наявність цього механізму вже можна перевірити, адже перераховані розвинені сировинні країни найкраще перенесли кризу 2008 року і зараз розвиваються істотно краще за інших. Але в Німеччині занадто велике населення і занадто мала кількість базових ресурсів, що припадає на душу населення! На відміну від Канади, Австралії, Нової Зеландії, країн Скандинавії Німеччина не є сировинною країною. Тому залишки колись високотехнологічних галузей, позбавлені власного сировинного забезпечення в умовах подальшого уповільнення темпів науково-технологічного розвитку неминуче впадуть.

У той же час, її площа, економіка, населення і геополітичне становище світі занадто велике, що б Німеччина могла розвиватися як спеціалізована країна як Швейцарія.

Гіпотетично є ще один геополітичний варіант. Варіант інтеграції з РФ. Справа в тому, що економіки РФ і ФРН комплементарні. Чого не має в одної країни, того з надлишком є в іншій і навпаки. І зближення Німеччини та Росії в економічній і геополітичній сферах є наслідком цієї взаємної доповнюваності. Але для перспектив обох країн цього мало – потрібна швидка інтеграція з рівнем істотно вищим, ніж у сучасному ЄС. Але цей сценарій швидкої інтеграції Росії та Німеччини не можливий за однієї головної причини – поступова, але неухильна розкрутка регіоналізації, робить будь-які масштабні інтеграційні процеси неможливими, принаймні, до кінця XXI століття. Є й інші причини. Наприклад, гіпотетична швидка інтеграція між Росією і Німеччиною повинна проходити не так як розширення ЄС, а за правилами, розробленим переважно в Росії. Спочатку Німеччина з цим категорично не погодиться, а потім, якщо раптом погодиться, то буде вже пізно.

Що ж можна змінити, як виправити ситуацію? Криза Німеччини з причин, масштабами і тривалості це не економічна криза, а цивілізаційна. На мікрорівні вона виявляється в тому, що традиційна західна інвестиційна модель зі ставкою на кардинальні інновації та розширення ринків перестала бути конкурентоспроможною. На рівні країни цивілізаційну кризу не можна скасувати, у кращому випадку можна трохи відстрочити за часом і пом’якшити.

Тому потрібно зробити ряд песимістичних прогнозів.

Чекати істотного прискорення темпів науково-технологічного розвитку в найближчі десятиліття не має сенсу. Євросоюз приречениq, спроба його консолідації навіть у дещо скороченому вигляді неможлива в умовах регіоналізації, яка набирає темпи. Втім, він може зберегтися в нічого не значущому і декоративному вигляді, щось типу СНД. Але процес розпаду на Євросоюзі не зупиниться – практично гарантовано розпадеться цілий ряд країн, що нині входять до ЄС. Зокрема, видається, що Німеччині дуже пощастить, якщо вона обмежиться лише глибокою внутрішньою децентралізацією, а не розвалиться на частини під час майбутньої Другої Тридцятирічної війни. Зараз такий прогноз видається вкрай малоймовірним, але він зроблений на тій же методологічній основі – Моделі розвитку технологічної цивілізації, яка дозволила заздалегідь прогнозувати кризу. Причому не просто економічну криза, а набагато більш гостру і тривалішу кризу цивілізаційного масштабу.

PS

Модель розвитку технологічної цивілізації, на основі якої виконаний цей прогноз, базується на природничо науковій, а не на експертній методології. Всі прогнози, виконані на її основі, мають приблизно однакову похибку. Тому оцінити похибку прогнозу, що міститься в цій статті частково можливо вже зараз, за попередніми прогнозами. Наприклад, за аналогічним прогнозом для України, який називається “Швейцарський шлях” і опублікованим влітку 2005 року. Там же, до речі, міститься і прогноз світової кризи.

——————–

Если Вам нужно купить зеркала интернет магазин Juergen всегда к Вашим услугам. Компания предлагает широкий выбор зеркал различных размеров и дизайнов. Качество и хорошие цены на зеркала приятно Вас удивят.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами