ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Стягнення боргів: можливості та способи

Стягнення боргівУ зв’язку з економічною кризою проблема стягнення боргів стала модною темою для обговорення в ЗМІ і об’єктом підвищеної уваги держорганів. Колекторство сьогодні переживає другу хвилю популярності (перша припала на 2004 рік, коли в Україні стали з’являтися перші боргові агентства, які створювались за західним зразком). Процес збору боргів залучив підприємців, які думають про те, як заробити на кризі. На ринок колекторських послуг намагаються прийти не тільки колишні банківські юристи або колишні співробітники органів внутрішніх справ, що завжди було поширено в цій сфері. Серед охочих розвивати новий бізнес – представники, здавалося б, принципово інших сфер господарювання. За останні були випадки відкриття колекторської фірми з боку співробітників агентства нерухомості (які намагаються розвивати нові напрямки бізнесу), торгової організації (яка хотіла для початку стягувати борги зі своїх дебіторів, а далі розвиватися в якості учасника ринку колекторських послуг). Ситуацію підігрівали журналісти, які в перші місяці кризи навперебій писали про те, що колектори та юристи – той рідкісний бізнес, який виграє в цій ситуації, а до канцелярії арбітражних судів і біля дверей колекторських, юридичних фірм шикуються черги з кредиторів.

Справедливо виникають питання: «Наскільки обгрунтований цей ажіотаж навколо боргової теми?» І «Чи виграє в цій ситуації український підприємець, який зіткнувся з неплатежами контрагентів і потребує професійної допомоги для вирішення проблеми?»

Стан справ можна охарактеризувати просто: «Боргів дійсно стало більше, а платять за боргами гірше, ніж раніше». Більшість підприємців зіткнулися зі збільшенням розміру дебіторської заборгованості, істотна частина якої – це «погані» борги, що вимагають примусового стягнення.

Превентивні заходи

У такій ситуації як і раніше актуальні превентивні заходи – слідування тим простим рекомендаціям, які юристи завжди давали своїм клієнтам. А саме, поради для більш уважного і ретельного підходу до договірної роботи на підприємстві: як перевіряти контрагента на сумлінність і платоспроможність; як грамотно скласти і оформити договір і первинні облікові документи; яку форму оплати і способи забезпечення зобов’язання обрати. Як показує досвід, ще на стадії вибору контрагента та оформлення з ним договірних відносин часто можна уникнути проблеми неплатежів. А неграмотне оформлення договірної та первинної облікової документації призводить до неможливості відстояти свої права в суді.

Претензійна досудова робота, коллекторство

Якщо все-таки уникнути виникнення необгрунтованої заборгованості не вдалося, проблему можна постаратися вирішити в претензійному порядку. Судовий розгляд – процедура тривала і дорога (тим більше, якщо в компанії немає штатного юриста, здатного вирішити таке завдання, і потрібно звернення до стороннього консультанта). Досвід показує, що дебіторську заборгованість можна успішно стягувати і в досудовому порядку – взыскание задолженности http://filbert.pro/ можна здійснювати використовуючи інші методи. Важливо юридично грамотно скласти претензію контрагенту, описати негативні наслідки для нього в разі несплати, запропонувати компромісну схему погашення боргу. Претензійний порядок незамінний, коли сума боргу несумірна з вартістю судового розгляду. Досудова робота з боржником широко використовується організаціями, що мають великі пакети однотипних безперечних боргів (за банківськими кредитами, борги з оплати послуг ЖКГ, квартплати, борги за послуги зв’язку тощо). Це основний вид діяльності більшості колекторських агентств України, і саме з такою роботою пов’язують поняття коллекторства.

Стягнення боргу в судовому порядку, виконання судових рішень

Пред’явлення позову про стягнення дебіторської заборгованості, а потім примусове виконання судового рішення – це найочевидніша і поширена форма захисту порушених прав. Але ситуація ускладнюється тим, що в Україні часто неможливо добитися виконання судових рішень в силу того, що боржник не володіє майном, на яке можна звернути стягнення. Крім того, несумлінні учасники цивільного обороту «винайшли» не мало способів ухилення від виконання зобов’язань: виведення активів організації, оформлення всіх угод на юридичну особу, що не має майна. Кредитори, як і раніше ризикують не отримати належні їм гроші, навіть якщо вони виграють справу в суді.

«Нетрадиційні» способи стягнення

Коли претензійна робота, судове і виконавче провадження не приносить результатів або судовий розгляд економічно недоцільний, доводиться вдаватися до «нетрадиційних» способів стягнення, які виходять за рамки класичних юридичних заходів. В арсеналі професійних збирачів боргів: інформаційно-репутаційне вплив на боржника, PR-супровід процедури стягнення, ініціювання кримінального переслідування несумлінного дебітора, співпраця з боржником (консультування і допомогу боржнику у розробці схеми погашення боргу). Такі способи стягнення використовуються як доповнення як до досудової, так і судової або виконавчої процедурі стягнення у разі недобросовісної поведінки боржника, ухилення від переговорів з кредитором.

Інформаційно-репутаційний вплив на боржника увазі використання законних заходів по так званому «шантажу» щодо ділової репутації. Зібравши інформацію про ділові зв’язки боржника (партнерах по бізнесу, контрагентів, афілійованих організаціях), стягувач сповіщає боржника про те, що у разі невиконання вимоги про оплату та подальшого ухилення від переговорів, інформація про недобросовісну поведінку буде поширена серед зацікавлених осіб і всіх партнерів по бізнесу. Важливо в такій ситуації, врахувати і зняти всі ризики з притягненням до відповідальності за шкоду діловій репутації. Щоб уникнути позовів про компенсацію шкоди діловій репутації, необхідно поширювати тільки таку інформацію про боржника, достовірність якої Ви можете підтвердити документально. Крім того, боржник сповіщається про можливість застосування і PR-супроводу стягнення.

PR-супровід процедури стягнення передбачає широке висвітлення ситуації в ЗМІ і в ділових колах (союзах підприємців, професійних об’єднаннях). Для цієї мети стягувачі готують та розсилають прес-релізи, проводять брифінги та прес-конференції, на комерційних підставах друкують у ЗМІ матеріали. Висвітлюючи в пресі судовий процес або процедуру стягнення, кредитор часто змушує боржника розпочати співпрацю.

Для впливу на боржника стягувачі часто використовують «загрозу» ініціювати кримінальне переслідування. Кримінальний кодекс України передбачає відповідальність за злісне ухилення від погашення кредиторської заборгованості, дії боржника можуть потрапляти під дію статті про шахрайство, про невиконання рішення суду, незаконні дії щодо майна, підданого арешту або того, яке підлягає конфіскації.

Співпраця з боржником часто буває дуже продуктивною. Але такий спосіб врегулювання спору застосовується тільки тоді, коли боржник готовий йти на контакт, що часом призводить до позитивних результатів. Грамотний і досвідчений стягувач-юрист, отримавши повну інформацію про стан справ боржника, може допомогти в розробці рішення боргової проблеми.

Гарантія успіху в справах стягнення – це вміння поєднувати юридичні інструменти, інформаційні технології, знання психології і при цьому не порушувати права боржника та етику професії стягувача.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами