ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Кому підвищать тарифи на газ?

тарифи на газ для населенняСхоже, через пару років українські олігархи будуть жити у спартанських умовах. Уряд наступає на п’яти власникам величезних вілл і шикарних дач. Крім податку на житло (який, щоправда, хочуть відкласти до наступного року) заможним домовласникам доведеться більше платити за тепло в своїх басейнах і спортивних залах. Влада вирішила ввести диференційовані тарифи на газ для населення: ціна буде формуватися за принципом «більше споживаєш – більше платиш».

Експерти називають цей крок компромісом з МВФ, але вважають, що в Україні така система не запрацює.

Ідея встановити для населення різні тарифи на газ виникла в уряді на початку року. На одному із засідань Кабміну прем’єр-міністр Микола Азаров підкреслив, що платити за блакитне паливо кожен повинен в міру своїх можливостей і залежно від обсягів споживання. «Наші люди будуть платити лише посильний, відповідний їх доходам, обґрунтований тариф, – пообіцяв Азаров. – Інша справа, що уряд пропонує частину навантаження бюджетної компенсації різниці в тарифах покласти на багатих. Ми будемо вдосконалювати систему диференційованих тарифів для тих, хто безболісно може платити ринкову вартість поставок та інших комунальних послуг. Це соціально справедливий підхід».

Через майже три місяці у Міністерства регіонального розвитку і ЖКГ нарешті дійшли руки накидати хоча б приблизну концепцію того, як саме багаті будуть розплачуватися за обігрів своїх хоромів. Стало відомо, що підвищення цін на газ торкнеться лише тих, хто споживає більше 5 тисяч кубометрів газу на рік. За даними Мінрегіонбуду, це п’ята частина населення нашої країни (близько 20% українців). Таких споживачів розділять на п’ять категорій, і для кожної встановлять конкретний тариф. Поки що поділ умовний: у міністерстві повідомили, що до першої категорії віднесуть тих, хто «спалює» 5-6 тис. кубометрів газу, а до останньої тих, у кого «набігає» за рік більше 12 тис. кубів.

За попередніми даними, різниця між тарифами першої та останньої категорій буде триразова. Тобто, за перевитрату нарахують ціну в три рази більшу, ніж за економне споживання. За рахунок цього уряд розраховує поповнювати бюджет додатково на 6 млрд. грн на рік. У контексті експертних прогнозів щодо цін на газ для України (на думку аналітиків Fitch Ratings, найближчим часом нам не варто навіть розраховувати на якісь поступки від «Газпрому») це буде дуже своєчасне джерело доходу української скарбниці. Крім того, сам контекст підвищення цін для багатих завжди радує громадян з низьким і середнім доходом. Це створює для них хоч якусь ілюзію соціального захисту, кажуть психологи.

Заради справедливості  варто відзначити, що соціальний фактор і позиція «Газпрому» – не єдині причини для введення різних тарифів на газ. Нагадаємо, підвищення цін на блакитне паливо для рядових споживачів залишається одним з ключових вимог Міжнародного валютного фонду для надання Україні чергового траншу кредиту за програмою stand-bay. Ще в кінці лютого постійний представник МВФ в Україні Макс Альєр прямо сказав, що Україні час вирішити питання своєї тарифної політики в газовій галузі. «Хоча регулювання тарифів на газ і теплову енергію має супроводжуватися посиленням соціальних програм, які повинні бути строго адресними», – доповнив Альєр.

Простіше кажучи, МВФ вже котрий рік наполягає на тотальному підвищенні цін на газ для населення. Логіка фонду проста: підняти тарифи для всіх, але бідним верствам населення запропонувати компенсацію у вигляді субсидій та адресних виплат. Це нормальна практика розвинених країн світу, але в Україні вона може викликати соціальний колапс. У нас десятки різних списків пільговиків, а система адресної допомоги до цих пір не налагоджена. Де гарантія, що гроші на компенсацію дорогого газу Петренко Петру Петровичу принесуть саме в той день, коли потрібно платити за рахунками? І взагалі, не виключено, що Петро Петрович зовсім не потребує компенсації, а потрапив до списку пільговиків «по дружбі» з інспектором соціальної служби.

Крім цього, не за горами президентські вибори, напередодні яких подорожчання газу для населення – не кращий політичний хід. Тому влада намагається піти на компроміс з МВФ і виконати його вимогу «шляхом впровадження диференційованого підходу до формування тарифів ЖКГ» (цитата прес-служби Кабміну). Вовки ситі, вівці цілі, а як бонус можна розраховувати на передвиборну лояльність населення. І це не іронія, адже дійсно гріє душу, якщо «буржуям» нарахують до оплати витрату газу за завищеною вартістю.

Інше питання, що реалізувати такий підхід в Україні буде дуже непросто – в першу чергу, через корупцію у сфері розподілу соціальних благ. «Пільгові категорії у нас присвоюються не державною, а на місцевому рівні, – пояснює незалежний юридичний консультант з питань ЖКГ Борис Козленко. – Це головні «двері» для всіх бажаючих отримати пільги, знижки та субсидії. Диференційовані тарифи на газ планують ввести з урахуванням категорій споживання палива, і немає ніякої гарантії, що чиновники за певну плату не зможуть перевести людину з однієї категорії в іншу. Навряд чи обсяги споживання в кожному конкретному домоволодінні будуть перевірятися дуже строго».При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами