ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Чи є альтернатива долару США?

долариКурс гривні міцно пов’язаний з курсом американського долара. І поки що це, можливо, на руку Україні. Але що буде з доларом в майбутньому? Відповідь на це питання намагається дати Херберт Вальтер (Herbert Walter), 58-и років, колишній з 2003 по 2009 роки керівник Dresdner Bank. До цього Вальтер працював у Deutsche Bank. Авторська колонка німецького фінансиста “Безальтернативний долар” вийшла в німецькому виданні Handelsblatt.

Долар як основна глобальна резервна валюта не має заміни, незважаючи на невдоволення, пов’язані з накачуванням американської економіки фінансовим та політико-економічним допінгом. У будь-якому випадку євро в якості наступника не розглядається.

З початку фінансової кризи одне питання користується популярністю у економістів: чи потрібно проявляти занепокоєння з приводу американського долара?

Нещодавно таке запитання поставили собі навіть американські політики, які представили в штаті Вірджинія законопроект, що передбачає введення нової місцевої валюти. Своєю ініціативою вони хотіли не допустити того, щоб штат Вірджинія був вкинутий у прірву через непродуману валютно-фінансову політику федеральної влади.

Насправді роботи з розчищення завалів після кризових років проходять в Сполучених Штатах явно інакше, ніж, наприклад, в Європі. Американський емісійний банк Федеральний резерв запустив друкарський верстат і практично в необмеженому обсязі фінансує будь-яку потребу в готівці, існуючу у фінансовій системі, і робить це під відсоток, що наближається до нуля. Крім того, він все активніше втручається в безпосереднє державне фінансування. Американські держоблігації вартістю більше 1,7 трильйона доларів Федрезерв на своїх рахунках мав наприкінці минулого року, і переважно це облігації з терміном погашення до 30 років.

Американський президент Барак Обама робить гімнастичні вправи, як альпініст на фіскальному обриві (fiscal cliff). Цей фіскальний обрив являє собою закон, який автоматично наказує проведення секвестрування (урізання, – LB) бюджету за методом “газонокосарки” у тому випадку, якщо політики не можуть знайти власні засоби і шляхи для того, щоб зменшити дірки в бюджеті. Однак Сполучені Штати в даний час не можуть цього домогтися. Обама виступає проти скорочення витрат, тоді як республіканці не підтримують збільшення податків.

Ця вистава триває вже багато місяців, і 1 березня згаданий закон був застосований: до 2021 року витрати повинні бути скорочені на 1,2 трильйона доларів, і 85 мільярдів з цієї суми або 8% федерального бюджету будуть секвестрованим вже цього року.

Однак все це має мало спільного з відчутною санацією (зміцненням, – LB) державного бюджету. І, наскільки можна судити, дефіцит бюджету у Сполучених Штатах в цьому році, незважаючи на всі заходи економії, буде складати більше 5%, а в середньостроковій перспективі збалансований лише в деякому наближенні бюджет взагалі не є метою Обами.

Конкретно це означає, що Сполучені Штати і далі будуть жити в кредит, накачуючи свою економіку допінгом у вигляді фінансованого за рахунок зростання боргів попиту, а гроші для цього вони будуть брати майже виключно за кордоном. Саме подібна перспектива і змусила політиків в штаті Вірджинія задуматися про свою власну валюту, а економісти тепер міркують про те, як довго американський долар буде ще виконувати в цих умовах роль головної глобальної резервної валюти.

На цю тему можна теоретизувати нескінченно, але є можливість підійти до цієї справи з абсолютно практичного боку. Міг би взагалі долар грати домінуючу роль як резервна валюта, якби американці – як і німці – стали б економити і постійно експортувати більше товарів, ніж імпортувати? Це важко собі уявити, оскільки в такому випадку долари користувалися б попитом, щоб відразу направити їх на придбання американських товарів, а не на те, щоб відкласти ці долари в скарбничку в якості резерву.

Незважаючи на негативні пророцтва, слід також мати на увазі, що американці поки ще важать чверть світової економіки. Крім того, американська економіка є міцною та інноваційною за своїм характером. Вона гнучко реагує на екстремальні поштовхи і діє на найбільшому в світі внутрішньому ринку, хоча Європа, якщо судити з економічного результату, здатна запропонувати більше. Однак європейському ринку ще дуже далеко до американського.

І ще: а яка валюта могла б у майбутньому замінити долар як резервну? Євро, ієна, юань чи якась інша валюта не розглядаються як можливі кандидати.

Хоча євро в даний час і є другою за важливістю міжнародною валютою, вона не зможе замінити долар, поки у цієї штучної валюти відсутній політичний фундамент, принаймні у вигляді функціонуючого європейського бюджетного союзу.

Ієна і юань є традиційними національними валютами залежать від експорту країн з високими внутрішніми квотами коштів, що йдуть на заощадження, які й покривають фінансові потреби держави. Це автоматично створює перешкоду для того, щоб інші держави мали можливість «завантажити» собі в гідних згаданих обсягах цю валюту як резервну. У глобальній перспективі ієна і юань не зможуть навіть близько стати такими ж ліквідними, як долар. Це стосується однаковою мірою і до будь-якої іншої валюти на земній кулі.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами