ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Полуничні старти: ціни на свіжу ягоду в червні впадуть до 30 грн.

полуницяНа розкладках столичних супермаркетів ще в березні з’явилася перша свіжа полуниця. Ягода імпортного походження одразу викликала інтерес у споживачів. Однак, розсмакувавши турецьку продукцію, вартість якої в роздріб спочатку доходила до 50-70 грн за кг, споживачі охолонули: ягода не відрізняється виразним смаком, більше нагадує мляву траву.

Зараз ціни на імпортну полуницю впали вдвічі – до 30 грн./кг. І навіть при цьому у рітейлерів виникають проблеми з її реалізацією, тому що покупці не бажають брати обманувши їх очікування водянисту ягоду, яка до того ж швидко втрачає товарний вигляд. Більше інтересу відвідувачі супермаркетів проявляють до полуниці вітчизняного виробництва, яку з середини квітня поставляють тепличні господарства в Криму. Ця ягода має більш яскравий смак і зовнішній вигляд, проте її ціна в роздріб доходить до 70 грн./кг.

До появи на ринках і в супермаркетах справжньої ароматної польової, а також городньої полуниці, залишилося чекати трохи більше місяця. У зв’язку з цим зростає актуальність питання: якими будуть ціни на солодку ягоду в нинішньому сезоні?

Експерти плодоовочевого ринку схиляються до думки, що вартість свіжої полуниці в 2013 році не на багато, але все ж таки перевищить середній торішній рівень, який становив 25 грн./кг. Зростання цін буде обумовлене, почасти, вірогідним зниженням врожайності полуниці, зважаючи на аномальні погодні умові, що виникли в березні і призвели до пізнього початку періоду вегетації ягідних культур.

– Пізній прихід весни в нинішньому році може стати причиною зниження валового виробництва ранніх фруктів на 10%, – повідомив Тарас Висоцький, експерт аграрних ринків «Українського клубу аграрного бізнесу».

Деякий розігрів цін на полуницю може відбутися також у разі зростання вартості бензину і дизельного палива, так як транспортна складова традиційно займає значну частку в собівартості ягоди. Швидше за все, середній рівень цін на полуницю в розпал нинішнього сезону буде коливатися між 30 і 35 грн./кг.

Імпортна ягідна продукція цього літа навряд чи зуміє істотно вплинути на рівень цін в Україні. Прогнози щодо врожайності полуниці в Туреччині та Ізраїлі – це основні постачальники ягоди на наш ринок, оптимістичні. Однак експортери полуниці з цих країн у нинішньому році можуть переорієнтуватися на більш привабливий ринок Євросоюзу, де прогнозується значне зниження виробництва ягоди через погодні проблеми, з якими зіткнулися фермери Франції, Швейцарії та інших країн об’єднаної Європи.

– У країнах Євросоюзу хороший урожай полуниці в нинішньому році очікується в Іспанії. Тамтешні виробники ягоди мають намір підвищити ціни. Вже зараз прогнозна вартість продажу іспанської полуниці перебуває на рівні 6 євро за кілограм. Якщо іспанці піднімуть ціни, їх приклад можуть наслідувати турки. Тобто вартість імпортованої ними полуниці зросте. Однак українські споживачі мають обмежену платоспроможність, про що закордонні виробники чудово обізнані. Ця обставина, як видно, буде стримувати апетити зарубіжних постачальників, – каже Ярослав Левицький, фахівець-аналітик компанії «Проагро».

Вартість такої популярної серед українців ягоди, як черешня в нинішньому весняно-літньому сезоні залишиться приблизно на торішньому рівні. Тобто в період пікових поставок такої продукції на ринки її можна буде купити за 25-30 грн./кг.

Підставою для таких прогнозів є досить хороший стан фруктових садів на півдні і південному заході України, а також у Молдові, де зима у нинішньому році пройшла без сильних заморозків. І хоча наприкінці березня в Криму вдарили незвичні для цього періоду морози, втрата, нанесена фруктовим садам, виявилася незначною. За даними аграрного відомства кримської автономії, пошкоджено всього лише 0,3% квіткових бруньок. Це дозволяє прогнозувати, що ціни на популярні південні фрукти, такі як персики, абрикоси і виноград в нинішньому році будуть невисокими, а кількість і якість такої продукції принесуть радість і задоволення вітчизняним споживачам.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами