ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Покупці втрачають інтерес

фінансово економічна кризаСпоживчі настрої покупців продовжують погіршуватися. Такий результат останнього дослідження компанії GfK Ukraine, який вивчає схильність обивателів до витрат. Низькі доходи і зростаюче безробіття позбавляють громадян впевненості у завтрашньому дні, а девальваційні очікування змушують ще активніше заощаджувати. Експерти очікують, що протягом року темпи збільшення внутрішнього попиту будуть падати, а споживачі скоротять витрати майже на 30%. Для економіки це обернеться затяжною рецесією, зростання ВВП за підсумками року не перевищить 1%.

Економіка продовжує грузнути в проблемах. За даними НБУ, в перший місяць року ВВП скоротився приблизно на 0,5%. У найближчі місяці його динаміка може залишитися негативною, вийшовши в невеликий плюс лише в другій половині року. МВФ і ЄБРР прогнозують: за підсумками року національний продукт України може зрости максимум на 1%. Хоча влада традиційно оцінює потенціал зростання економіки набагато оптимістичніше. У держбюджеті-2013 зростання ВВП закладено на рівні 3,4%. Прем’єр-міністр Микола Азаров нещодавно заявив, що рецесія в світовій економіці – не перешкода для України, яка зможе підтримати зростання свого ВВП за рахунок внутрішнього попиту.

Саме внутрішній попит забезпечив мізерне зростання ВВП в 0,2% в 2012 р. Підтримати витрати домогосподарств дозволило збільшення доходів громадян (за підсумками другого кварталу 2012 р. вони зросли на 15%, у третьому – на 14,2%). Проте шанси на повторення торішніх досягнень зараз мінімальні. “У 2012 році споживання збільшувалося за рахунок підвищення соціальних стандартів напередодні виборів. Цього року бюджет виглядає досить жорстким”, – констатує начальник відділу аналізу та досліджень Райффайзен Банку Аваль Дмитро Сологуб.

За оцінками економістів, збільшення доходів громадян сповільниться приблизно втричі. І хоча приватний попит домогосподарств залишиться головним драйвером зростання ВВП в поточному році, він значно знизить обороти. “Головною особливістю 2013 року уповільнення зростання доходів населення і приватного споживання. Вже в січні 2013 року зростання середньої номінальної заробітної плати в Україні (10,2% порівняно з січнем 2012 р.) був найнижчим з листопада 2009 року (для порівняння: в грудні 2012 р. він становив 11,1%, у листопаді – 14%). У найближчі місяці ми станемо свідками подальшого уповільнення зростання доходів населення “, – вважає начальник аналітичного відділу Альфа-Банку (Україна) Олексій Блінов . Мінімальна заробітна плата збільшилася в січні всього на 1% і залишиться на цьому рівні до грудня 2013 р. і підвищення соцстандартів на 3-4% пройде лише в грудні.

Рівень зростання доходів населення в поточному році в кращому випадку ледве перевищить інфляцію, яка буде залишатися невисокою через слабкий попит. “Ми переглянули прогноз інфляції цього року з 8 до 5,5% (за умови девальвації національної валюти до 8,8 грн./$ і підвищення тарифів на комунальні послуги). Якщо гривня залишиться стабільною, а тарифи не піднімуться, показник інфляції може скласти 2-3% “, – прогнозує головний економіст Dragon Capital Олена Бєлан.

Неприємним сюрпризом для громадян може стати не тільки фіксація рівня доходів, а й зростання безробіття. До 1 лютого Держслужба зайнятості зареєструвала 564,5 тис. безробітних, тоді як на 1 січня їх було 506,8 тис. Нинішня надбавка у 58 тис. безробітних за місяць – одна з найвищих за останні роки. Навіть на піку кризи в січні 2009 р. кількість непрацевлаштованих громадян приростала меншими темпами.

Економіка не дочекається підтримки і з боку інвестиційного попиту. “У 2013 році, за нашими прогнозами, він знизиться приблизно на 5% (рік до року). Бюджетні витрати на інфраструктурні проекти скоротяться. Приватні компанії також можуть зменшити обсяги своїх інвестицій із-за загальної економічної нестабільності і високих ставок за кредитами”, – вважає керівник аналітичного департаменту інвестиційної компанії SP Advisors Віталій Ваврищук.

Сумовиті настрої українців не забаряться позначитися на роздрібній торгівлі. “Показник зростання не буде настільки значним, як торік. За нашими оцінками, він складе всього 4% проти 13,7% в 2012 році”, – розповів начальник управління корпоративних фінансів УкрСиббанку BNP Paribas Group Сергій Ягнич. Правда, скорочення споживання може дати позитивний побічний ефект у вигляді зменшення торгового дефіциту.

“Витрати населення стимулюють як зростання економіки, так і збільшення імпорту. Це частково стало причиною зростання дефіциту торгового балансу до 15,8 млрд. $ у 2012 році”, – відзначає пан Ягнич. Прогнозована девальвація гривні одночасно зі зниженням зростання доходів призведуть до скорочення споживання імпортних товарів, а значить, допоможуть Нацбанку заощадити золотовалютні резерви, які регулятор витрачає на підтримку курсу національної валюти.

Паралельно будуть падати і темпи зростання заощаджень громадян. Щоб підтримати поточні стандарти якості життя, обивателі, швидше за все, будуть менше відкладати на депозити, а частину грошей, яку раніше конвертували в долари, стануть витрачати на споживчому ринку.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами