ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Чим небезпечний примусовий безнал?

банківська карткаНацбанк все-таки зважився на обмеження готівкових розрахунків в Україні. Чиновники остаточно визначилися з граничною сумою – 150 тис. грн. Платежі, які перевищують її  за товари та послуги повинні будуть відбуватися виключно в безготівковому режимі (з поточного або карткового рахунку). З правила зроблять лише три винятки: кешем дозволяється робити благодійні пожертвування, здійснювати платежі до держбюджету та цільових фондів (фізособам-підприємцям), а також робити покупки у відрядженнях (з коштів, виданих на саме відрядження).

Все це викладено в проекті постанови НБУ, оприлюдненому 4 березня. Регулятор вирішив дотриматися всіх формальностей і оголосив громадські слухання по документу. Зауваження та пропозиції до нього чиновники будуть приймати до 8 квітня, і вже на початку травня прогнозується прийняття постанови в остаточній редакції.

Розмови про обмеження готівкових розрахунків ведуться нацбанківцями з початку 2012 р. Аж до минулого тижня по вітчизняному фінансовому ринку ходили чутки про розробку в Нацбанку відразу трьох проектів постанов з різними граничними сумами: 10 тис. грн., 20 тис. грн. і 150 тис. грн. Хоча чиновники і зупинилися на останньому варіанті, проте вже зараз ясно, що прагнути вони будуть до першого. Тобто спочатку затвердять максимальний поріг – 150 тис. грн., який охопить не більше 3-5% всіх платежів в країні, а потім почнуть його плавно знижувати. Очікується, що спочатку це буде 100 тис. грн., потім – 50 тис. грн., після чого відразу 10 тис. грн.

“Якщо суму не знижувати, то не буде досягнута озвучена мета – масове переведення розрахунків на безготівковий режим. Обмеження має бути порівнянно з середнім споживчим кошиком”, – вважає начальник управління заощаджень і платежів ПАТ “Укрсоцбанк” Ольга Шостак. Не виключають фінансисти і так званий “російський варіант”. У Білокам’яній зараз також розробляється план введення обмежень на готівкові платежі, і відправною точкою влада оголосила суму в 600 тис. руб., це на 2013 р.

Але вже наступного року московська влада збирається її скоротити відразу вдвічі, до 300 тис. руб. Чи то через те, що 600 тис. руб. – це і є наші 150 тис. грн., чи то через те, що українські чиновники в останні роки досить часто переймають досвід російських колег, але наші банкіри не виключають, що Національний банк також різко стане скорочувати граничну суму готівкових платежів в Україні.

Наші чиновники впевнені, що переслідують благу мету, заради якої можна піти не на одну жертву. “Збільшення обсягу безготівкових платежів в країні дозволить банкам сформувати грошовий ресурс для кредитування і детінізувати економіку. Також ми зможемо скоротити витрати на обслуговування готівкових грошей. У готівковому обігу сьогодні обертаються дуже великі суми (92% грошової маси перебуває не на банківських рахунках) “, – заявила заступник голови Нацбанку Віра Ричаківська.

“Не можна забувати ще й про те, що великий обсяг готівки в разі негативних очікувань призводить до підвищеного попиту на іноземну валюту. Це тисне на курс гривні”, – доповнив колегу директор департаменту фінансових ринків АТ “Ерсте Банк” Роман Бондар.

До перерахованого банкіри додають ще одне: після введення обмежень на платежі посилиться контроль над використанням грошей населенням. Він покладений на податкові органи, в які після затвердження постанови НБУ почне стікатися інформація про всі великі покупки в Україні, що в нашій країні дуже небезпечно. Можна не сумніватися, що митарів зацікавлять джерела походження грошей найбільш активних марнотратів, особливо тих з них, хто вказує у своїх податкових деклараціях скромні суми заробітків.

Зрозуміло, фінансисти як можуть підтримують новацію регулятора: після затвердження постанови НБУ через їх рахунки почнуть проходити гроші, які досі передавалися з рук в руки. У першу чергу мова йде про покупки нерухомості та автомобілів, обсяг угод з якими обчислюється в мільярдах гривень. За даними Мін’юсту, в минулому році нотаріуси зареєстрували 53,2 тис. угод з нерухомим майном.

За той же проміжок часу, за підрахунками Auto-Consulting, в Україні було продано 217,6 тис. легкових автомобілів. Банкіри вже почали прикидати зростання своїх показників після набуття чинності нових платіжних правил. “Після затвердження постанови НБУ і в міру зниження готівкового ліміту кількість карткових транзакцій може збільшитися в два рази, обороти по рахунках – у десять”, – сказав заступник голови правління банку “Даніель” Василь Невмержицький.

Чого не чекають фінансисти – це істотного зростання емісії: кількість вже випущених в нашій країні карт і так перевищує чисельність населення (69 млн. шт.). Фінустанови обіцяють не піднімати комісії за випуск карток та їх обслуговування (видачу готівки в банкоматі) і як і раніше не стягувати плату за карткові платежі. Вони готові задовольнятися однією вигодою: збільшенням залишків на рахунках клієнтів. Такі ресурси коштують фінансистам лише 1-3% річних, а не 20-30%, як кошти на депозитах населення.

У банках побоюються лише одного: що нововведення регулятора виявиться неефективним через недостатній контроль. “Це найскладніше – контроль. Наведу тільки один приклад: оплата покупок-продажів нерухомості та автомобілів між фізособами на вторинному ринку. Далеко не всі угоди проводяться офіційно: гроші на машини і квартири передаються з рук в руки і зміна прав власності оформляється, як дарування”, – зауважив директор департаменту корпоративного бізнесу одного з великих київських банків.

Хоча фінансисти і прогнозують ухвалення доленосної постанови Нацбанку вже в травні, однак очікують, що автосалони і ріелтори отримають відстрочку. За одними прогнозами, документ набуде чинності не раніше червня-липня 2013 р., за іншими – взагалі з вересня. При цьому експерти впевнені, що постанова регулятора стане не єдиним документом, що описує нові правила розрахунків, а також чекають на цей рахунок ще постанови з боку Кабміну та наказів Міндоходов і зборів.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами