ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Податки заплатять усі. Навіть олігархи

ПодаткиЖалюгідний стан державної скарбниці і незговірливість закордонних кредиторів змушують українську владу йти на рішучі фіскальні заходи. В уряді активно обговорюється ідея ліквідації податкових пільг.

У Кабміні підрахували: щоб уникнути бюджетного краху в 2013-2014 рр.., необхідно скасувати приблизно половини діючих нині преференцій. Питання лише в тому, які пільги підуть під ніж.

Очевидно, що при перегляді фіскальної політики команда Миколи Азарова не посміє ущемити інтереси “сімейного” бізнесу, але сповна відіграється на галузях, де першу скрипку поки грають опальні олігархи. Що дозволить Банковій завершити створення “сімейної” імперії?

Халява закінчилася

Анонсована урядом ліквідація частини галузевих пільг допоможе йому вирішити відразу кілька важливих завдань. Скасування податкових пільг при відповідній інформаційній підтримці підконтрольних “регіоналам” ЗМІ дасть зрозуміти простим українцям, що “багаті теж плачуть”. Що допоможе їм хоч якось змиритися з наростаючою прірвою між розкішним життям політичної і бізнес-еліти і впевненим зубожінням народу. Мовляв, олігархи теж змушені затягнути паски, до чого їх змушує піклування про народ “команда професіоналів” на чолі з Віктором Януковичем. Таким чином, “синьо-білі” розраховують отримати від скасування податкових пільг ще й електоральні дивіденди.

Але основна мета започаткованих урядом фіскальних змін повинна залишитися в тіні. Йдеться про створення на базі підконтрольних оточенню Президента структур всесильного бізнес-клану, здатного остаточно потіснити інші групи впливу в партії влади та окремих олігархів на найдохідніших напрямках. І якщо недавні кадрові перестановки в керівництві виконавчої влади забезпечать “сім’ї” необхідний для цього адміністративний ресурс, то скасування пільг стане головним фінансовим інструментом у боротьбі з конкурентами.

У них є мрія

Амбіційний план Банкової умовно можна розділити на економічну та політичну складові. У першому випадку скасування податкових пільг для вітчизняного бізнесу слід сприймати лише як прикриття для початку тотального тиску на бізнес конкурентів. Власникам “заводів і пароплавів” дадуть чітко зрозуміти: оскільки часи важкі, державі потрібно віддавати більше. В іншому випадку у контролюючих органів можуть виникнути питання до “незговірливих” компаній, почнуться перевірки і “маски-шоу”.

Благо важелів тиску на незговірливих олігархів у Банкової тепер предостатньо. Головний з них – нещодавно створене Міністерство доходів і зборів (МДЗ), що об’єднало під одним дахом ДПС і Держмитницю. Незабаром воно може отримати розширені повноваження, в тому числі в частині розслідування порушень економічних злочинів. Тим більше що, всупереч раніше озвучених планів, у складі МДЗ залишиться силова структура – фінансова поліція, яка буде створена на базі податкової поліції і нині діючого в МВС департаменту по боротьбі з економічною злочинністю.

Таким чином, відомство Віталія Захарченка позбудеться цілого напряму, який перейде в сферу повноважень глави МДЗ Олександра Клименка. І такий організаційний маневр зробить обробку незговірливих власників компаній і підприємств більш ефективним.

Що стосується політичної складової, то в цьому контексті податкові маніпуляції влади також здатні забезпечити керівництву “синьо-білих” чималий ефект. Зараз команда Віктора Януковича всерйоз побоюється, що хтось з вітчизняних олігархів в якості старих образ чи на догоду власним амбіціям може надати фінансову підтримку опозиції в майбутній президентській кампанії. І якщо обмежити їх платоспроможність вже зараз, вважають в АП, то ближче до початку виборчої кампанії у бізнесу просто не залишиться вільних коштів на фінансування політичних проектів.

Приватна пропозиція

Так що під сформований урядом податковий каток можуть потрапити не тільки опальні олігархи, які спочатку не зуміли знайти спільну мову з “регіоналами”, а й “свої”. Перелік бізнес-груп, які найближчим часом можуть позбутися преференцій, очолює група “Приват” дніпропетровських мільярдерів Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова.

Ці бізнесмени вже відчули на собі наслідки неприхильності перших осіб країни. Так, наприкінці минулого року призупинені два з трьох феросплавних заводів, підконтрольних “Привату”, – Запорізький і Стаханівський, що було викликано нерентабельністю їх роботи через подорожчання електроенергії. Дніпропетровці до цього довго намагалися лобіювати отримання пільг на купівлю струму, і після того, як напередодні парламентських виборів вони заявили про призупинення виробництв, Кабмін прийняв 1 жовтня відповідну постанову, що дозволяє їм купувати електроенергію за оптовою ринковою ціною.

Однак реалізувати отриману перевагу до цих пір так і не вдалося, оскільки проект не схвалила Рада Оптового ринку електроенергії, в якому більшість належить компанії ДТЕК Ріната Ахметова. З чуток, це пов’язано з тим, що пан Ахметов давно придивляється до феросплавного бізнесу пана Коломойського, і не в останню чергу через це останнім доводиться працювати в некомфортних умовах.

З немилістю влади зіткнулася і сумнозвісна компанія “Аеросвіт”, яка в грудні минулого року ініціювала своє банкрутство. У середині січня Державна виконавча служба заблокувала її рахунки, а Антимонопольний комітет зайнявся з’ясуванням положення в авіакомпанії. Враховуючи, що вже зараз борги “Аеросвіту” перевищують 4 млрд грн., а левова їх частка припадає на структури пана Коломойського на чолі з його нафтопереробним заводом “Укртатнафта”, не виключено, що незабаром розпочнуться масштабні ревізії компаній “Привата”, підсумком яких стане пред’явлення їм додаткових податкових вимог.

Не може відчувати себе спокійно ще один представник Дніпропетровської єврейської громади – Віктор Пінчук. Підприємства, що входять до його групи “Інтерпайп”, потрапили під каток “Нафтогазу України”, який в судах почав вимагати від них повернення сотень мільйонів гривень.

Так, державний нафтогазовий монополіст в цьому році подав позов до суду на Нижньодніпровський трубопрокатний завод з вимогою повернути майже 260 млн. грн. боргу. А в 2012 р. він виграв справу у Вищому господарському суді у цього підприємства, зобов’язавши його повернути 570 млн. грн. заборгованості за газ. Тоді як, наприклад, компаніям Дмитра Фірташа, які також винні “Нафтогазу” сотні мільйонів гривень, досі успішно вдавалося відбиватися від претензій НАКу в “вишці”.

В опалі

Не варто очікувати “покращення” і співвласнику корпорації ІСД Сергію Таруті. Борг з відшкодування ПДВ його компанії на сьогоднішній день оцінюється майже в 5 млрд. грн., чим не зможе “похвалитися” жоден учасник металургійного ринку країни. Навіть колись нелюбимий владою комбінат “АрселорМітталКривийРіг”, за даними “ДС”, зараз щомісяця отримує відшкодування ПДВ в автоматичному режимі.

Нарешті, фаворитами влади ніяк не можна назвати екс-бютівця Костянтина Жеваго, під чиїм контролем перебувають Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат і холдингова компанія “АвтоКрАЗ”, і колишнього міністра економічного розвитку Петра Порошенка, в орбіту якого входить корпорація “Укрпромінвест”. Перший ще в 2011 р. випробував на собі підвищену увагу перевіряючих органів, коли податківці проводили виїмку документів на “АвтоКрАЗі” і пов’язаних з ним компаніях. Другий, який почув торік від Президента сакраментальне “я вам голови повідриваю”, може не дочекатися необхідних його автомобільному бізнесу обмежень на ввезення іноземних легковиків, без яких його холдингу “Богдан» не вилізти зі збитків.

У розряд “нелюбих” бізнесменів можуть потрапити і люди, що займають не останні позиції у правлячій партії. Яскравим прикладом є Нестор Шуфрич, якому минулого року на парламентських виборах було виділено прохідне 27-е місце в списку Партії регіонів. Проте нещодавно він звинуватив міністра енергетики та вугільної промисловості Едуарда Ставицького, який вважається людиною з найближчого оточення Президента, в незаконному призупиненні ліцензії “Нафтогазвидобування” (50% її акцій контролює пан Шуфрич) і вимаганні 30%-вої частки в нафтогазовій компанії за її відновлення.

Якщо з подібним стикається депутат від правлячої партії, навряд чи натиску влади зможуть протистояти бізнесмени з меншим впливом, що не мають мандата ВР. Наприклад, Ігор Єремєєв, який після зміни влади змушений був поступитися частиною свого бізнесу з продажу нафтопродуктів і виробництву молока структурам, близьким до Group DF Дмитра Фірташа.

Або іранський бізнесмен Алі Мохаммед Кхані Омран, власник одного з найбільших гравців на українському ринку металобрухту “Євро Фінанс Лтд”. Зіткнувшись в 2011 р. з фактичною забороною на вивезення металобрухту, він поділився половиною бізнесу з авторитетним “регіоналом” Юрієм Іванющенком.

Не пощастило з “покращенням” і Валерію Хорошковському. Бізнесмен, який побував при Президентові Вікторі Януковичу в кріслах глави СБУ, міністра фінансів і першого віце-прем’єра, ще минулого року вважався одним з головних претендентів на прем’єрський портфель. Цьому сприяло заступництво газового мільярдера Дмитра Фірташа, близьким до якого вважався пан Хорошковський.

Проте вже в грудні минулого року медіамагнат виявився не при справах. Після повторного призначення Миколи Азарова на посаду прем’єр-міністра він подав у відставку, мотивувавши свій демарш нездатністю глави уряду проводити економічні реформи. Але, з чуток, Валерій Іванович зіграв на випередження, дізнавшись, що в новому Кабміні йому не знайшлося місця.

Політичні посилання зробили позиції пана Хорошковського уразливими, що і визначило його розставання зі своїм основним активом – медіахолдингом UA Inter Media Group. 1 лютого компанія KH Media Limited, що належить Валерію Івановичу, уклала угоду про продаж 100% акцій Inter Media Group (оціненої в 2,5 млрд.$) компанії GDF Media Дмитра Фірташа (з 2010 р. він мав опціон на викуп 50%-вої частки в холдингу).

Таким чином, найбільша медіаімперія країни, до складу якої входять телеканали “Інтер”, НТН, К1, “Мега”, “Enter-фільм”, К2, “Піксель” і “MTV Україна”, змінила господаря. Причину угоди пан Хорошковський прокоментував вельми багатозначно: “При сформованих умовах у мене немає можливості забезпечувати розвиток групи, і саме ці обставини стали головною мотивацією її продажу”.

Cписок опальних олігархів найближчим часом поповниться і іншими великими бізнесменами з числа «не наближених до особи Імператора». Усім їм або зроблять пропозиції, від яких неможливо відмовитися, або їх бізнес буде зруйнований. Після цього розділ сфер впливу почнеться вже в зграї наближених, оскільки вона, як вже доведено практикою, живе за законами вовків.

“Своїх” підтримають по-іншому

Не можна виключати, що формально під тотальне скорочення податкових пільг потраплять і компанії, що входять в актив найближчого оточення глави держави. Адже закон, як відомо, єдиний для всіх. Проте бізнес-активи “Сім’ї” в збитку точно не залишаться, оскільки Банкова зуміє знайти для них гідні компенсатори. Відповідна робота в цьому напрямку вже ведеться. Так, в середині січня перший віце-прем’єр Сергій Арбузов, який є на сьогодні головною кадровою надією цієї групи впливу, разом з найближчим соратником і главою Мінфіну Юрієм Колобовим побували з напівофіційним візитом у США. Метою їх вояжу був пошук потенційних інвесторів для вітчизняної економіки.

Зокрема, українська делегація зустрічалася з керівництвом великої інвестиційної компанії Franklin Templeton Investments. Ця подія збіглася з оприлюдненням плану зі створення Державного банку розвитку. Нова фінустанова, за словами пана Арбузова, буде надавати вітчизняним підприємствам кредити на модернізацію виробництва.

Згідно з задумом Сергія Геннадійовича кошти для реалізації проекту будуть надходити з державної скарбниці або залучатися на зовнішніх і внутрішніх боргових ринках. І цілком ймовірно, що ДБР і стане головним фінансовим донором для бізнесу “Сім’ї” вже в недалекому майбутньому. Таким чином, позбувшись податкових пільг, як і всі, компанії, підконтрольні президентській команді, зможуть повернути втрачені кошти за рахунок вигідних кредитів.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами