ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Німці відберуть у американців золото

ціни на золотоБундесбанк розпорядився повернути до Франкфурту 675 тонн золота ринковою вартістю 36 млрд. $, що лежить на депозитах у Федеральному резервному банку Нью-Йорка і в Банку Франції.

Стався той рідкісний випадок, коли незалежний Центробанк пішов на поводу у громадської думки. Побоюючись кризи, німці взялися обурюватися тим, що 70% золотих резервів країни зберігаються за кордоном. Бундесбанк оголосив про репатріацію всіх 374 тонн золота, що лежать в Центробанку Франції, а також 300 тонн золота з 1500 тонн, що зберігаються в США. Примітно, що депозит у Лондоні, де зберігається близько 400 тонн німецького золота, вирішено не зменшувати до 2020 р.

“У Німеччині занадто багато емоцій пов’язано з темою золотих резервів. Центробанк підвищує довіру, переводячи золото у власні сховища. Ми заробили довіру у себе вдома і можемо в найкоротші терміни обмінювати золото на іноземну валюту”, – пояснив на прес-конференції член ради директорів Бундесбанку Карл-Людвіг Тіле.

Повернення до Німеччини 674 тонн золота стане одним з найбільших трансфертів цього металу в історії. Цей обсяг еквівалентний 54 тис. стандартних 400-унциевих злиткам. З Парижу до Франкфурта їх буде нескладно перевезти на вантажівках, тоді як транспортування з Нью-Йорка, ймовірно, буде здійснено на літаку. З міркувань безпеки Бундесбанк не повідомив, як збирається перемістити золото, зазначивши, що ця операція буде коштувати близько 10 млн.$.

Німеччина – не перша країна, яка вирішила репатріювати золото. Але іншими такими державами були Венесуела, Іран і Лівія, мотивами яких служив страх, що активи будуть конфісковані у зв’язку з міжнародними санкціями.

За твердженням Карла-Людвіга Тіле, переміщення дорогоцінного металу не означає, що регулятори готуються до наступу чергової фінансової кризи. За його словами, Бундесбанк, який має другі за величиною золоті резерви, після США, не збирається ставати активним гравцем на міжнародному ринку золота. Німецькі регулятори декларують своєю метою тільки підвищення довіри до Німеччини і підтримку стабільності курсу євро.

“Ми не бачимо ризику кризи, але ми бачимо золото. Дорогоцінний метал стане гнучким інструментом у випадку кризи”, – зазначив пан Тіле.

Бундесбанк має в своєму розпорядженні 3,4 тис. тонн золота на суму 180 млрд. $. Вони складають 14% загальних іноземних резервів Німеччини. У жовтні Федеральний суд аудиторів, закликав Центробанк посилити процедуру нагляду над золотими резервами, зазначивши, що закордонні депозити дорогоцінного металлу ніколи не піддавалися повній перевірці.

Це повідомлення було підхоплене кількома німецькими політиками, які у своїх промовах взялися стверджувати, що європейська криза загрожує позбавити Німеччину контролю над іноземними резервами.

Бундесбанк, заснований в 1957 р., відправляв золоті запаси на зберігання в США, Францію і Британію з міркувань безпеки. У часи “холодної війни” Німеччина побоювалася, що СРСР знову вторгнеться на її територію і відбере дорогоцінні метали. До возз’єднання Німеччини в 1990 р. 98% золота Бундесбанк зберігав за межами країни.

“Репатріація золота Німеччиною – це, перш за все, виправлення історичної аномалії”, – коментує ситуацію голова експертного центру OMFIF Девід Марш.

За його словами, іншими причинами повернення частини резервів з Нью-Йорка є несподіваний зліт популярності китайського юаня як альтернативи американського долара. Маючи золото у власних резервах буде простіше обміняти його на юаня. Франція, як і Німеччина використовує євро, і у випадку кризи буде з нею в одному човні. Розміщення золота в Парижі ускладнює Бундесбанку обмін його на іноземну валюту.

Остерігатися кризи Німеччину спонукає економічний спад. У 2011 р. найбільша економіка єврозони збільшилася на 3%, у першому кварталі 2012 р. її зростання склало 0,8%, у другому – 0,3%, у третьому – 0,2%, а в четвертому кварталі вона несподівано скоротилася на 0,5%, змусивши ринки хвилюватися за стабільність європейської валюти.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами