ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Що буде зі ставками по депозитах і кредитуванням в травні?

ставки по депозитахСтавки по депозитах ростуть з серпня 2011 року. При цьому максимальні ставки досягали 25% річних. З початку 2013 року, ми спостерігаємо тенденцію до зменшення процентних ставок за вкладами. Про причини зниження ставок по депозитах і як це може відбитися на ринку кредитування населення з точки зору експертів.

Зниження ставок по депозитах очікується в першому півріччі 2013 року.

За підсумками 2012 року середні процентні ставки по депозитах населення зросли на 3-4 п.п. у гривні і до 1 п.п. у валюті і на кінець грудня досягли значень 17,61% у гривні, 7,2% у дол США і 5,92% в євро по річних депозитах, тоді як в окремих банках значення ставки по депозитах досягло рівня 25%, 14% і 13 % річних відповідно. Таке зростання було викликане політикою НБУ, спрямованою на утримання курсу національної валюти, яка призвела до зменшення ліквідності банківської системи і, як наслідок, змусила банки підвищувати процентні ставки по ощадних пропозиціях і кредитах. За цей час банки встигли збільшити ліквідність і якщо в 2013 році процес з дедоларизації запрацює, то буде реально істотне зниження ставок по депозитах.

В кінці 1 кварталу процентні ставки по гривневих депозитах для фізичних осіб знизяться до 20% річних, а до кінця першого півріччя будуть перебувати на рівні 16 – 18% річних, – повідомив Андрій Шило, директор Департаменту роздрібного бізнесу ПАТ “Банк” Київська Русь”.

Він також зазначив, що незначне зниження ставок по депозитах в іноземній валюті очікується в другому кварталі. При цьому середня ставка за вкладами у доларах США буде перебувати на рівні 6 – 8%, а в євро – 5 – 7% річних.

Директор Департаменту роздрібних продуктів ВТБ Банку Катерина Федоровська прогнозує зниження ставок по депозитах в середньому на 2%.

– Швидше за все, така тенденція триватиме найближчим часом, і навряд чи варто очікувати повернення депозитних ставок до 30%, оскільки залишки коштів на коррахунках ростуть, і банки не відчувають такої гострої потреби в гривні на даний момент, як це було, наприклад, в листопаді попереднього року, – прокоментував ситуацію Олександр Сєдих, фінансовий директор компанії «Простобанк Консалтинг».

Причинами зниження ставок експерти називають, як зниження міжбанківських відсоткових ставок, так і заяву нового голови НБУ про намір у цілому знизити рівень ставок в Україні.

Зокрема, президент Українського аналітичного центру, економіст Олександр Охріменко вважає, що чим активніше запрацює дедоларізація, тим істотніше буде зниження депозитних ставок.

– Якщо все залишиться на колишньому рівні, то може бути зниження до 17-18% і все. Частково на це може вплинути і ідея НБУ про введення спеціальних нормативів для ощадних банків. Частина дрібних банків згорне залучення депозитів, а великі будуть намагатися багато не платити за депозити, – зазначив експерт.

Коли подешевшають кредити?

Експерти одностайні в думці, що зниження депозитних ставок має призвести і до зниження ставок за кредитами, що може дещо пожвавити кредитування населення.

За словами економіста Олександра Охріменка, кредитування населення на сьогодні працює за схемою: депозити населення – споживчі кредити. Ця схема може загальмуватися, якщо НБУ введе нормативи для ощадних банків.

– Хоча, може, це буде стимулювати банки менше видавати кеш-кредитів, а більше кредитів під заставу. Ось саме ставки за кредитами під заставу можуть і подешевшати на 2-5%, не більше, – повідомив Охрименко.

У свою чергу, Катерина Федоровська, директор департаменту роздрібних продуктів ВТБ Банку вважає, якщо порівнювати динамічність зміни банками ставок на кредити та депозити, можна відзначити, що на ринку залучення ресурсів ставки змінюються частіше і оперативніше.

– Швидше за все, зниження ставок за споживчими кредитами можна чекати ближче до квітня 2013 року за стабільності ресурсного ринку. А ставки за автокредитами можуть почати

Фінансовий директор компанії «Простобанк Консалтинг» Олександр Сєдих вважає, що процентні ставки за вкладами і позиками можуть знизитися на 4-5 п.п. до літа 2013 року, при цьому курс гривні може впасти на 5-10%.

– У той же час внаслідок уповільнення економічного розвитку України після 2008 року і згортання діяльності багатьох іноземних банків, зростання основних показників банківської системи (в т.ч. кредитування) буде також помірним, і за підсумками року навряд чи перевищить 25%, – відзначає експерт.

Таким чином, в цілому у нових вкладників є ще приблизно півтора місяця, щоб вигідно прилаштувати свої заощадження під високі відсотки. А от привід для радості ближче до літа з’явиться у потенційних позичальників.

——————–

Если вам нужны асфальтосмесительные установки для изготовления смесей дорожного покрытия, то заказывайте их в ООО «ЗауралМашЦентр».При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами