ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Справжній бум електронних грошей в Україні ще попереду

На запитання відповідає генеральний директор платіжної системи “ГлобалМані” Олександр Тютюн.

Ярослав: – Добрий день. Скажіть, будь ласка, що відрізняє електронні гроші “ГлобалМані” від інших електронних платіжних сервісів?

– До недавнього часу електронних грошей в Україні просто не було. Існували віддалено схожі сервіси. А електронні гроші з’явилися у нас півтора роки тому. Як показує світовий досвід, це найбільш простий, дешевий і універсальний інструмент розрахунків, не вимагає витрат на обслуговування готівки. Безумовно, і до їх появи багато користувалися фінансовими послугами дистанційно. Але якісь види платежів все одно змушували людей йти в банк. Електронні гроші дозволили проводити всі регулярні оплати з одного електронного гаманця 24 години на добу – за мобільний зв’язок, Інтернет, телебачення, комунальні послуги, ігри та багато іншого. Платіж займає кілька секунд. Потрібен тільки доступ до Інтернету.

На електронних грошах, як на купюрах, немає прізвищ

– Як відкрити електронний гаманець у вашій системі? Чи потрібні дані паспорта?

– Не потрібні. За законодавством гаманець може бути анонімним. На електронних грошах, як і на купюрах, прізвище власника не написане. Процедура створення гаманця займає кілька хвилин на нашому сайті. Зручно, коли гаманець прив’язаний до мобільного телефону, але ви можете придумати будь-який набір букв, цифр.

– Чим електронні гроші відрізняються від безготівкових?

– Вони об’єднують зручності готівкових та безготівкових. Якщо платник – фізична особа, ми не знаємо, хто платить, приватність витрат зберігається. Але якщо одержувач – юридична особа, точно відомо, на чий рахунок надходять кошти. Всі операції підтверджені – система зберігає історію платежів, як і при оплаті по безготівці. І якщо людина купила неякісний товар, він гарантовано поверне свої гроші.

Електронні гроші дозволяють здійснювати перекази між гаманцями фізичних осіб максимально просто. Досить вказати номер гаманця одержувача.

– Поясніть, в чому перевага “ГлобалМані” в порівнянні з іншими системами?

– Важливо, щоб гроші були надійно захищені. Справжні електронні гроші забезпечені реальними грошима, які зберігаються на спеціальному рахунку в банку. У будь-яку хвилину вони обмінюються на готівку. Зокрема, електронні гроші нашої системи випущені Ощадбанком і гарантовані найбільшим державним банком країни.

Один раз поповнивши гаманець, можна здійснювати необмежену кількість операцій в Інтернеті не виходячи з дому. Мова про універсальність.

Ми пропонуємо безліч способів поповнення гаманця: банківським переказом, в терміналах самообслуговування, з кредитної картки VISA / Mastercard, з гаманця на гаманець, в найбільших наших партнерських мережах – в “Укрпошті”, “Мобілочці”, “АЛЛО”, Ringoo і ін. нараховується десятки тисяч таких точок по Україні.

– Мене цікавить, чим ваша система краща, скажімо, від тієї ж спонтанної оплати з будь-якої наявної у споживача банківської картки за допомогою Інтернету або в ай-боксі, яких на сьогодні досить у великих містах?

– Щоб користуватися банківською карткою, необхідно пройти процедуру ідентифікації, відкрити рахунок у банку. Далеко не кожній зарплатній картці вдасться розплатитися в Інтернеті. В електронних грошах онлайн-транзакція дешевша і безпечніша. Переказ грошей всередині системи здійснюється без комісій. Скажімо, якщо ваші рідні живуть в іншому місті, ви можете миттєво пересилати їм електронні гроші. Без комісій з гаманців оплачується більше 400 видів послуг – мобільний зв’язок, Інтернет, ТВ і багато іншого. Компанії, на користь яких йдуть ці платежі, є учасниками нашої системи, а всередині системи, як я вже говорив, комісій немає.

Навіть, якщо ви не знайшли в меню потрібного одержувача, бланк електронної квитанції дозволить провести платіж. Ми даємо більш широкий перелік послуг в електронних каналах.

– Скажіть, “ГлобалМані” надає можливості по оплаті тільки онлайн-рахунків?

– Проводити платежі можна також в мережі партнерів, що нараховує десятки тисяч точок. Є й унікальні сервіси. Так, в магазинах “Мобілочка”, “Цитрус”, Ringoo тепер можна придбати залізничні квитки.

Поділюся з вами секретом. Зараз тестуємо проект, який дозволить оплачувати товари практично у всіх торгових мережах України. Спільно з “Терра-банком” вже випустили перший тираж розрахункової картки VISA, яка прив’язана до електронного гаманця. Гроші зберігаються в гаманці, а карта є ключем для оплат та виведення готівки. Наприклад, ви відкриваєте гаманець батькам, дітям, періодично поповнюєте, що позбавляє вас від процедур традиційних грошових переказів. А ваші рідні роблять покупки в магазинах, користуючись картою.

Електронні гроші не можна втратити

– Чи є безпечно здійснювати розрахунок за якісь послуги в Інтернеті?

– Наша система безпеки відповідає всім банківським стандартам. Враховуючи, що електронні гроші не зберігаються на фізичному носії, вони набагато надійніше захищені. Щоб вкрасти гроші з картки, достатньо дізнатися її номер і кілька параметрів. Природно, банки обмежують використання “пластику” в онлайні. Втрата картки часто рівнозначна втраті грошей. Електронні гроші не можна втратити – доступ до них знаходиться у вас в пам’яті, а не в гаманці.

– Чи проводите ви зворотний обмін електронних грошей на гривні?

– Безумовно. Варіантів кілька: прив’язати до гаманця розрахункову карту і знімати готівку в банкоматах. Електронні гроші можна перевести в безготівкові – на рахунок.

“Комісії візьмуть на себе постачальники послуг”

– Де можна використовувати електронні гроші?

– Зручно проводити поточні платежі. Зазвичай комунальні послуги ми платимо в банку, стоїмо в черзі. В електронному гаманці набираємо дві цифри – дані особового рахунку та номер ЖЕКу, а система сама формує платіжку. Поки тільки 2% громадян платять в Інтернеті за комунальні послуги. Але більшість вже не замислюючись набирають номер свого мобільного телефону в терміналі або електронному гаманці. Часи змінюються. Електронні гроші дозволяють проводити розрахунки з гаманця, навіть перебуваючи за кордоном. Уявіть, що ви в роумінгу вибалакали весь баланс на мобільному телефоні – гроші на електронному гаманці дозволять вам не стати заручником ситуації…

Електронний сервіс розвивається, і навіть, якщо налагодять електронні канали на Місяць, то і туди можна буде так само просто платити за комунальні послуги, Інтернет, мобільний зв’язок.

– Які комісії за конвертацію звичайних грошей в електронні і навпаки?

– За вхід в систему нами стягується не більше 0,5% від суми і стільки ж за виведення грошей. Як правило, користувач завантажує гроші в гаманець, щоб проводити платежі. Він платить тільки за введення. Комісія за висновок – турбота одержувача.

Ми не регулювали зовнішні комісії – ті, які беруть партнери. Зізнаюся, спочатку у декого з потенційних партнерів виникало бажання встановити максимальні відсотки. Зараз же все більше банків і мереж пропонують поповнювати гаманці з мінімальною комісією: вони бачать динаміку розповсюдження електронних грошей. Серед них – Приватбанк, Правекс-банк, “Укрпошта” та інші. В середньому тут комісії – до 1-1,5%. У терміналах вони вищі – до 5%: це приклад того, як інкасація та інші витрати, пов’язані з готівковим обігом, роблять транзакцію дорожчою. Поділюся ще однією новиною: ми почали пілотний проект по установці терміналів самообслуговування, в яких за поповнення наших гаманців не буде комісій. Їх поки що не дуже багато, але для користувачів, які поповнюють гаманці на більші суми, це важливо.

– Нацбанк заявив, що платежі електронними грошима зросли в десять разів за рік. Як ви поясните цей бум?

– Це поки не бум. Бум електронних грошей ще попереду. Переконаний, що електронні платежі незабаром стануть одним з найбільш масових видів розрахунків, що дозволить державі економити мільярди гривень на друкуванні банкнот. А комісії для споживачів стануть нульовими – їх візьмуть на себе постачальники та одержувачі фінансових послуг. В електронних грошах здешевлюється собівартість транзакції, процедури обслуговування набагато простіші. Електронні гроші – це якийсь універсальний інструмент, еквівалент купюр і монет. Це готівка в електронному вигляді.

Довідка

“ГлобалМані” – платіжна система, що працює з електронними грошима в Україні. Система пропонує зручні способи грошових переказів і платежів – за мобільний зв’язок, Інтернет, комунальні послуги, а також дозволяє купувати залізничні квитки та ін. Всього більше 400 видів платежів. За даними Нацбанку, система входить в число лідерів ринку.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами