ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Золото і цінні папери: секрети операцій

ЗолотоНовий багатоскладовий термін увійшов в лексикон мешканців Уолл-Стріт і захоплює інвестиційний світ. Враховуючи його зв’язок з банкрутством MF Global і його наслідками, він викликає приблизно такий же страх, який міг би відчути домовласник, спостерігаючи за наближенням полум’я.

Визнання застави головним підозрюваним у трагедії з MF Global викликало значне сум’яття з приводу того, що ним в точності є, а що – ні. В якості доказу прислів’я про те, що святе місце порожнім не буває, блогосфера влізла в суперечку з різноманітними поясненнями, багато з яких були далеко не точними.

У спробі допомогти нашим читачам проникнути в суть справи ми коротко розглянемо поняття «hypothecation» – що це таке і як воно використовується – і зробити це на простій і зрозумілій мові.

Тут нам про багато потрібно поговорити, тому відразу перейдемо до справи: почнемо з визначення терміну, потім обговоримо роль застави в розвалі MF Global, а потім звернемося до питання, що хвилює багатьох інвесторів – чи ставила під заставу золото MF Global? Нарешті, ми зробимо деякі висновки з приводу можливих наслідків для нас як приватних, так і інституціональних інвесторів.

Дві сторони оформлення застави

На самому базовому рівні кожний, хто торгував з використанням маржинального рахунку (тобто брав у борг у брокера на купівлю акцій) або грав на пониження акцій (запозичив акції, які продаються сьогодні через брокера в надії замінити їх акціями, придбаними завтра за зниженою ціною, і привласнити різницю), мав справу з оформленням застави.

Hypothecation – це легальний термін, який означає «практику оформлення чогось в заставу для забезпечення кредиту». У фінансовому світі фондових операцій «віддавати акції в заставу» означає, що вони віддані в якості застави для забезпечення позики у брокера за гроші на здійснення операції. Для інвестора застава тягне за собою необхідність відкриття маржинального рахунку.

Для відкриття маржинального рахунку та брокерського обслуговування необхідна підписана інвестором угода. Договір про маржинальний рахунок може бути частиною стандартного договору про відкриття рахунку або зовсім окремим документом. Саме ця угода дозволяє використовувати активи на вашому рахунку для переоформлення. Без такої угоди вам не дозволять відкрити маржинальний рахунок. Іншими словами, якщо у вас є маржинальний рахунок – ви в грі. Якщо у вас немає такого рахунку, то ви просто безневинний спостерігач.

Важливо, щоб ви як інвестор розуміли умови маржинальної торгівлі (trading on margin). Коли ви торгуєте з маржею, будь звичайні акції, готівка або цінні папери на вашому маржинальному рахунку можуть розглядатися в якості застави для грошової позики. А якщо умови маржинальної угоди це дозволяють – а найчастіше так і є – брокер може давати або позичати акції на рахунку інвестора на суму, що не перевищує обсяг позики (маржі).

Тут варто було б згадати, що використання застави дозволено Комісією з цінних паперів і бірж (SEC) – звичайно, при дотриманні ряду правил. Однак частина недавніх повідомлень, пов’язаних з використанням застави, звучать так, що брокери користуються акціями клієнтів у власних цілях і без відома власника. Це не зовсім так, крім тих випадків, коли брокер вдається до навмисного шахрайства.

Більшість маржинальних угод містять формулювання, чітко пояснюють, що якщо клієнт торгує з маржею, то зрозуміло, що акції або інші цінні папери на його рахунку – до величини маржі – можуть бути взяті або видані в борг іншим клієнтам для займання короткої позиції або брокеру для інших цілей. Якщо клієнт не згоден з такою умовою, то йому не слід торгувати з маржею. Це стандартна практика при здійсненні фондових операцій.

Ці «інші цілі» приводять нас до другої сторони використання застави.

Перезакладання

Переукладення (re-hypothecation) відбувається, коли брокер використовує цінні папери, залишені клієнтом в заставу, для забезпечення власних угод і позик. Це законно на 100%. Однак у той час, коли сама практика може бути легальною, це не означає, що вона є розумною. Використання однієї і тієї ж застави для забезпечення двох окремих позикових операцій – це, очевидно, ризикована тактика.

Для довідки, у відповідності з правилом Т (розпорядженням Ради керуючих Федеральної резервної системи США) і постановою SEC 15c3-3, первинний брокер може перезаставити суму, що не перевищує 140% клієнтської заборгованості брокеру.

Давайте швидко проведемо деякі обчислення. Якщо клієнт придбав цінні папери на 1000 $, з яких 500 $ в маржі (запозичені), брокер може закласти до 700 $ застави – 500 $ x 140%.

Повторюємо, переукладення клієнтської застави – це поширена практика серед брокерів-дилерів.

Однак MF Global вийшла за рамки переукладення, спекулюючи на відмінностях між заставними законодавствами юрисдикцій і використовуючи позабалансові маніпуляції, щоб наростити кредитне плече до дуже високих рівнів – дійшовши до гіпер – укладання (hyper-hypothecation). Багато компонентів цієї майстерно розробленої схеми в сукупності можуть перешкодити клієнтам MF Global відшкодувати будь-які збитки.

MF Global йде в офшор

«Дайте мені точку опори і важіль достатньої довжини, і я переверну землю» – Архімед, 220 р. до н.е.

Причини банкрутства MF Global буде простіше зрозуміти, якщо врахувати, що керівник компанії, Джон Корзайн (Jon Corzine) – колишній співробітник Goldman Sachs (GS), а хлопці з GS люблять своє кредитне плече. 140-процентний левередж, дозволений американським законодавством про переукладення, просто не влаштовував Корзайна.

Рішення: вивести операції в офшор.

Корзайн вирішив збільшити важіль на кілька тисяч кілометрів на схід і зупинитися у Великобританії. Там, виявляється, взагалі не існує обмеження суми, яку можна закласти повторно. Умови переукладення повинен обумовлювати клієнт. Якщо цього не відбувається, брокер може вільно переукладати 100% цінних паперів на маржинальному рахунку клієнта, а не лише папери, діючі в якості застави.

Відбуватиметься судово-бухгалтерська експертиза та розслідування банкрутства MF Global і зникнення клієнтських коштів на суму близько 1 млрд. $ або більше, і я не хочу робити передчасних висновків. Але попередні звіти про розслідування дозволяють припустити, що MFG пустила в обіг заставні активи клієнтів – кілька разів перезаставити заставу – і використовувала їх на розміщення величезної ставки на європейські державні боргові зобов’язання на суму 6,2 млрд. $.

Ставка виявилася невдалою, через що MFG відправилася в сміттєву корзину історії.

Це загадкова і складна тема, і в цій статті ми не намагаємося вдаватися в усі подробиці. Мета в тому, щоб надати читачеві достатньо інформації, щоб він отримав краще уявлення про терміни, які, швидше за все, часто будуть миготіти в засобах масової інформації в найближчі дні і тижні.

Перші ознаки небезпеки і аналіз Reuters

Нещодавній звіт Reuters наробив багато шуму. У ньому стверджувалося, що кілька первинних брокерів брали участь у гіпер – укладанні – тобто використанні клієнтських активів в заставу до такої міри, що це могло загрожувати життєздатності самого брокера і створити проблеми з ліквідністю. Серед брокерів згадувалася компанія Interactive Brokers.

Так як Interactive Brokers – це один з рекомендованих нами брокерів, пора ввести і їх в історію, хай і ненадовго, лише щоб зрозуміти, чи було наше рішення помилковим. Або ж ближче до справи – чи не пора з ними розійтися?

Для відповіді на це питання порівняємо історії MF Global і Interactive Brokers. Це також дозволить виявити ранні ознаки, помітні задовго до жовтня 2011 року, того, що у MF Global можуть бути проблеми.

MF Global була відділена від Man Group в процесі IPO в 2007 році. У новій компанії з самого початку були проблеми. У 2008 році їй довелося зарезервувати великий обсяг коштів на покриття поганих боргів, щоб покрити збитки від не авторизованих торгових операцій своїх власних брокерів. Після цього інциденту компанія виплатила комісії з термінової біржової торгівлі (CFTC) штраф у розмірі  10 млн. $ і Чиказькій товарній біржі (CME) – у розмірі  500 тис. $. Також у 2008 році ліквідність MF Global була під питанням, через що стався обвал її акцій. Щоб заспокоїти інвесторів, довелося провести розслідування, а CME, CFTC і іншим регуляторам оголосити, що фінансовий стан MF Global в порядку.

В результаті цих двох подій в 2008 році у компанії з’явився новий генеральний директор, який пообіцяв краще управляти ризиками MF Global. Потім в 2010 році його змінив Джон Корзайн, який став третім директором за три роки, причому кожен з них змінював іншого в періоди внутрішніх проблем в компанії.

Так що у нас є нова компанія, яка бореться з очевидними проблемами з управлінням ризиками і наглядом, нормативними проблемами і текучкою в керівництві. Для уважних клієнтів це повинно було стати тривожним сигналом.

На противагу цьому, у Interactive Brokers не було проблем з неконтрольованими трейдерами, що програють мільярди, проблем з ліквідністю, як і проблем із законодавчими органами. Компанія була заснована Томасом Петерффі (Thomas Peterffy) 34 роки тому, і він досі є головою ради директорів.

Це солідна компанія з тривалою історією зростання, протягом 34 років очолювана керівником, поважним в брокерській та біржовій індустрії, яка не має проблем з ліквідністю, наглядом або законом.

Також важливо розглянути відмінність у структурі компаній: 10% Interactive Brokers знаходиться в публічному володінні, а 90% – у приватному; MF Global була публічною компанією. У пана Петерффі та інших керівників і «членів» (яких називають в документах компанії) – великі частки в Interactive Brokers, так що їм є що втрачати, якщо компанія збанкрутує. У випадку з MF Global Корзайн і компанія ризикували як раз-таки коштами клієнтів і акціонерів, і, в кінцевому рахунку, вони й постраждали.

Через сьогоднішню погану прозорість та надзвичайну складність структурованих інвестицій неможливо точно дізнатися, наскільки надійна брокерська компанія. Найкраще, що ми можемо зробити, це розкопати інформацію і зробити власні висновки. Було б розумно назвати Interactive Brokers гарним вибором, але диверсифікація рахунків між різними брокерськими компаніями і навіть юрисдикціями – це завжди гарна ідея. Як завжди, ми продовжуємо стежити за нашими брокерами в пошуках будь-яких ознак можливих проблем.

Отже, чи переукладала MF Global золото?

Це звинувачення охопило золоте співтовариство як епідемія. Воно засноване на судовому позові, направленому HSBC, і крутиться навколо права власності на золото, що зберігається у попечителя для клієнта MF Global. Підозрюють, що це золото було перезаложено, у зв’язку з чим виникає питання, кому воно в підсумку належить.

Але якщо розібратися, реальність не настільки провокаційна, як багато стверджувало.

Суть коротко: ніяке золото не було передано в заставу, переукладено або гіпер – укладено. Конфлікт відбувається між опікуном золота і претендентом на право володіння золотом. І це нерідко трапляється в подібних ситуаціях, тому що довірчий хранитель золота HSBC застряг посередині і звертається до суду з проханням вирішити, кому віддати це золото, щоб сам HSBC не був винен ні перед ким із сторін.

Набагато більш серйозною проблемою видається те, що MF Global знаходиться в стані банкрутства, і справу передано до суду у справах про неспроможність боржників. Коли компанія отримує захист від кредиторів згідно із законом про банкрутство, всі рішення щодо повернення або відчуження засобів або активів приймає суд, а ця процедура може бути тривалою. Швидше за все, це якраз такий випадок, і з плином часу золото перейде в законні руки.

Заключні думки

Банкрутство MF Global виявило ще одне вразливе місце брокерської індустрії. Звичайні та законні практики – до цього часу в більшості своїй невідомі більшості інвесторів – при зловживанні можуть поставити компанію під удар.

І не чекайте, що регулятори прийдуть на допомогу із суворим наглядом і публічними попередженнями. Це рідко відбувається. Коли це трапляється, зазвичай буває занадто пізно або постфактум.

Ця стаття – спроба пробратися крізь шум і налаштуватися на сигнал. Враховуючи, що в Інтернеті величезна кількість помилкової інформації, інвестор повинен зберігати пильність у світі фінансів та інвестицій, а це, в кращому випадку, складне завдання.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами