ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Держземагентство: з кожним роком ціна на землю буде рости, і ставки на оренду теж

Про те, що новий закон готує пайовикам і фермерам, які умови держава запропонує великим агрохолдингам, а також про те, як зміняться ціни на землю, розповів голова Державного агентства земельних ресурсів України Сергій Тимченко.

Законопроект про ринок земель дозволить фермерам викуповувати землі, які вони зараз орендують. Як ви оцінюєте цю норму?

– Це позитивно, перш за все, для власника землі, для селян. Селяни нарешті зможуть вільно користуватися своїм майном. Норма Конституції (ст. 41 про право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю – ред.) буде виконана з реалізацією земельної реформи, відразу після вступу закону в силу.

Земельна реформа дає селянину абсолютно повну свободу: хочеш – продавай, хочеш – не продавай, хочеш – обробляй. Хочеш – клади в банк на депозит і отримуй гроші, хочеш – бери кредит і в заставу віддавай землю. І держава ніяк не регламентує дії власника.

З іншого боку, позиція покупця чітко регламентована, при будь-якій угоді. По-перше, покупцем можуть бути тільки три категорії: це фізособа – громадянин України, фермерські господарства і безпосередньо держава. Іноземці – ні в якому разі.

Чому?

– Тому що на сьогоднішній день ні економіка країни, ні наш бізнес не готові на рівних конкурувати з іноземним капіталом. Загалом, скупити землю на підставних осіб буде неможливо.

Як це стримується законом?

– Якщо угода понад 150 тис. грн., то покупець повинен надати декларацію, в якій повинні бути чітко і прозоро видно його доходи та їх походження, а також пройти в рамках економічної конкуренції антимонопольну перевірку на родинні зв’язки, на інші зв’язки зацікавлених осіб. Тільки після цього йому буде дозволено або не дозволено купувати земельні ділянки.

Це робиться для того, щоб виключити можливість концентрації земельних ділянок в одних руках. В одних руках не повинно бути більше 2 тис. га. Виходить, що з боку продавця, власника землі, ніяких обмежень немає. А з боку покупця – є чіткий регламент, встановлений державою.

Як зміниться вартість землі?

– Кабмін переглянув коефіцієнт формули нарахування нормативної грошової оцінки. Якщо у 2012 році в середньому вартість одного гектара землі по нормативно-грошовій оцінці складає 11 тис. 900 грн., то з 2013 року ця сума відразу змінюється на 19 тис.800 грн.

Формула нарахування орендної плати – це 3% від нормативної грошової оцінки. У 2012 році вартість одного гектара орендної плати – близько 350 грн., а у 2013 році 600-700 грн. І для орендаря поміняється лише тільки те, що він буде платити оренду грошима, не зерном – такі угоди у нас заборонені.

Оренда дорожчатиме?

– Так, оренда дорожчатиме, і дорожчатиме постійно. Так як і земля буде дорожчати теж. Наприклад, у країнах Старої Європи (Голландії, Франції) один гектар землі коштує від 10 до 30 тис. євро. А в молодих країнах Європи (Польща, Угорщина) – від 3 тис. євро. За оцінками експертів, в перший рік після скасування мораторію ціна нашої землі складе максимум 500-800 $ за гектар. Відповідно ми розуміємо, що за якістю наша земля краща, ніж у них.

Що буде впливати на темпи зростання цін на землю?

– Перш за все, це розвиток інфраструктури села та агропромислового комплексу. Це консолідація земель у великі земельні масиви, зручні для обробки агропідприємствами. І підвищення якості ґрунту. Наскільки ми швидко будемо цю тему розвивати, настільки швидко ціни будуть і рости.

Я хочу достукатися до кожного власника паю: не поспішайте продавати землю. З кожним роком вона буде дорожчати, як і ставки її оренди. Взагалі формула нарахування нормативно-грошової оцінки буде повністю переглянута на користь підвищення.

Враховуючи це, чи не вигідніше буде фермерським господарствам, у яких земля зараз в оренді, викупити її?

– Викупити? Питань немає. Але одне фермерське господарство зможе викупити не більше 2 тис. га.

Чи гряде перерозподіл земельних масивів?

– Політика держави і політика президента спрямована на те, щоб не допустити обезземелення селян. Створюється державний земельний банк, завданням якого буде зробити рентабельними дрібний і середній бізнес.

Розглядаються різні варіанти. Наприклад, максимальна ставка за позикою в державному земельному банку не буде перевищувати 8%. А деякі кредити будуть і зовсім безпроцентними.

Це які?

– Наприклад, ті, які будуть спрямовані на розвиток інфраструктури села, підвищення якості ґрунту. За все, що безпосередньо цікавить державу, відсотки платити не треба. Досить просто повернути гроші.

Більш того, ми зацікавлені залучити молодь. Ми готові віддати землю безкоштовно і розглядати довгострокові, до 25 років, кредити на житло молодим сім’ям. Наша ставка на те, щоб зробити бізнес на землі вигідним і залучити до цього молодь, дати їй всі можливості жити, працювати і заробляти на селі. Тільки тоді ми зможемо підняти економіку.

Як земля буде використовуватися в якості застави?

– Зараз мінімальна процентна ставка в комерційних банках – це 16%. При цьому землю не беруть у заставу. Ми говоримо про те, що у нас максимальна процентна ставка буде 8%. А землю в заставу ми будемо брати. Більш того, комерційні банки також зможуть брати землю в заставу, оскільки державний земельний банк буде страхувати земельні застави громадян і, в разі неповернення кредиту, викуповувати закладені землі.

Які заходи передбачено для боротьби зі спекулянтами?

– Будуть виключені всілякі моменти спекуляції землею. Так, у законопроекті існує така норма: якщо людина купила земельну ділянку і захотіла його продати в перший рік, то віна повинна заплатити держмито у розмірі 100% від нормативної грошової оцінки цієї ділянки. У другий рік – 90%, в третій – 80% і так далі до 10%. Тобто спекулювати землею буде просто невигідно.

Як позначиться закон на роботі великих агрохолдингів?

– По-перше держава буде чітко регулювати, наскільки ці агрохолдинги будуть великими. Перш ніж віддати їм землю в оренду, вони повинні будуть пройти перевірку антимонопольного комітету, щоб не було монополії в цій сфері. І великі компанії зможуть оформити довгострокову оренду.

Ми не зацікавлені здавати землю на короткий термін, тому що всі спроби здачі землі в оренду на короткий термін призводять до деградації земель. Зрозуміло, орендар за короткий термін хоче витягнути все з цієї землі. Ми готові давати оренду на довгостроковий термін за умови правильної сівозміни та постійного підвищення якості ґрунту.

Виходить, що умови стають більш жорсткими. Чи не злякає це іноземців?

– Тоді нові прийдуть. Наша земля унікальна. Це основне наше надбання, яке нам не можна продати іноземцям ні в якому разі. Є плачевний досвід Аргентини, коли вони ввели вільний ринок на землю і не були готові, як ми зараз, конкурувати на рівних з транснаціональними компаніями. У підсумку Аргентина де-юре є, а де-факто її немає. Де-факто земля належить транснаціональним компаніям.

Мотивацією для виходу іноземного капіталу на українські землі стануть кліматичні умови, якість ґрунту і відносно недорога робоча сила.

Якщо ви візьмете середній і великий агрохолдинг – це люди, які в короткий термін заробили більше мільярда доларів. Це бізнес сам по собі високорентабельний, якщо правильно ставитися до справи. Є країни, в яких взагалі неможливо вести агробізнес. Це ряд арабських країн, це країни, де якість ґрунту не дозволяє отримувати основну споживчу корзину продуктів. І цим країнам набагато вигідніше брати землю в оренду і заводити там свої агрохолдинги.

В світі продовольча криза. Як може бути земля, яка вважається найвищою за якістю в світі, бути незатребуваною? Такого бути не може. На сьогоднішній день є заявки у нас і з Саудівської Аравії, Китаю, Арабських Еміратів та багатьох інших країн, які зацікавлені увійти на наш ринок. Але мова йде тільки про оренду. Притому оренда, яка чітко регламентується з боку держави. Будь-яке порушення правил використання землі, будь-яке порушення, яке стосується якості ґрунту, поведе за собою автоматичне розірвання договору оренди.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами