ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Хеджування при торгівлі ф’ючерсами

ХеджуванняХеджування використовується для обмеження можливих втрат при інвестуванні або здійсненні господарської діяльності, що виникають в результаті несприятливої ринкової кон’юнктури. Наприклад, на товарних ринках виробники застосовують такі стратегії для страховки від падіння цін на їх продукцію до моменту її реалізації, а покупці, навпаки, для того, щоб убезпечити себе від надмірного зростання вартості придбаних активів в майбутньому.

На фондових ринках хеджування використовується для обмеження ризиків по відкритій позиції і, як правило, полягає у відкритті протилежної позиції в суміжному активі. Існують і більш складні стратегії хеджування. Розглянемо приклад: якийсь інвестор має на руках довгу позицію в акціях певної компанії і серйозно побоюється істотного падіння їх котирувань. У цьому випадку замість того, щоб продати папери, у нього є можливість відкрити протилежну – коротку – позицію аналогічного обсягу по ф’ючерсу на наявні «на руках» акції.

Навіщо це потрібно, і чому б просто не ліквідувати ризиковану позицію? Причини бувають різні.

По-перше, можливо, власнику потрібно лише застрахуватися від тимчасових ринкових коливань, в той час як позбавлятися від паперів зовсім не входить в його плани. Наприклад, якщо це довгострокові стратегічні інвестиції, або акції використовуються в якості застави по кредиту, або ще з якихось причин.

По-друге, при значному обсязі позиції може просто не вистачити ліквідності для того, щоб продати акції за адекватною ціною.

По-третє, продаж крупного портфеля лише посилить падіння і, як наслідок, збільшить втрати, тоді як продаж ф’ючерсу, як правило, не призводить до таких наслідків.

На українському строковому ринку поки не звертаються ф’ючерси на окремі акції, а торгується контракт на індекс UX. Тим не менш, цей інструмент можна з успіхом використовувати як для хеджування окремої акції, так і всього портфеля паперів. У першому випадку стратегія захистить позицію від ризиків, властивих ринку в цілому, в другому, для портфеля, близького до середньо ринкового – дозволить практично повністю убезпечити інвестора від несприятливої ринкової кон’юнктури. Підставою для цього служить висока кореляція ф’ючерсу на індекс UX з базовим активом – індексом акцій Української біржі.

У періоди нестабільності та невизначеності інвестори, що застрахували свої портфелі, часто виявляються в більшому виграші або меншому програші в порівнянні з іншими учасниками фондового ринку. Однак треба пам’ятати, що хеджування, дозволяючи знизити ризики, одночасно приводить до зменшення потенційного прибутку у разі сприятливого розвитку подій на ринку.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами