ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon НККУ переконує уряд підвищити комунальні тарифи

підвищення тарифівПогані новини про прийдешнє підвищення тарифів на 30% були підхоплені і поширені багатьма ЗМІ. Автори посилалися на розрахунки, надані урядові Нацкомісії з регулювання сфери компослуг (НККУ) . Зокрема, згідно з цими підрахунками, тарифи на теплоенергію за середньостатистичну “однушку” повинні були вирости на 75 грн., “Двушку” – на 110 грн., “Трійку” – на 146 грн. Жителі чотирикімнатної квартири повинні були б додати до середньостатистичним 596 грн. ще 161 грн.

У НККУ не сперечаються, що такі розрахунки є. Як там роз’яснили, розрахунки економічно обгрунтованих тарифів (тобто не нижче собівартості), введенням яких лякають народ (зараз оплачуємо 60-70% витрат комунальників, решта – дотації держави) були зроблені чотири місяці тому і передані в Кабмін, але не погоджені. Зараз Комісією подані нові пропозиції – довести тарифи до собівартості за два роки, до 1 січня 2015 р. Причому тепло дорожчатиме раз на півроку – з 1 січня і з 1 липня, вода – раз на три місяці. НККУ не називає цифр, але розрахунки показують: щоб підняти в кінцевому підсумку розцінки на 30% з опалення та на 40% по воді, за тепло кожні шість місяців сплатимо на 7,5% більше, за воду – щокварталу на 5%.

Однак Кабмін не збирається давати добро НККУ на підвищення тарифів до економічно обгрунтованого рівня. “Позиція уряду незмінна: наші громадяни повинні бути захищені від підвищення цін, а ринкове ціноутворення буде вводитися з часом і поетапно, – сказав Сегодня прес-секретар прем’єра Миколи Азарова Віталій Лук’яненко. – Точні терміни назвати не можу, на засіданні Кабміну це питання не розглядалося. НККУ може вносити будь-які пропозиції, але у Кабміну своє бачення ситуації”. Лук’яненко нагадав, що за законом ті, у кого видатки на оплату компослуг перевищують 15% доходів сім’ї (для пенсіонерів 10%), мають право оформити субсидію, за них доплатить держава.

Експерти ж вважають, що подорожчання все ж не уникнути. Аналітик МЦПД Олександр Жолудь говорить, що такі невеликі підвищення уряд, швидше за все, затвердить, адже домовлятися з МВФ про кредит треба, та й державі все складніше дотувати сферу ЖКГ. “З урахуванням інфляції “комуналка” за два роки реально подорожчає на 40-50 % “, – підрахував Жолудь. Президент Украналітцентра Олександр Охріменко стверджує, що уряд за допомогою НККУ готує компромісний варіант до переговорів з МВФ, мовляв, дайте кредит, а ціни на “комуналку” підвищимо, але не відразу, а за 2-3 роки.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами