ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Як купувати житло в новобудові?

житло в новобудовіБудівельні компанії відновлюють будівництво заморожених під час кризи будинків. Покупці готові ризикнути вкласти гроші в будівництва.

Криза неабияк почистила ряди забудовників. У підсумку на плаву залишилися тільки найсильніші гравці, які потихеньку добудовують розпочаті раніше об’єкти. Втім, і тим хто вижив доводиться несолодко. Оборотних коштів недостатньо: банки воліють бути обережними при кредитуванні будівельників, а покупці з ще більшою оглядкою вибирають “первинні” квартири.

У виграшному становищі – компанії, які пропонують квартири у вже побудованих або майже завершених будинках. І все ж деякі інвестори готові ризикувати і вкладати в житло навіть на етапі котловану. Тому що такі квартири дешевше майже на 20 – 30%.

Підсумок очевидний: вибирати забудовника і самі об’єкти потрібно гранично вимогливо. Звертати увагу треба як на фінансовий стан продавця житла, так і на історію об’єктів.

Як правильно купити житло в новобудові?

“Ми інвестували в будівництво напередодні кризи – у вересні 2008 року. Договір був оформлений в прив’язці до фонду фінансування будівництва. Частина грошей ми позичали в банку. Терміни, звичайно, всі прострочено, але будинок побудований, і в наступному році ми відсвяткуємо новосілля”, – ділиться своїм досвідом інвестування в нерухомість киянка Валентина Богомолець.

Пані Богомолець пощастило – вона вклала гроші в надійну компанію і підписала юридично коректний договір. На жаль, сотням інших інвесторів пощастило менше. Частково винні в неодержаних метрах самі покупці, які в гонитві за дешевизною не вчитуються в тексти договорів із забудовниками. А дарма.

Адже інвестування в квартиру, що будується – величезний ризик для покупця. До речі, в Україні легальні тільки три способи покупки квартир на етапі будівництва: у законі “Про інвестиційну діяльність” мова йде про механізм купівлі житла через фонд фінансування будівництва, купівлю інвестором цільових облігацій або опціонних сертифікатів, випущених забудовником.

Будь-які інші способи не відповідають чинному законодавству. Втім, це не заважає забудовникам “втюхувати” покупцям договори купівлі майнових прав.

Юристи рекомендують: обираючи об’єкт для інвестування, в першу чергу слід дізнатися, за якою схемою йде покупка житла, а також уважно прочитати договір. Важливо поцікавитися, чи кредитує який-небудь банк покупку квартир конкретного проекту – як правило, фахівці банку вдумливо перевіряють забудовника, перш ніж запускати партнерську програму з ним.

Кому варто вірити?

Сьогодні сказати однозначно, кому з забудовників можна довірити свої гроші, а кому не можна – дуже складно. Ще до кризи банкрутували, здавалося б, благонадійні компанії (наприклад, “Агробудпереробка”, “Київвисотбуд”, проблеми виникали і в компанії “Галичинабуд”). Але, на думку заступника генерального директора девелоперсько-будівельної компанії “ТММ” Олексія Говоруна, визначити фінансовий стан будівельної компанії все-таки можна.

Надійність забудовника визначається досвідом його роботи на ринку, кількістю реалізованих проектів, наявністю власних виробничих потужностей, але найбільше – тим обсягом будівництва, який забудовник веде зараз. “Якщо забудовник за останні два роки показав приклади завершення будівництва об’єктів та введення їх в експлуатацію, то це один з ключових ознак його надійності”, – упевнений пан Говорун. Звичайно, крім вивчення репутації компанії, доведеться відправитися на будмайданчик, поговорити з охороною і виконробом.

А по приїзду в офіс будівельника не завадить поглянути на повний пакет документів компанії: проект, дозвіл на будівництво та інші. Індикатором міцності буде і ціна квадратного метра – вона не повинна сильно відрізнятися від середньоринкової.

Топ-6 пасток у договорах на придбання житла в новобудовах:

1. Пеня за достроковий розрив договору (якщо він розривається в зв’язку з неналежним виконанням зобов’язань забудовником).

2. Неможливість покарати компанію за зрив термінів будівництва – або взагалі не вказані жодні штрафні санкції, або вони незначні (наприклад 0,01% за кожен день прострочення по закінченню тримісячного терміну).

3. Не вказується номер майбутньої квартири.

4. Доплата за «зайві» метри після промірів БТІ – за ринковою ціною.

5. Не передбачається право інвестора отримувати інформацію про стадії будівництва об’єкта (крім завершення).

6. Передбачається невигідний для інвестора порядок усунення дефектів (наприклад, термін 6 місяців на підставі акта комісії, яка може довго створюватися і наполегливо «не бачити» дефектів).При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами