ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Золото на дотик

інвестиції в золотоОстаннім часом інвестори вкладають гроші у золото. Саме з цієї причини в Південній Африці збільшуються понаднормові години роботи на золотих мануфактурах.

Пропонуємо нашому читачеві невеликий екскурс на фабрику з виробництва легендарного Крюгерранда.

Це завжди одні ті ж помахи рук. Дженні Гейер знає їх навіть уві сні. Людина в сірому пальто затискає металеву стрічку, довжиною в три метри, шириною близько 15 см і товщиною точно 2,8 см, під прес і натискає на червону кнопку. Пронизливо мчить вниз хрестовина архаїчної, імовірно британської машини Caxton.

І після кожного удару чотири круглі металеві монети падають в пластикове відерце під пресом – кожна вагою близько 34 грамів і вартістю 100 євро. «Так ми робимо це вже цілу вічність», говорить Гейер, штампувальник, який протягом 25 років виготовляє тут золоті монети. «У цьому нічого не змінилося».

У Rand Refinery в Джермістоне, розташованому в декількох кілометрах на схід від Йоганнесбурга в Південній Африці, Гейер штампує всесвітньо відому золоту монету: Крюгерранд. Протягом декількох тижнів Гейеру і його колегам доводиться працювати у вихідні, щоб задовольнити величезний попит. 35-річний Caxton опускається на металеві стрічки набагато частіше, ніж раніше: замість 500 разів на день, це 700, а скоро почне і 1000 разів, і найближчим часом вони будуть мати потребу в купівлі нових машин.

Світ у золотій лихоманці

Світ переживає нову золоту лихоманку. Все більше і більше інвесторів і приватних осіб сумніваються в економічній потужності країн єврозони, потрясіння на фінансових ринках і падіння євро викликають страхи. Золото завжди вважалося інвестицією, не схильною до криз, гарантією у випадку неминучої інфляції. Ціна на золото піднімається від однієї рекордної суми до іншої – посилюється, відповідно, приватний попит на злитки, золоті індексні фонди і монети.

Зокрема, в даний час користуються попитом невеликі по вазі вироби із золота – знак того, що клієнти купують золото більше з метою захисту себе від ризиків у разі катастрофічного погіршення ситуації, ніж для одержання прибутку і збагачення. Тому що, в крайньому випадку, злитками і монетами можна здійснювати повсякденні платежі, такі як плата за оренду.

На монетному дворі в Джермістоне, у зв’язку з цим, створюються додаткові зміни. Джудіт Рампи вже сьогодні ледве справляється з роботою. 23-х річна супервізор сидить перед горою монет Крюгерранд, які вона перевіряє. Кожен шматок золота, який випускається на заводі, повинен бути перевірений на наявність пошкоджень або подряпин, перш ніж старий робот, який фірма отримала вже уживаним від заводу з виробництва автомобілів, їх упакує. В даний час Рампи жертвує навіть власними вихідними: «Якщо вони хочуть більше, то вони отримають більше», говорить вона. «Було б нерозумно скаржитися на це».

Захищений як Форт-Нокс

Компанія переживає бум замовлень, якого не було вже кілька десятиліть. На найближчі шість тижнів уже замовлено більше ніж 180.000 монет Крюгерранд вартістю 18 мільйонів євро – так багато не було вироблено за весь 2008 рік. І кожен день до цього додаються нові замовлення. У Німеччині ажіотажний попит на золоті монети особливо великий, говорить скарбник Дебра Томсон.

Тільки один банк, назву якого вона не може вказати з міркувань конфіденційності, замовив більш ніж 30.000 монет. «Нічого подібного я ніколи не бачила», говорить вона. Через рецесію і зростання ціни на золото минулий рік був, мабуть, одним з найприбутковіших в історії компанії. Але цей рік обіцяє бути ще прибутковішим. Конкретні цифри компанія не називає.

Навіть в іншому – вони вельми стримані. Потрапити на територію заводу майже так само складно, як потрапити в сховище Форт-Нокса: тут заходи щодо забезпечення безпеки на вищому рівні. Крім колючого дроту і камер спостереження, сталеві двері товщиною 15 см служать тому, щоб ні один непроханий гість не зміг проникнути всередину.

У часто задимлених і смердючих виробничих цехах, де золото відділяється хімічним шляхом, і, де знаходяться випалювальні печі, в яких відбувається обробка золота, немає вікон. Фотографувати суворо заборонено. З моменту свого створення в 1920 році тут було оброблено більше 40.000 тонн золота, хоча і не без невеликих інцидентів. Кожен, хто покидає цех, піддається обшуку шляхом просвічування.

Перевезення золота вертольотами

Несподівано вереск старезного верстата Caxton, який чути в казенних службових приміщеннях на першому поверсі над фабричним цехом, заглушається шумом несучих гвинтів. Перед будівлею фабрики сідає вертоліт. Він доставляє цінну сировину, яке привозити по дорозі в Південній Африці було б надто небезпечно. Кремезний начальник відділу логістики Кріс Хорслі, здається, поспішає. Він не хоче розкривати деталі маршруту польоту і частоти поставки для поповнення витрат.

Ні для кого не секрет, однак, що вертоліт частково поставляє золото безпосередньо з південноафриканських рудників, де воно спочатку розплавляється до 80 відсотків чистого дорогоцінного металу , а потім і відділяється. Потім золото обробляється до ступеня чистоти 99,99% на рафінувальному заводі, який пропорційно належить великим золотодобувною концернам країни. В даний час здійснюється до чотирьох щоденних рейсів, незабаром може бути шість. Можливо, Крісу Хорслі також доведеться замовити більш потужний вертоліт.

Платіжний засіб, який приймається в усьому світі

Як говорить Хорслі, постачання золотом в будь-якому випадку гарантовано, навіть якщо видобуток в південноафриканських рудниках почне скорочуватися. 42% необхідної сировини він зможе доставляти з інших африканських держав: в основному, з Гани, Малі та Танзанії, видобуток з уже не дуже продуктивних золотих копалень у Зімбабве також переноситься сюди. Тільки з таких країн, як Конго, які підлягають ембарго ООН на постачання зброї, Хорслі не хоче мати жодної справи: врешті-решт, не дуже хочеться, щоб легендарний Крюгерранд був заплямований репутацією «кривавого золота», тому що і в бізнесі з монетами останні мають свою власну репутацію.

Перше масове виробництво Крюгерранд в 1970 році зробило цю монету відомою у всьому світі: не було банку, який не прийняв би визнану в Південній Африці платіжним засобом монету. На цінність шматка золота, видобутого з твердих порід і збагаченого 8-ми процентним вмістом міді, можна покластися.

На сьогоднішній день в Джермістоне викарбовано 47 000 000 талерів за вказівкою центрального банку Південної Африки, тільки тут дозволяється створювати заготовки для Крюгерранд перш, ніж вони будуть викарбувані в Державному монетному дворі.

Виробництво не відстає

Свій кращий час монета пережила між 1974 по 1984 роками – десятиріччям, позначеним нафтовою кризою: в той час на рік було вироблено від двох до шести мільйонів одиниць. Досягти таких висот знову, на думку начальника відділу логістики Хорслі, майже неможливо. Тим не менш, у цьому році в перший раз за 26 років виробництво, швидше за все, знову перевищить один мільйон випущених монет.

Вже давно Rand Refinery зі штатом 340 співробітників через бум змушена наймати нових працівників. Але все ж компанії йде на користь одна особлива обставина: всякий раз, коли ціна на золото, а з ним і попит на Крюгерранд підвищується, знижується потреба в іншому товарі, виробленому тут: злитках чистого золота, які особливо затребувані в ювелірній промисловості і індійськими ювелірами , які в період буму вдаються або до своїх запасів, або до інших матеріалів: Хорслі тому може перевести майже всіх співробітників на виробництво монет. Витрати компанії при цьому окупаються.

У випадку з монетами може нараховуватися більш висока націнка на ціну чистого золота, ніж на вартість злитків: в залежності від кількості замовлень рафінувальних завод встановлює націнку від трьох до п’яти відсотків. Так як монета настільки популярна, що покупці готові навіть переплачувати до восьми відсотків, скарбник Томсон говорить: «Зважаючи на поточну волатильність на ринках Крюгерранд настільки затребуваний, як ніколи раніше»

Спірний Пауль Крюгерранд

Як довго це триватиме, вони не знають. Це залежить, насамперед, від світових фінансових і сировинних ринків і цін на золото. Загрозою для монети і заводу є не саме різке падіння ціни на золото, як прогнозує консалтингова фірма GFMS. Вона очікує, що ціна за унцію в найближчі три роки впаде до 850 доларів. Крюгерранд вже пережив часи, коли ціни на золото були нижче 300 доларів.

Реальна небезпека легендарної монеті загрожує, швидше, на Батьківщині. Те, що саме Пауль Крюгерранд зображений на золотому талері, той спірний ватажок бурів, який колись розв’язав війну «африканерів» з англійськими військами і вважається одним з родоначальників апартеїду, в звільненій Південній Африці коле багатьом очі. «Вже запропонована альтернатива», сміється керівник Джудіт рампи: «Звичайно ж, це ранд із зображенням Мандели».При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами