ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Тарифи ЖКГ можуть підвищитись вже в березні!

тарифи ЖКГМикола Азаров уже заявив, що тарифи можуть піднятися, щоправда, при цьому повідомив, що платити більше будуть тільки забезпечені співгромадяни. Наскільки можуть підняти оплату і хто за це заплатить?

Крок 1. Накинуть трохи

Експерти одностайні: підвищення тарифів буде – адже це вимога Міжнародного валютного фонду. В іншому випадку чергового траншу нам не бачити, і тоді стає незрозуміло, яким чином повертати попередній кредит. Так що перший “сюрприз” нас чекає вже зовсім скоро.

– Уряд буде просто змушений піти на зміну тарифної структури, – повідомив Василь Юрчишин (директор економічних програм Центру Разумкова). – І, найімовірніше, це відбудеться в березні цього року – тобто в час, коли комунальні рахунки традиційно знижуються. Шоковим підвищення не буде – скоріше всього, тарифи піднімуться на 15-20 відсотків. Менше – немає змісту, оскільки і віддача буде мінімальною. Але й більше піднімати не потрібно, оскільки в першу чергу нам важливо показати МВФ, що перший крок вже здійснений.

Олександр Охріменко (президент Українського аналітичного центру) погоджується, що найдоцільніше підняти тарифи вже з 1 березня – до цього часу чиновники встигнуть підготувати і підписати новий меморандум. Але при цьому, на його думку, зростання буде більш значним – близько 30 відсотків.

Крок 2. Поступове зростання

Подальші темпи підвищення у великій мірі залежать від переговорів з МВФ.

– Основна дискусія в даний час зводиться до відповіді на питання: підняти тарифи на 30 чи 60 відсотків? – Продовжує Охріменко. – На мій погляд, буде прийнято компромісне рішення, і після березневого 30%-ного підвищення тарифи поступово – протягом одного-півтора років – піднімуть ще на 30%.

А ось на думку Василя Юрчишина, півтора року уряд чекати не буде і друге підвищення відбудеться вже до кінця нинішнього року.

– Це доцільно хоча б з тих міркувань, що 2014-й є передвиборчим роком і більше підходить для того, щоб рапортувати про стабільну економіку, ніж для того, щоб йти на непопулярні заходи напередодні виборчої кампанії, – пояснив експерт.

Чесні заплатять двічі!

Микола Азаров запевняє: подорожчання (чи то пак встановлення тарифів, які відповідатимуть собівартості) очікує тільки тих, хто отримує європейську зарплату. При цьому озвучувалися цифри в 5-7 тисяч гривень місячного окладу, які, на думку чиновників, цілком достатні для того, щоб платити за комунальні блага більше.

Друге “зарплатне” питання, яке багатьом не дає спокою, стосується конвертів. Що ж це виходить: один отримує “чорну зарплату”, не платить податки і при цьому чудово себе почуває. Інший домігся того, що всі його “європейські” 5 тис. грн. – “Білі”, платить з них податки і відрахування і при цьому ще і потрапить під тарифний прес?

– Такий розвиток подій справді цілком можливий, – погоджується Олександр Жолудь (експерт Міжнародного центру перспективних досліджень). – Тарифи, звичайно, для всіх будуть однакові, а бідні платитимуть менше не за рахунок якихось окремо для них встановлених тарифів, а за рахунок компенсацій.

З тим, що окремі тарифи для різних категорій населення – це нонсенс, погоджується і експерт з соціальних питань Павло Розенко. При цьому він нагадує, що вартість газу в нас вже давно диференційована і прив’язана до рівня споживання.

– В уряду логіка залізна: хто споживає багато газу – той і багатий, – говорить експерт. – Насправді це не так. В селах не впроваджуються енергозберігаючі технології, у багатьох будинках немає якісних котлів – ось звідки висока витрата газу, а не від “багатства”!

Таким чином, резюмує експерт, заяви про те, що нові тарифи вдарять по багатим – це відверта демагогія. В першу чергу вони завдадуть удару по сільським жителям і по середньому класу.

З чого складається тариф *

Тепло

60% Газ

20% Зарплати

10% Електроенергія

10% Інша

Вода

47% Зарплати

28% Електроенергія

25% Інша

* За даними Нацкомуслуг.

Послуги в регіонах: хто на що здатний

На сьогоднішній день у вітчизняних тарифах на послуги ЖКГ спостерігається повний різнобій: вартість обслуговування прибудинкових територій, води (див. таблицю) та інших послуг у різних містах країни розрізняється в рази! Як і з чого склалися ці цифри, не можуть розібратися навіть професіонали. Експерти не виключають: нерідко ціни накручуються штучно.

Дійсно, якщо порівняти “платіжки” з різних куточків України, створюється враження повного комунального свавілля. Справа в тому, що сьогодні затвердження тарифів на житлово-комунальні послуги є прерогативою місцевої влади, і при їх формуванні в різних регіонах закладаються абсолютно різні складові. Крім того, в кожному регіоні є свої особливості, починаючи від рівня зношеності мереж і закінчуючи реальною вартістю отримання води. Адже в одних регіонах є свої джерела, а в інші воду потрібно доставляти.

——————–

Если Вы планируете установить альтернативное автономное отопление в частном доме или коттедже используя тепловые насосы, то обращайтесь в компанию «AlTherm».При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами