Одним з важливих якісних характеристик діяльності підприємства по праву є його рівень стійкості фінансового стану. Оцінка стійкості, як правило, складається з певної сукупності показників, що характеризують такі зміни в функціонуванні організації, як:
- структура загального капіталу підприємства, його розміщення та основні джерела утворення;
- ефективність і рівень інтенсивності використання зароблених коштів;
- рівень платоспроможності, а також кредитоспроможності організації по відношенню до банків і партнерів по бізнесу;
- створений резерв фінансової стійкості підприємства.
Таким чином, аналіз фінансового стану проводиться на підставі відносних показників, взятих з основного балансу і при порівнянні їх з певними нормами. До них відносяться:
- загальноприйняті «норми», що визначають ризик можливого банкрутства і подальшого розвитку підприємства, наприклад, рентабельність;
- з такими ж даними і показниками інших підприємств, зайнятих у тій же сфері, в такому випадку можна визначити більшість сильних і слабких сторін роботи, а також знайти ефективні методи удосконалення в подальшому;
- з аналогічними показниками, що визначають фінансовий стан підприємства за минулі періоди, в тому числі року, але в цьому випадку необхідно враховувати можливу сезонність діяльності самої організації, наприклад, сільськогосподарських підприємств.
Слід також зауважити, що правильна фінансова діагностика діяльності будь-якої організації базується на цілому комплексі робіт, пов’язаних:
- з проведенням досліджень більшості процесів у їх взаємозв’язку;
- з доречним аргументованість планів і управлінських рішень, а також об’єктивної оцінки результатів їх виконання;
- з виявленням вагомих і важливих факторів, які мають безпосереднє відношення до результатів роботи підприємства;
- з характеристикою переважних тенденцій і певних пропорцій подальшого розвитку підприємства, з якісним визначенням резервів і ресурсів, які не використовуються на даний момент;
- з розглядом помилок і досвіду інших схожих підприємств, які варто було б враховувати при практичному управлінні власною організацією.
Фінансовий та господарський аналіз стану обраного підприємства дозволяє ефективно оцінювати сформовану ситуацію, розробляти ефективні методи вирішення існуючих проблем і змінювати політику діяльності, що в свою чергу приїде до загального поліпшення роботи організації, і її подальшого процвітання.
Але не можна за результатом проведеного комплексного фінансового аналізу стану підприємства розраховувати на встановлення конкретної причини кризи. Зовнішнє середовище будь-якого підприємства досить мінливе і перед тим, як ухвалити якесь рішення важливо завжди враховувати всі внутрішні і зовнішні чинники функціонування організації. І тільки комплексний підхід допоможе забезпечити ефективність і результативність роботи.