ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Майкл Спенс – створюйте простір для інвестицій

інвестиціїСвітова економіка стоїть на порозі далеко не кращого періоду в плані зростання. Політичні промахи Європи, США та інших держав посилюють цю ситуацію. Такий стан речей пора міняти. На цю тему розмірковує Майкл Спенс, професор економіки в Школі бізнесу ім. Стерна при Нью-Йоркському університеті. (Нар. 7 листопада 1943, Монтклер, Нью-Джерсі, США). У 2001 році йому присудили Нобелівську премію в галузі економіки.

Сьогодні багаті держави знаходяться в складній економічній ситуації. Це позначається, головним чином, на економічному зростанні та зайнятості населення. Тепер ці проблеми торкнулися також країн з економікою, що розвивається. Перший і головний фактор – це відмова від позикових коштів, унаслідок чого знизився сукупний попит. З початку фінансової кризи в 2008 році кілька країн з розвиненою промисловістю були змушені підтримувати попит на належному рівні за рахунок значних масштабів кредитування і надмірного споживання.

Крім того, їм довелося відновлювати баланс як у приватному, так і в державному секторі. Здійснити такі дії цим державам вдалося за рахунок часу, зниження зростання економіки і скорочення робочих місць. Будь-яка розвинена економіка володіє так званою неторговою областю. Цей великий сектор цілком і повністю залежить від рівня вітчизняного попиту. Торгова область економіки може лише частково компенсувати дефіцит.

Другий чинник пов’язаний з інвестиціями. Для досягнення тривалого зростання економіки необхідні інвестиції, причому як з боку уряду, так і з боку приватного сектора та окремих громадян.

Низька інвестиційна діяльність гальмує зростання економіки і скорочує кількість робочих місць. Потрібно визнати, що зворотним боком моделі зростання, заснованої на споживанні (саме така модель була задіяна перед кризою), є низький рівень інвестицій, особливо в державному секторі.

Якщо рівновага бюджетів частково досягається методом скорочення інвестицій, це негативно позначається на економічному зростанні як для середньострокового, так і для довгострокового періодів. Це, в свою чергу, призводить до скорочення робочих місць серед молоді. А за просування інвестицій доводиться платити скороченням рівня споживання.

Якщо всі сходяться на думці, що для більш інтенсивного економічного зростання потрібно більше інвестицій, але при цьому думають, що платити за це повинен хтось інший, інвестиції стануть жертвою безглуздих чвар. Ключове питання – це податки. Коли інвестиційна діяльність в державному секторі зміцнюється без підвищення податків, за цим неминуче слідує скорочення бюджету, щоб уникнути екстремального зростання боргів.

Найскладніше завдання пов’язана з суспільною солідарністю. Зокрема, з розподілом «плодів» економічного зростання. Особливо гостро ця проблема відчувалася в США щонайменше за двадцять років до кризи. Якщо залишити це питання відкритим, згуртованість суспільства опиниться під загрозою.

У більшості промислово розвинених країн доходи середнього класу перестали рости, а кількість робочих місць скорочувалася з кожним роком, особливо в торговому секторі економіки. Частина капітального доходу зросла за рахунок ситуації на ринку праці. У США ситуація з працевлаштуванням в неторгової області була особливо непланомірною. Ці тенденції пов’язані з прогресивними технологічними і економічними процесами, що відбуваються у світі протягом останніх двадцяти років.

Якщо говорити про технології, то інновації у сферах мережевої обробки інформації та транзакційної автоматизації, дозволяють заощадити на трудовитратах, побудували своєрідний міст між зростанням економіки і створенням робочих місць як в торговому, так і в неторгових секторі економіки.

У торговельній сфері автоматизація виробництва проявляється в стрімкому розвитку глобального ланцюжка пропозицій, що, однак, перешкоджає створенню нових робочих місць. Можливість багатонаціональних підприємств розподіляти ці ланцюжки пропозицій по функціях і географічному положенню, а потім реінтегрувати їх для скорочення операційних витрат негативно позначається на стабільності ринку праці, яка раніше полягала в конкуренції фірм при пошуку трудових ресурсів.

Особливі труднощі виникають із рішенням саме цього питання. Адже раніше економічна політика в недостатній мірі займалася негативними тенденціями розподілу, викликаними змінами умов світового ринку. І хоча технологічні та економічні фактори в промислово розвинених державах ідентичні, різниця в розподілі доходів на подив велика. Тому ми можемо припустити, що соціальна політика і різні соціальні норми впливають на процес розподілу.

Хоча теорія оптимального прибуткового оподаткування безпосередньо пов’язана з балансом між ефективним стимулюванням зацікавленості і передумовами для розподілу доходів, створюється враження, що для досягнення належного рівноваги нам знадобиться ще багато часу.

Таким чином, для багатьох держав відмова від позикових коштів є головним чинником, що ослаблює економічне зростання. При цьому державна скарбниця, ослаблена боргами і дефіцитами, не може вжити відповідні заходи. До цих пір неясно, чи стануть політики, особи, що приймають рішення і громадськість знижувати рівень споживання за рахунок податків, щоб створити простір для ефективного зростання інвестицій.

В умовах фіскального тиску ситуація може розвиватися в протилежному напрямку. Незважаючи на всі інші думки, програми партій на сьогоднішній день передбачають лише незначні заходи, спрямовані на подолання проблеми розподілу. Оскільки з цим питанням зіткнулися й інші промислово розвинені держави, світову економіку очікує багаторічний період дуже повільного економічного зростання.

При цьому політичний застій, а також помилки Європи, США та інших країн будуть посилювати економічні ризики. Сценарій уповільненого економічного зростання торкнеться Китаю та інших країн, що розвиваються.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами