Не встигла Європа трохи відійти від грецьких “демаршів”, як настрій почала псувати статистика. За даними статистичної служби Eurostat, загальна кількість безробітних у 27 країнах Євросоюзу за рік збільшилося на 2 млн і за підсумками листопада вперше перевищила 26 млн. осіб. Таким чином, рівень безробіття в єврозоні зріс до рекордної позначки в 11,8%.
Вкрай несприятливо складається ситуація для європейської молоді: в Євросоюзі на сьогодні налічується 5,8 млн. безробітних у віці до 25 років. А найбільше безробітних серед молодих іспанців (56,5%) і греків (57,6%).
Незважаючи на все вищесказане, українські заробітчани на батьківщину не квапляться. На думку експертів, основна причина криється в тому, що їх тут ніхто не чекає.
– Тільки в Португалії працюють близько 100 тисяч наших емігрантів, так що теоретично ситуація на європейських ринках праці повинна була вплинути на вітчизняний ринок. Але поки таких даних немає, – зазначив національний координатор Міжнародної організації праці в Україні Василь Костриця. – Схожа ситуація спостерігалася в 2008-му, коли через кризу лунали прогнози, що в Україну повернуться до 2 мільйонів чоловік. Але цього не сталося, і основне пояснення тому – відсутність робочих місць. Заробітчанам просто нікуди повертатися. Так що, незважаючи на непросту ситуацію в Європі, сплеску на нашому ринку праці не буде.
– Я в Іспанії вже майже 10 років. Працюю в соцсфері – доглядаю за лежачими хворими, – розповідає 56-річна Ірина. – Важко, але, з іншого боку, працювати в київському онкоцентрі медсестрою було анітрохи не легше. Коли тільки приїхала, працювала доглядальницею нелегально але зараз з цим складніше, отож довелося отримати дозвіл спочатку на два роки а потім п’ять. Здавалося, що іспанську бюрократію мені не подолати ніколи, але сьогодні вже все позаду, і тепер я можу вільно пересуватися по всій Європі.
В Україну не повернуся ніколи. Думки про повернення відвідували мене тільки в перші роки, коли було особливо важко, а зараз вже все в порядку. Я вивчила мову, у мене з’явилися друзі, і я навіть звикла до післяобідньої сієсти. Так що я вже справжня іспанка!
Рівень безробіття в деяких країнах Європи на 1 грудня 2012
Австрія 4,5%
Люксембург 5,1%
Німеччина 5,4%
Голландія 5,6%
Данія 7,9%
УКРАЇНА 8,0%
Угорщина 10,9%
Португалія 16,3%
Греція 26,0%
Іспанія 26,6%