ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Латвія може увійти до єврозони в 2014 році

Латвія Латвія може увійти до єврозони в 2014 році

Прем’єр-міністр Домбровскіс оприлюднив заяву про прийом Латвії в єврозону. Комісар з економічних та валютних питань ЄС Оллі Рен схвалив ці наміри.

В умовах затяжної боргової кризи євро йде підготовка входження ще однієї держави в валютне об’єднання. Зі слів прем’єр-міністра Валдіса Домбровскіса, до 1-го січня 2014 Латвія має намір увійти до єврозони, а зараз виконує всі необхідні для цього умови. Незадовго до початку саміту ЄС комісар з економічних і валютних питань ЄС Оллі Рен підтвердив перспективність входження Латвії в єврозону. У цьому випадку Латвія стане 18-ою країною-учасницею єврозони. Адже Естонію, сусідню з Латвією, вже прийняли в єврозону на початку 2011 року.

Домбровскіс стверджує, що з вересня Латвія працює над відповідністю Маастрихтським критеріям. Він визнав, що в умовах кризи консенсус серед населення помітно знизився. «Наше завдання полягає в тому, щоб пояснити можливі причини», – стверджує Домбровскіс.

Інтенсивне зростання економіки

У 2008 і 2009 роках держава постраждало від сильного кризи. Реакцією уряду стало жорстке скорочення бюджету. У 2009 році економіка країни впала на 18 відсотків. Тим не менш, Латвія знову стала одним з найсильніших з економічної точки зору держав ЄС. Рен стверджує, що в цьому році показник зростання економіки знаходиться між чотирма і п’ятьма відсотками. Комісія досліджує стабільність економічного зростання. Детальний аналіз економіки ЄС з прогнозом, складеним восени, буде представлений в Євросоюзі 7 листопада.

Імовірність того, що Латвія виконає всі критерії, необхідні для входження в єврозону, дуже висока. У цьому випадку Латвія з кількістю населення два мільйони і ВВП 20 млрд. євро стане однією з невеликих країн-учасниць єврозони, такою, як її сусідки Фінляндія і Естонія, підтримуючи швидше німецькі позиції.

Входження Латвії має бути затверджене іншими державами. Але це лише формальність. У всіх країн-учасниць ЄС, крім Великобританії та Данії, є договірне зобов’язання вступу до єврозони, якщо їх обмінний курс валют відносно стабільний по відношенню до євро, а рівень дефіциту та боргів відповідають Маастрихтським критеріям.

Майбутнє входження Латвії до єврозони свідчить і про поступовий вихід держав ЄС з кризи. «У нас менше підстав для песимізму, ніж на початку року», – повідомляє Рен. Голова Європейської ради Херман Ван Ромпей вказує на те, що розміри компенсації облігацій державних позик в єврозоні помітно скоротилася.

Головною темою саміту Євросоюзу стала робота над запланованим раніше створенням банківського об’єднання. При цьому Німеччина перебувала під тиском (в червні Німеччині навіть довелося піти на певні поступки інших країн-учасниць). На завершення зустрічі деякий час приділили питанням Греції.

Напередодні саміту учасники обговорили, яким має бути план надання кредитної лінії Іспанії. Сума становитиме орієнтовно 50 мільярдів євро.

Враховуючи той факт, що на рекапіталізацію державних банків за останньою інформацією вимагається менше 50 мільярдів євро, а сума, яка надається фондом порятунку єврозони ЄСМ (Європейський стабілізаційний механізм), становить 100 мільярдів євро, загальна сума фінансової допомоги від ЄС є строго лімітованою.

Іспанії слід було б підготувати новий запит про фінансову допомогу. Однак комісія ЄС висловила думку про те, що ситуація на ринку поліпшується, і, можливо, в підготовці такого запиту вже немає ніякої необхідності.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами