ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Нуріель Рубіні: «Крах єдиної європейської валюти неминучий»

Нуріель РубініКрах єдиної європейської валюти неминучий

Нуріель Рубіні – професор економіки в «Школі бізнесу Стерн» при Нью-Йоркському університеті.

Боргова криза в Європі загрожує існуванню Європейського Союзу. ЄС переживе його тільки в тому випадку, якщо крах євро не затягнеться на тривалий термін. Європейцям доведеться змиритися з крахом єдиної валюти – навіть якщо він буде руйнівним.

Що робити, якщо розпад єврозони лише відстрочити, а не запобігти? Якщо це так, то відтягування неминучого тільки погіршить заключну стадію – і при тому, істотно.

Німеччина все більше визнає, що, найімовірніше, це буде коштувати тисячі мільярдів євро, щоб забезпечити стійке зростання, конкурентоспроможність і прийнятну боргову ситуацію на периферії єврозони.

Принаймні, якщо необхідні корективи будуть відбуватися за допомогою заходів в цілях економії і внутрішньої девальвації – тобто скорочення зарплат і цін, а не за допомогою рефінансування заборгованості та виходу з євро.

Насправді необхідним буде значне фінансування громадських спонсорів, щоб зробити можливим вихід валюти для внутрішніх і працюючих за кордоном інвесторів. Процес адаптації займе багато років, буде продовжуватися витік капіталу і зробить необхідністю величезне фінансування з офіційних джерел до тих пір, поки не відновиться довіра до політики.

До недавнього часу ці державні кошти надходили з податкових органів (насамперед з Європейського фонду фінансової стабільності EFSF, наступником якого незабаром стане постійний європейський стабілізаційний фонд – ESM) і Міжнародного валютного фонду.

Але все частіше, державне фінансування надходить з Європейського центрального банку (ЄЦБ) – спочатку за рахунок купівлі облігацій, а потім за допомогою короткострокового кредиту для поповнення ліквідних коштів, який надається банкам.

Політичний цугцванг

Так як політичні обмеження в Німеччині та в інших країнах запобігають те, що фіскальні брандмауери розширюються далі проти поширення кризи, ЄЦБ у тепер планує інший великий раунд фінансування для Іспанії та Італії (за рахунок подальших покупок облігацій).

Таким чином, Німеччина і головні центральні країни єврозони перенесли офіційне фінансування проблемних держав-членів ЄС в центральний банк.

Нинішня стратегія може спрацювати, і єврозона виживе, якщо Італія та Іспанія будуть неліквідними, але платоспроможними, і обширне фінансування надасть достатній час для заходів жорсткої економії і економічних реформ з метою забезпечення сталого зростання, конкурентоспроможності та прийнятною боргової ситуації.

Але умовою для цього є величезне терпіння з боку, як уряду, так і народів головних центральних країн і країн периферії: у першому випадку – для продовження обширного фінансування, у другому – для запобігання соціальної і політичної відповідної реакції проти довголітніх скорочень і втрати матеріального благополуччя.

Чи є такий сценарій переконливим і найбільш імовірним? Давайте подивимося на те, що має бути подолано:

  • необоротна балканізація банківської системи та фінансових ринків;
  • непомірний борговий тягар для державного та приватного секторів;
  • велике навантаження на розвиток і баланси країн, які проводять внутрішню девальвацію і дефляцію, щоб відновити свою конкурентоспроможність;
  • непостійні і нетерплячі ринки і інвестори;
  • ознаки втоми, викликані економією на периферії і короткостроковими кредитами для поповнення ліквідних коштів в головних центральних країнах;
  • відсутність умов для оптимальної валютної зони і серйозні труднощі в досягненні всеосяжного фінансового, банківського, економічного та політичного союзу.

Якби Європейський Союз стояв на краю прірви

Якщо ж поступовий процес розпаду, в кінці кінців, призведе до краху єврозони, взятий Німеччиною і ЄЦБ курс – обширний фінансовий засіб для периферії єврозони – порушить баланси центральних банків в центральних країнах.

Що ще гірше: величезні втрати з виникаючих кредитних ризиків можуть поставити під загрозу допустиме навантаження боргового тягаря в центральних країнах і поставити під питання, в цілому, існування Європейського союзу. У цьому випадку потрібно було б через деякий час віддати перевагу терміновому впорядкованому розставанню перед «брудним розлученням».

Розвал в даний час виявився б надзвичайно дорогим, і міжнародна конференція по боргах зажадала б провести реструктуризацію боргів на периферії і основних потреб центральних країн. Передчасний розпад зміг би все ж зробити можливим «виживання» внутрішнього європейського ринку і ЄС.

Марна спроба запобігти краху протягом одного або двох років – після того, як розтрачені центральними країнами офіційні грошові кошти обчислюються мільярдами -, означатиме сумбурний кінець, включаючи руйнування внутрішнього ринку через масово введених протекціоністських заходів. Якщо крах неминуче, його затримка, таким чином, означає більш високі витрати.

Політика єврозони, проте, забороняє піднімати питання про передчасне розпаді. Німеччина і ЄЦБ дуже покладаються на ліквідність у великому масштабі, щоб виграти час на здійснення необхідних коригувань для відновлення економічного зростання і стійкої боргової ситуації.

І, незважаючи на величезний ризик, який виникне в разі зрештою наступаючого краху, залишається стратегія, якої зобов’язані більшість країн-учасниць єврозони. Тільки майбутнє покаже, чи було рішення, поставити на кін будинок, щоб врятувати гараж, правильним.

Если Вас интересует коса бензиновая, то ее вы можете приобрести в интернет-магазине WattShop по доступной цене.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами