ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon У новий рік зі старими проблемами

Варто озирнутися назад, на минулий 2012 рік, і ми побачимо три частини світу, що привертали до себе максимум нашої уваги весь цей час: Єврозону з її нескінченною фінансовою невизначеністю, Близький Схід з безліччю хвилювань і заворушень, включаючи, в тому числі, прихід до влади Мусульманського братства в Єгипті і громадянську війну в Сирії, яка вже забрала більше 60 тис. життів, і Азіатсько-Тихоокеанський регіон, із зростаючим націоналізмом і політичною напруженістю після багатьох років стрімкого економічного зростання на тлі відносного політичного благополуччя.

Але які теми будуть домінувати в 2013 році? Як люблять говорити французи, plus ça change, plus c’est la même chose, тобто, все тече, нічого не змінюється. Таким чином, можна сміливо говорити про те, що Європа продовжить борсатися в болоті своїх економічних проблем, оскільки південні країни будуть намагатися скоротити державні витрати і привести свої фіскальні політики у відповідність з економічними можливостями. Відмінністю цього року може стати той факт, що в епіцентрі бурі виявиться не Греція з Іспанією, а Франція. У цьому контексті, другій головній країні всього Європейського проекту з часів Другої світової війни – доведеться шукати відповіді на фундаментальні і навіть екзистенційні питання. Економічне зростання Європі, швидше за все, не загрожує навіть в малих масштабах, що істотно ускладнить життя державним чиновникам, банкам та регіональним інститутам.

У свою чергу, Близький Схід перебуває на ранній стадії революції. Протягом року єгипетський президент Мохамед Морс, швидше за все, збереже за собою владу, але поки не ясно, як він її використає, і як буде виглядати Єгипет з політичної та економічної точок зору. Останні суперечки навколо чорнового варіанту нової конституції оголили глибокий розкол у суспільстві і в державі, який, судячи з усього, прирівнює правило більшості до демократії. Режим президента Сирії Башара Аль Ассада, швидше за все, не доживе до кінця року. Але, як показує практика, встановити замість нього щось більш демократичне і ефективне буде дуже складно. Громадянська війна, спонукувана сектами і фанатиками, або гризня між різними анти-ассадовскими угрупованнями – ось, що, швидше за все, чекає Сирію. Крім того, не виключені спалахи агресії в Бахрейні і Йордані.

І, нарешті, тертя в азіатсько-тихоокеанському регіоні меншим теж не стане, навпаки, воно, швидше за все, лише посилиться. Не слід скидати з рахунків ймовірність збройного конфлікту за участю Китаю та одного з його сусідів – Японії, Філіппін або В’єтнаму, і поки не ясно, чи витримають дипломатичні мережі регіону таке навантаження. У багатьох країнах, у тому числі, в Японії, в Китаї та Південній Кореї, помінялися лідери, що лише посилює невизначеність.

Чого ще чекати від 2013 року? Ймовірно, спроби укласти нові угоди, стимулюючі світову торгівлю, уповільнити процеси кліматичних змін, або упорядкувати життя в кіберпросторі, остаточно зійдуть нанівець. Великомасштабний мультілатералізм, в умовах якого 193 країни, що входять до складу ООН, повинні домовлятися і шукати компроміси, не сприяє згуртуванню та об’єднанню. Максимум, на що ми можемо розраховувати, це незначні домовленості між деякими урядами, або угоди, вирішальні великі проблеми лише частково. Найголовнішим завданням цього року може стати пошук відповіді на питання: «що робити з іранською ядерною програмою»? Іран вже зібрав майже все, що потрібно для виробництва ядерної зброї. У той же час, санкції, введені багатьма державами, негативно впливають на стан іранської економіки. Ходять чутки, що всередині країни йдуть суперечки щодо того, чи варто продовжувати ядерну програму – і ризикнути не тільки здоров’ям економіки, але й накликати на свою голову війну ззовні – чи зважитися на дипломатичний компроміс. Він міг би обмежити ядерну діяльність Ірану і зажадати від нього більш обширного доступу для міжнародних спостерігачів. Таким чином, головним питанням цього року буде здатність досягти домовленості, яка задовольнить Іран і при цьому заспокоїть Сполучені Штати, Ізраїль та інших зацікавлених осіб. Ясно одне, події 2013 багато в чому будуть залежати від того, чи вдасться уникнути військових дій проти Ірану.

Є ще одна країна, яку слід додати до списку «непередбачуваних». Це США. Не зрозуміло, чи зможе американська політична система вирішити поставлені перед нею важкі завдання. Штати залишаються найбільшою в світі економічної та військової державою, однак, сумніви в її платоспроможності кидають тінь на її здатність діяти і вести за собою решту світу. Останні події у Вашингтоні не втішають. Ситуація в світі – не тільки в цьому році, але і в найближчі десятиліття – буде багато в чому залежати від того, чи зуміє Америка впоратися зі своїми внутрішніми проблемами і суперечностями.

 

Если вы желаете приобрести масляный радиатор DeLonghi, то посетите интернет-магазин delonghi-shop. Здесь доступные цены и широкий ассортимент качественных товаров.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами