ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Кому в СНД жити добре?

Міжнародна організація праці підрахувала, що за останнє десятиліття зарплати українців росли в 50 разів швидше, ніж у середньому в світі. Чому тоді навіть до найближчих сусідів ми все ще не дотягуємо?

Працюємо менше, отримуємо більше

Незважаючи на те що в Україні, як і в багатьох європейських країнах, спостерігається криза в економіці, доходи працюючих громадян зростають. Так, згідно з даними Держкомстату, за перші дев’ять місяців минулого року середня зарплата зросла на 10 відсотків. У жовтні вона становила 3110 гривень. І це з урахуванням негативної інфляції! Тобто ціни зараз практично не ростуть.

Звичайно, скажете ви, вважати середню зарплату по країні – це як міряти середню температуру по лікарні. Адже навіть за галузями вони відрізняються в рази. Так, у сільському господарстві працівник в середньому отримує близько 2000 гривень, в авіації – близько 10 000…

У минулому році реальні зарплати (тобто скориговані на розмір інфляції) в Україні збільшилися на 8,7%, в 2012-му темпи зростання – в тому ж дусі. Непоганий результат! У більшості держав пострадянського простору все набагато скромніше. І не тільки пострадянського – у тій же Європі, наприклад, зарплати урізують…

Правда, в нашій країні потрібно не тільки, щоб вам нараховували високу зарплату. Потрібно, щоб її ще платили. Минулого місяця багато бюджетників почали скаржитися на затримки з виплатами. Довелося навіть уряду втручатися.

Як би там не було, якщо подивитися на міжнародну статистику, то результати, що стосуються доходів звичайної людини, у нас, що називається, оптимістичні. 7 грудня Міжнародним організація праці опублікувала щорічний всесвітній огляд зарплат. У середньому по світі реальна середньомісячна зарплата в минулому році збільшилася всього на 1,2 відсотка. Причому багато в чому статистику “підправив” Китай, де як і раніше економіка швидко зростає. Не було б Китаю, цифра вийшла б куди скромнішою – 0,2 відсотка. Що ж до нас, виходить, доходи ростуть в 50 разів швидше, ніж у світі.

Те ж саме – і в більш широкій часовій перспективі. Наприклад, з 2000 по 2011 рр.. розмір реальних зарплат у середньому по світі збільшився всього на чверть, в Азії – подвоївся, у Східній Європі та Центральній Азії – зріс майже втричі. В Україні – ще кращий результат: зростання в 3,7 рази.

Такий високий показник фахівці пояснюють просто. У 2000 році економіка тільки починала зростання, як кажуть, встаючи з руїни, що утворилася в 90-ті роки.

Тому сподіватися на подальше зростання доходів без збільшення продуктивності праці не варто. За даними МОП, за останні роки цей показник в Україні зріс лише в півтора рази.

Ціни на нерухомість в СНД – чого чекати?

Відразу обмовимося, що єдиного прогнозу цін на нерухомість немає.  У професійному співтоваристві немає згоди щодо того, що відбуватиметься з цінами.

Багато хто вказує на те, що ціни, які трималися на відносно стабільному рівні в передвиборчий час, в 2013 році вже не зможуть залишатися колишніми.  Це дає підстави вважати, що нам не уникнути зростання цін на нерухомість.

Введення податку нерухомість, вважають багато фахівців, навряд чи стане причиною зниження вартості на нерухомість. Причина в тому, що люди завжди будуть відчувати потребу в житлі, а тому навряд чи зростання цін зупинить їх у прагненні обзавестися квадратними метрами.

Іншими словами, попит на новостройки Киева и области, по всій видимості, буде рости.  Економічна теорія говорить: підвищення попиту неминуче призводить до зростання цін.  Крім того, не можна не враховувати наслідки кризи: багато будівельних компаній збанкрутували, внаслідок чого істотно зменшилася кількість новобудов.  На тлі підвищувального попиту відстаюча пропозицію обов’язково призведе до зростання цін.

Не можна не враховувати і зовнішньоекономічну кон’юнктуру.  Поки вона залишається тривожною: багато провідних компаній переживають явно не найкращі часи, ринки лихоманить.  А тому ціни на нерухомість в чому будуть залежати від того, наприклад, як успішно будуть вирішені економічні проблеми Греції, чи буде динаміка розвитку світових ринків позитивною і т.д.

Якщо, наприклад, світові фінансові ринки піддадуться краху, то ціни на метал, очевидно, істотно знизяться.  Гроші стануть дорожчими, що змусить банки ввести режим суворої економії.  Сумним наслідком цього стане підвищення процентних ставок при видачі кредитів або ж повне припинення кредитних програм.  А це означає, що іпотека стане або дуже дорогою, або недоступною взагалі.  Не секрет, що для більшості українських сімей іпотека – єдина більш-менш реальна можливість поліпшити свої житлові умови.

І все це на тлі зростання безробіття, скорочення штатів, зниження зарплат.  Люди теж будуть змушені економити, а тому про придбання житла не може бути й мови.

Втім, подібний сценарій є не єдиним.  Є надія, що світова економіка все ж вистоїть.  Поки попит на нерухомість залишається стабільним.  Попит на заміську нерухомість демонструє позитивну динаміку.

Однак всякому зростанню рано чи пізно приходить кінець.  Всі збільшуються податки, штрафи, мита явно не сприяють тому, щоб українці купували нерухоме майно.

Треба сказати, що всі прогнози цін на нерухомість носять імовірнісний характер.  Ніхто не стане ручатися, що ринок буде розвиватися виключно в тому чи іншому векторі.  Занадто велика кількість факторів потрібно врахувати.  Багато говорять про другу хвилю кризи, але вона постійно то настає, то, навпаки, відступає.  Зараз, коли ціни на метал і золото стали знижуватися, всі знову заговорили про настання гірших часів.  Як буде – покаже час.

Головне – не розчаруватися

А ось перспективи наступного року куди скромніші. Почнемо з бюджетників: у них доходи не великі і вони рахують кожну копійку. Тому якщо бюджет на наступний рік не переглянуть хоча б за підсумками першого кварталу, то зростання доходів у них зміниться зменшенням. Більш ніж скромну надбавку до зарплати з’їсть інфляція.

В уряді передбачили всього два підвищення зарплат і пенсій за весь рік – 1 січня і 1 грудня. Хоча в останні роки всі уряди зазвичай підвищували зарплати і соцвиплати протягом дванадцяти місяців по 4-5 разів. Це викликало нарікання серед експертів.

При цьому, по урядовому ж прогнозу, який закладений в бюджет, ціни за рік зростуть на 4,8%. Неважко підрахувати, що всю січневу надбавку інфляція з’їсть вже в січні-лютому. І до літа, коли відбувається сезонне зниження цін, багатьом доведеться економити.

Не чекають нічого хорошого від наступного року і працівники комерційних підприємств. Вони вважають, що в наступному році зарплати залишаться на колишньому рівні або ж їх дохід знизиться. У разі кризи першими “підуть під ніж” премії та бонуси. Про це свідчать дані дослідження кадрового порталу hh.ua.

У своїх зарплатних прогнозах опитані не поспішають бути оптимістами. Майже 40% думають, що зарплата залишиться на колишньому рівні, 16% побоюються, що рівень доходу знизиться, п’ята частина респондентів взагалі не готова небудь прогнозувати. Тільки 27% відповіли вірять у те, що в 2013-му їх чекає надбавка до зарплати. Найвищий відсоток тих, хто очікує підвищення, серед IT-фахівців (46%). А ось топ-менеджери всіх напрямків більше інших груп побоюються зниження заробітної плати (22%).

Доходи і витрати

Для того щоб зрозуміти, наскільки добре працювати на одну зарплату в Україні, ми вирішили порівняти доходи українців і колишніх товаришів по СРСР. Крім того, ми порахували, скільки тих чи інших товарів чи послуг можна купити на середньостатистичну зарплату. Причому спеціально не брали середню зарплату по країні, а взяли доходи саме в столицях. Як відомо, Москва – це не Росія, а Київ – не вся Україна.

Вийшло, що бідніші за українців лише молдавани. Рівень життя в українській столиці близький до мінського. Правда, якщо в нашій країні небагато дешевше випивати, то у сусідів – закушувати.

Найдорожчим містом колишнього СРСР традиційно є Москва. Середня зарплата там – 1700 доларів на місяць, але і ціни, вибачте… Хоча, звичайно, на таку середню зарплату москвич може дозволити собі значно більше киянина. Самі москвичі з цією думкою погоджуються, уточнюючи лише, що на 1700 доларів можна комфортно жити, тільки якщо вже є житло. В іншому випадку більше половини доведеться віддати за квартиру, також майже в два рази вищі витрати на транспорт і сферу послуг.

Не все так погано?

Однак, як кажуть фахівці, порівнювати напряму доходи в Україні і в тій же Білорусі не можна. Справа в тому, що у сусідів прийнято платити офіційну зарплату.

– У нас мало зарплат в конвертах, – говорить мешканка Білорусі Ольга Шостак. – Занижують в недержавному секторі, а там працює набагато менше людей, ніж на державу або держкомпанії. Звичайно, у кожного може бути якийсь підробіток, але віна не є суттєвим.

В Україні ж ситуація відрізняється докорінно. За даними президента Союзу податкових консультантів Леоніда Рубаненко, на сьогоднішній день тіньові виплати зарплат в Україні, за різними даними, становлять від 140 до 270 млрд грн. Спеціаліст пояснює це високим податковим навантаженням – підприємства з мінімальною рентабельністю не можуть платити нормальні зарплати робітникам офіційно. Приблизно такі ж обсяги неофіційних зарплат називають і в уряді.

Та й опитування працівників показують, що “біла” зарплата – це не основний аргумент при працевлаштуванні.

– Лише 37% українців отримують “білу” зарплату, – говориться в дослідженні сайту rabota.ua. – При цьому для 22% принципово і дуже важливо отримувати саме зарплату “не в конверті”, для решти ж головним є те, щоб гроші просто платили.

Крім того, за словами фахівців, великі компанії мотивують менеджерів середньої ланки матеріальними бонусами, які не вважаються зарплатою, але дозволяють знизити щомісячні витрати.

– Це можуть бути безкоштовні обіди, абонементи у спортзал, оплата бензину і навіть виділення службового автомобіля в особисте користування, – розповіли нам в одній з компаній по працевлаштуванню, побажавши залишитися невідомими. – При цьому ми якось вважали, що якщо людина позбавлена необхідності купувати машину, страховку, заправляти її, займатися її обслуговуванням, купувати додатковий комплект гуми, то при пробігах в 1,5-2 тисячі кілометрів на місяць економлять до 500 доларів в місяць. Що стосується відмінності реальних та офіційних зарплат, то в Києві вони можуть відрізнятися вдвічі. Повністю “по-білому” платять тільки великі компанії, які виходили на IPO (розміщення акцій на біржі) і проходили аудит. Решта економлять, платячи середню зарплату по ринку, щоб не викликати питань у податковій, а решта – в конвертах.

Так що реальні доходи тих, хто живе і працює в комерційному секторі столиці України, істотно вищі, ніж у їхніх колег у Білорусі. А ось у бюджетників ситуація – гірша.

Ким в Україні найкраще працювати?

За офіційними даними, найвищі зарплати в жовтні зафіксовані в сфері авіатранспорту – (10 420 грн.), Найнижчі – у сфері рибальства (1672 грн.). Погано платять лісникам (2192 грн.) І медикам (2215 грн.). Найвищі доходи – традиційно в Києві, а найнижчі – у Тернопільській та Чернігівській областях. Перспективи найвищого зростання зарплат – у програмістів і металургів.

Так, наприклад, у кадрових агентствах є вакансії на посади генеральних директорів в IT-секторі на зарплату в 11 тис. доларів (88 тисяч гривень), на 1 тис. доларів менше пропонують керівникам компаній, що виробляють товари широкого вжитку, а на третьому місці – 8,2 тис. доларів (64 тисячі гривень) на місяць – обіцяють директорам банків.

Що до металургії, то досвідчені претенденти в цій сфері можуть розраховувати на 10 000 доларів “білої” зарплати на керівному посту. До речі, металургійна сфера – єдина, де кількість вакансій у регіонах перевищує кількість вакансій в Києві. Найбільший попит і зарплати – в Донецькій і Дніпропетровській областях. Столиця – третя, потім йдуть Харківська та Херсонська області. Домінування регіонів сприятливе для ринку в цілому і в деякій мірі компенсує істотний перекіс на користь столиці на ринку праці.

– Зарплатний максимум – від 9 тис. до 18 тис. USD – пропонувався менеджеру проекту з підземного видобутку родовищ корисних копалин, – розповіли нам у компанії hh.ua. – Роботодавці хочуть кандидата з вищою освітою за спеціальністю “гірнича справа”, додаткова освіта в галузі управління проектами вітається. При цьому знання англійської мови необов’язкове, а подається як перевага.

Як бачите, добре заробляти можна не лише в столиці.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами