ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Бюджет-2013: щоб ти жив весь рік на одну зарплату!

пенсії, зарплати і стипендіїУ головному кошторисі країни передбачено всього два підвищення прожиткового мінімуму. А це означає, що доходи бюджетників і пенсіонерів не будуть змінюватися протягом 11 місяців. Кілька тижнів тому парламент проголосував за Держбюджет на 2013 рік. Причому, депутати від більшості віддали свої голоси, фактично не читаючи документ. Тим більше мова не йшла про серйозні правки. ЗМІ навіть провели серед депутатів опитування – чи знають, за що голосували. Виявилося, що багато натискали кнопки, повіривши уряду на слово. Ось він, високий ступінь довіри! Ми ж вирішили розібратися, як будуть жити прості люди, якщо бюджет не виправлять, принаймні, депутати нового скликання.

Бюджетникам знову доведеться затягувати пояси

Напевно, головна відмінність нинішнього Бюджету від аналогічних документів минулих років у тому, що підвищення зарплат і пенсій в ньому передбачено всього двічі – 1 січня і 1 грудня. Нагадаємо, останніми роками всі уряди зазвичай підвищували зарплати і соцвиплати по 4-5 разів на рік. У січні 2013 року мінімальна пенсія в країні зросте лише на десять гривень, а мінімальна заробітна плата – на 13 гривень. Потім протягом року жодної індексації, жодного збільшення ні пенсій, ні заробітних плат, ні соціальної допомоги не передбачається. Щоб підрахувати виходячи із закладених в бюджеті макроекономічних показників, як зміняться реальні доходи різних категорій українців, нам знадобиться всього кілька цифр. По-перше, зростання рівня прожиткового мінімуму, до якого прив’язують мінімальні зарплати і пенсії, а також розраховують більшість соціальних виплат, і показник інфляції. У Держбюджет заклали такі цифри: –          Інфляція – 4,8%; –          Мінімальна зарплата з 1 січня – 1147 грн., З 1 грудня – 1218 грн., –          Мінімальна пенсія з 1 січня – 894 грн., З 1 грудня – 922 грн. Виходить, що навіть якщо показник інфляції залишиться на рівні запланованого (що не факт), зростання мінімальної зарплати за нею не поспіє. До весни доходи українців – принаймні тих, у яких вони прив’язані до описаних показників (у бюджетників у тому числі), – фактично зменшаться. І лише влітку, якщо почнеться сезонне зниження цін, доходи повернуться на рівень 2012-го. Реальна добавка запланована тільки на грудень: +7,4 відсотка до зарплати. При цьому інфляція до грудня складе майже 5 відсотків. Виходить, майже всі підвищення інфляція з’їсть. Загалом, радимо бюджетникам затягнути пояси або шукати собі підробіток на стороні.

Пенсії та дитячі виплати: ті ж гроші

З доходами пенсіонерів – майже все те ж саме. Тільки ще сумніше. На початку року мінімальна пенсія зросте на 10 гривень. Цю надбавку до весни точно так само з’їсть інфляція, і доходи пенсіонерів знизяться. І лише в грудні очікується підвищення виплат на 3,1%. Сумарно за рік пенсії зростуть на 4,3 відсотка, тоді як ціни, навіть по м’яким урядовими розрахунками, підвищаться на 4,7 відсотка. Як кажуть, без коментарів. Правда, є і позитив: до Держбюджету закладено 22,2 мільярда гривень на перерахунок пенсій для тих, кому вони були нараховані до 2008 року. Прожитковий мінімум на дітей також буде змінюватися двічі. З 1 грудня він складе 972 гривні, а з 1 грудня – 1032 гривні. А значить, двічі будуть мінятися його розміри. Згідно закону розмір виплат становить: –         на першу дитину – 30 прожиткових мінімумів для дитини до 6 років, що встановлюється щороку Законом про Держбюджет; –          на другу дитину – 60 прожиткових мінімумів; –          на третю і наступних – 120 прожиткових мінімумів. При цьому при народженні двійні на одну дитину буде призначена допомога як на першу, а на другого – як на другу. А якщо у вас народилися відразу троє діток, то вам належить три допомоги – як на першу, другу і третю дитину. Врахуйте, що всі гроші вам відразу не дадуть. Спочатку виплачується сума, кратна 10 прожитковим мінімумам. Сума, що залишилася виплачується рівними частинами протягом 24, 48 і 72 місяців – на першу, другу, третю і наступних дітей відповідно.

Пільги і тарифи

Поки що в Держбюджеті немає багатьох соціальних норм, які влада обіцяла включити туди перед виборами. Наприклад, на соцзахист чорнобильців пропонується виділити всього 2,6 млрд грн. Цього явно недостатньо. Не пощастило і тим, хто не забрав 1000 грн. в якості компенсації за вкладами Ощадбанку СРСР. Справа в тому, що в Бюджеті на 2013 рік не передбачені видатки на продовження виплат компенсацій. Нарешті, найболючіша тема – тарифи на послуги ЖКГ. У Держбюджеті не передбачені кошти на компенсацію “Нафтогазу” тарифів на газ для населення. Ні для кого не секрет, що в Україні населення купує блакитне паливо за цінами набагато нижче за ринкові. Варіантів розвитку подій тут кілька. “Нафтогаз” може взяти кредит для покриття різниці в тарифах. Але з урахуванням зниження кредитного рейтингу України це буде зробити непросто. Варіант другий – тарифи на ЖКГ будуть рости. Причому стрімко. Як будуть вирішать цю проблему, поки невідомо.

Прогноз: документ будуть переглядати

В уряді погоджуються з тим, що прийнятий в парламенті Держбюджет далекий від ідеалу. Прем’єр Микола Азаров заявив, що показники державного кошторису можуть переглянути. На його думку, деякі міністри, плануючи доходи і видатки на наступний рік, були “надмірно обережними”. Підтримують прем’єра і незалежні експерти. При цьому вони радять поквапитися.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами