ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Криза бродить по світу

Європейська боргова кризаДруга хвиля кризи, як кажуть експерти, пішла з Європи, яка зараз героїчно бореться з державними боргами. У своїй недавній доповіді експерт з Центру соціальних та економічних досліджень (Варшава) Марек Домбровські розклав по поличках обстановку в світі і прийшов до висновку: криза поганих боргів буде розповзатися і втягне туди багато країн. Кризу 2008-2009 років прийнято називати фінансовою, тому що бульбашки почали лопатися саме на роздутих фінансових ринках. Нинішню ж криза, яка, за словами Домбровського, вже щосили гуляє по світу, варто називати кризою державних боргів.

ЄС: рятує внутрішня міграція

– З 2007 по 2010 рік борги в країнах Євросоюзу по відношенню до ВВП зросли на 20%, в єврозоні на 19%, а у всьому світі – більше ніж на 17%, – наводить статистику Домбровські. – І Міжнародний валютний фонд прогнозує, що знижуватися держборги будуть тільки в Німеччині і Франції, та й то не гарантовано.

Ще одна величезна проблема Європи – брак робочих місць. Кількість громадян ЄС, які залишилися без роботи у вересні 2012 року склала майже 26 мільйонів чоловік. Найвищий рівень був зафіксований в Іспанії (25,8 відсотка у вересні) і в Греції (25,1 відсотка у липні) – у двох державах, які найсильніше постраждали від боргової кризи. У Португалії та Ірландії безробіття перевищило 15 відсотків, у Франції – 10 відсотків. Навіть у Німеччині – найбільшій європейській економіці – цей показник збільшився вперше за останні три роки, в два рази перевищивши прогнози аналітиків.

На тлі подібних даних лауреат Нобелівської премії з економіки Джозеф Стігліц (Joseph Stiglitz) висловив вельми песимістичні прогнози стосовно майбутнього єврозони. Не дивно, що зневірені знизити рівень безробіття європейці іноді вживають несподівані заходи. Наприклад, адміністрація шведського міста Сьодерхамн, де безробіття перевищує 25 відсотків, разом з Національною службою зайнятості організувала для молодих жителів міста програму “Подорож за роботою” (Job Journey). В рамках цієї програми влада Сьодерхамн оплачують місцевим безробітним переїзд в столицю сусідньої Норвегії, де рівень безробіття становить всього 2,8 відсотка.

З Іспанії незайняті громадяни виїжджають в країни Латинської Америки, а також у США. З Португалії їдуть до Бразилії, Анголи і Східний Тимор. Тільки з Іспанії в 2011 році емігрували приблизно 370 тисяч чоловік – в десять разів більше в порівнянні з кризовим 2008 роком.

Ірландці і греки переїжджають до Австралії, де вже склалися великі діаспори і тих, і інших. Зелений континент залучає і бажаючих втекти від безробіття британців. Такими темпами скоро весь Старий Світ залишиться без молоді й ще раз виправдає свою назву.

США: надрукувати долари на всіх

Особливе побоювання у експерта викликають Сполучені Штати і Японія, які “напозичали” дай Бог: США повинні світу близько 100% ВВП, а зобов’язання японців давно перевалили за дві сотні відсотків. Тобто щоб розплатитися, Америцям потрібно віддати вартість усіх товарів і послуг, вироблених за рік, а Японії і взагалі більше ніж за два.

Навіть на початку нульових років, коли світова економіка переживала золотий період, більшість країн витрачали більше, ніж могли собі дозволити, а коли не вистачало, просто позичали.

– У сприятливі часи ніяких резервів не створили, забули і про демографію – населення старіє, пенсійні системи в усьому стають дефіцитними, а це додаткові витрати, – коментує Марек Домбровські. – А замість того щоб заощаджувати, чекали кращого часу і вірили, що економіка буде рости швидше і тоді борги вдасться скоригувати. Але високого зростання не сталося.

Рятується США від фінансових проблем за рахунок друкування нових доларів, або кількісного пом’якшення (QE), як назвали цей процес американські фахівці. Тобто кількість доларів в обігу збільшується, і ця кількість має перейти в якість, тобто у зростання економіки.

Тим часом критики вважають, що третій раунд QE виявився зайвим і не приніс бажаних результатів. Зростання активів у розпорядженні ФРС до 2,9 трлн дол в майбутньому може сприяти зростанню інфляції.

З критикою щодо методів монетарної політики напередодні також виступив віце-президент Федерального резервного банку (ФРБ) Нью-Йорка Далласа Річард Фішер, відзначивши, що вона не є вичерпним заходом для створення нових робочих місць. Основною ж проблемою американської економіки Фішер назвав не інфляцію, а безробіття.

Також світова економіка побоюється так званого “бюджетного обриву”. Це різке припинення дії податкових пільг при одночасному скороченні держвидатків. І хоча Барак Обама пообіцяв вирішити це питання до Різдва, експерти вважають ризик “бюджетного обриву” мало не основним, так як ні по цю, ні по іншу сторону листопадових виборів вони не бачать перспектив швидкого укладення важливого політичного компромісу, необхідного для його запобігання.

– Американські компанії вже обмежують інвестиції і прийом нових співробітників, а це може вказувати на подальше погіршення статданих з економіки США, – говорить аналітик RBS Джордж МакАртур. Якщо проблема з “бюджетним обривом” не буде вирішена, ціною цього стане його негативний вплив на ВВП США у розмірі 3,5%.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами