ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Українських заробітчан у Росії чекає іспит і новий податок

українські заробітчаниНововведення позначаться на зарплаті простих українських заробітчан– кожен втратить по 20-30 доларів на місяць. Карати рублем будуть тих, хто наймає на роботу приїжджих.  Держдума Росії прийняла нові правила, що регламентують найм на роботу нерезидентів. Простіше кажучи, заробітчан.

Тепер тим, хто буде використовувати трудову силу приїжджих в будь-якій сфері – починаючи від IT-технологій і закінчуючи роботою на будівництві – доведеться виплачувати податок “на гастарбайтера”. Він буде диференційованим: якщо на підприємстві або у фірмі працюють до 5 іноземців, керівник заплатить майже 200 доларів на рік за кожного робітника. Якщо до 25 осіб, сума зросте до 300 доларів, але якщо роботодавець працевлаштував “полк” з трьох десятків людей – за кожного з них доведеться викласти 600 “зелених”.

– За ідеєю автора закону, це повинно привести до надходжень у федеральний бюджет – мовляв, якщо місце дістається гастарбайтеру, а не жителю Росії, це потрібно оплатити. Але на ділі це призведе до звільнення не особливо цінних працівників з неросійськими паспортами, а також до їх переходу на роботу “в тінь”, – вважає український експерт з ринку праці Вікторія Мамедова. – Так що тепер багатьом доведеться шукати іншу роботу, на якій не потрібна офіційна реєстрація.

І це ще не всі пригоди, що обрушилися на українських заробітчан в Росії. Учора Володимир Путін підписав закон, який зобов’язав мігрантів здавати іспит на знання російської мови. З 1 грудня кожен зобов’язаний буде надати в органи реєстрації довідку про проходження такого іспиту, про проходження курсу мови в школі. Українцям це, правда, не допоможе – довідка “спрацює” тільки для громадян тих країн, в яких російська є “другою державною”.

– Можливо, це – невеликий укол, натяк Україні, мовляв, піднімайте швидше законодавчо статус російської мови, – вважає Олег Єфімов, активіст українського товариства ім. Тараса Шевченка в Москві. – Але реально впровадити це правило в життя буде складно. Роботодавцю ж не потрібно, щоб вантажники хором декламували Пушкіна чи Лермонтова – стежити доведеться органам нагляду, а вони, швидше за все, сприймуть іспит як чергову годівницю, не більше того.

Соціологи вважають, що через нововведення в Україну навряд чи почнеться потік українських заробітчан назад на Батьківщину, яким стало некомфортно працювати в ближньому зарубіжжі. Їх кількість визначити важко – за даними представництва Міжнародної організації з міграції в Україні, всього за кордоном сьогодні перебуває 2,5 мільйона наших співгромадян.

– У минулому році близько 900 тисяч трудових мігрантів з України були офіційно працевлаштовані за кордоном, до них потрібно додати близько 1,5 мільйона заробітчан з неврегульованим статусом, – вважає голова представництва Варвара Жлуктенко.

У Росії ж, на думку соціологів, зараз працює близько третини – тобто трохи менше мільйона – українських заробітчан. З них, за словами Вікторії Мамедова, готові приїхати назад лише близько 30 тисяч чоловік.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами