ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Наближається фінансово економічна криза – купуйте золото, тушонку і патрони

фінансово економічна кризаНас чекає , яка буде сильніша за Велику депресію, упевнений відомий біржовий аналітик Степан Демура.

Ні США, ні Європа ніяк не можуть реанімувати свої економіки. Борги зростають з кожним днем. Чим все це закінчиться? Ми вирішили запитати про це відомого біржового аналітика Степана Демури. Його точка зору відрізняється від думки більшості економістів. Він підкреслює, що він інженер-фізик, тому, мовляв, робить свої прогнози на підставі конкретних цифр, а не домислів. Загалом, вразливим особам цей текст читати забороняється.

“Світова економіка мертвих”

– Борги в розвинених країнах зростають. Чим усе закінчиться?

– Світова економіка мертва. Розвинені країни не в змозі обслужити свої борги. В Америці він вже перевищив 16 трлн. доларів. Навіть якщо влада США будуть обкладати доходи своїх громадян 100% податком, вони все одно не зможуть обслужити – по суті виплатити – свій борг. США в останні 30 років жили за рахунок кредитування. Це було основним джерелом розвитку цивілізації і прогресу. Тепер цій схемі прийшов кінець. І єдиний вихід – дефолт.

– Припустимо, Америка оголосить себе банкрутом. Що тоді?

– Реалізується принцип “Всім, кому ми повинні, прощаємо”. Але і це складно. Тому що у всіх політичних лідерів одні господарі – банки. Хто господарі банків – чорт його знає. Є другий варіант, можна знецінити валюту. Наприклад, в 10 разів. Якщо ви так зробите, то боргове навантаження зменшиться на порядок. Все просто: ваш борг номінований у старих доларах, а те, що ви робите, – в нових доларах. Але кожен з цих шляхів неприйнятний з політичної і соціальної точок зору. Це занадто небезпечно.

– Невже нинішню ситуацію неможливо було розрахувати? Адже розумні ж люди в банках і урядах сидять, математичні моделі розраховують…

– Марно. Сучасна економіка до реального життя відношення не має. У жовтні цього року навіть у Федеральній резервній системі США визнали, що їх моделі – це порожня задачка в математиці. Наприклад, навіщо вони стали накачувати економіку грошима і тримати ставки за кредитами майже на нулі? Відповідно до їх моделей через рік-півтора повинна була трапитися двозначна інфляція, а також зростання виробництва і споживання. Ні того, ні іншого ми не бачимо. Ціни не ростуть, нові робочі місця не створюються, виробництво падає. Реально за два роки в світову економіку було впорснуто близько $30 трлн. Це половина світового ВВП. Та не допомогло. Тому що гроші осіли в банках і до реальної економіки не дійшли.

– Що в цій гігантській економічній машині пішло не так?

– Є така думка: мовляв, ми перейшли на новий рівень розвитку. У нас постіндустріальне суспільство і нова економіка, бла-бла-бла. Але що це по суті? Це коли основний прибуток ви отримуєте не від виробництва чого-небудь, а від переоцінки активів. Припустимо, є у вас квартира. Ви йдете в банк і кажете: я під неї хочу взяти кредит. Банк дає вам $ 100. Через рік чи два за рахунок зростання ціни вона вже коштує $ 200. Ви приходите в банк і кажете: дай мені ще $ 100. І банк дає, тому що вона тепер стільки коштує. Ви що робите? Берете і витрачаєте ці гроші. Природно, ціни на активи знову ростуть. Але в якийсь момент ринок валиться. Ваша квартира коштує ті ж $ 100, але ви повинні на порядок більше. Я завжди згадую приклад Японії, коли ціна на нерухомість там впала з 1990 по 1996 рік на 80% і до цих пір так і не піднялася. Щось подібне тепер станеться у всіх країнах.

“Спецслужби готуються до напливу біженців з Європи”

Фінансово економічної кризи не уникнути?

– Ні, і вона буде страшнішою за Велику депресію. Тому що дисбаланси значно більші. Більше за всіх постраждають Росія і Китай, Саудівська Аравія. Ми повернемося за рівнем добробуту в 60 – 70-ті роки минулого століття.

– Ви такі кошмари розповідаєте, що впору бункер на дачі копати і продукти туди складати… Що нам робити?

– Все правильно говорите. Купуйте тушонку, патрони, медикаменти і зброю. Я не жартую.

– Невже все так жорстко буде?

– Спецслужби Великобританії та Швейцарії вже готуються до напливу біженців з Європи. Роблять доповіді про наслідки фінансово економічної кризи, про соціальні заворушення і бунти. Більше за всіх постраждають країни, що розвиваються. Ми і так небагато живемо, а будемо жити ще гірше.

– Яку головну пораду дасьте нашим читачам?

– Збирайте гроші і живіть без боргів. Головне правило – жити нижче своїх можливостей, не випендрюватися. Ніколи не розумів, як можна із зарплатою в $ 2 тисячі купувати собі новий “Мерседес”?!

– Добре, грошей назбирали. Але в чому заначку тримати?

– У золоті. Тобто у фізичному металі. Монети, золотий лом, злитки. Акції та облігації – це папірці, тобто ніщо. Їх не треба купувати.

– А чим золото краще?

– У 2008 році зростали тільки долар і золото. Але якщо подивитися статистику, то долар з 1913 року втратив 98% купівельної спроможності, а золото – ні. Плюс золота в тому, що у нього є ще й товарна функція.

Зростає інфляція – дорогоцінні метали теж дорожчають. А коли фінансово економічна криза приходить, то золото росте, тому що це еквівалент грошей. Особисто я свій сімейний капітал тримаю в золоті. І подібним чином поступають, скажімо так, деякі розумні люди, яких я знаю.

Особиста справа

Степан Демура. Народився в 1967 році.

90-і прожив в Америці. Аспірантом МФТІ поїхав туди здобувати додаткову освіту. Так і залишився в Штатах до початку 2000-х. “Їсти хотілося, – пояснює він. – От і пішов торгувати на американську біржу”. В кінці 90-х він уже очолював аналітичний відділ в одній з великих чиказьких інвестиційних компаній. І добре вивчив, як працює заокеанська економіка. У 2000-х він повернувся в Росію. “Грошей заробив. Пора було одружуватися. А американки мені ніколи не подобалися, – сказав Демура.

Інша думка

“У 99,9% випадків пророцтва не збуваються”

– Звичайно, фінансово економічна криза, яка трапилася в 2008 році, ще не розсмокталася. Вона трохи схожа на ту, яка була в 70-х роках минулого століття. Тоді економіка почала відновлюватися лише через 10 років, – каже Василь Солодов, директор Банківського інституту Вищої школи економіки. – На мій погляд, дефолту США точно не буде. Особливо поки долар у всьому світі залишається резервною валютою і американці продовжують позичати гроші на зовнішньому ринку. Тим більше що в Штатах намітилися позитивні зміни. Вони стали впритул займатися проблемою бюджетного дефіциту і скорочення держборгу.

Різких катастрофічних подій в найближчі роки точно не буде. Можливий хіба що вихід Греції з єврозони і досить серйозний розгін інфляції. Але фінансово економічна криза завжди приходить раптово. І в якій формі і де вона відбудеться, дуже складно передбачити. Економічна наука сильна заднім розумом. І в 99,9% пророцтв про кризу не збуваються.

А що стосується заощаджень… Якби ми купили золото не в 1913-му, а в 1977 році, то досі в мінусі були б, а якби в кінці 2008-го, то в плюсі. Так що все залежить від вибору дати. Але заздалегідь прикуп не знає ніхто.

Читайте також на cайті:Коментарів до публікації: 1 коментар

  1. Ірина сказав:

    Автор, почитайте книжки. Тількі не художні, а економічні. У вас, мабуть, по всіх дисциплінах при навчанні буда трієчка? Виконуємо заказні роботи проти Євроінтеграції? така собі “тітушка” інтернетна?

Залишити коментар

При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами