ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon Наближається фінансово економічна криза – купуйте золото, тушонку і патрони

фінансово економічна кризаНас чекає фінансово економічна криза, яка буде сильніша за Велику депресію, упевнений відомий біржовий аналітик Степан Демура.

Ні США, ні Європа ніяк не можуть реанімувати свої економіки. Борги зростають з кожним днем. Чим все це закінчиться? Ми вирішили запитати про це відомого біржового аналітика Степана Демури. Його точка зору відрізняється від думки більшості економістів. Він підкреслює, що він інженер-фізик, тому, мовляв, робить свої прогнози на підставі конкретних цифр, а не домислів. Загалом, вразливим особам цей текст читати забороняється.

“Світова економіка мертвих”

– Борги в розвинених країнах зростають. Чим усе закінчиться?

– Світова економіка мертва. Розвинені країни не в змозі обслужити свої борги. В Америці він вже перевищив 16 трлн. доларів. Навіть якщо влада США будуть обкладати доходи своїх громадян 100% податком, вони все одно не зможуть обслужити – по суті виплатити – свій борг. США в останні 30 років жили за рахунок кредитування. Це було основним джерелом розвитку цивілізації і прогресу. Тепер цій схемі прийшов кінець. І єдиний вихід – дефолт.

– Припустимо, Америка оголосить себе банкрутом. Що тоді?

– Реалізується принцип “Всім, кому ми повинні, прощаємо”. Але і це складно. Тому що у всіх політичних лідерів одні господарі – банки. Хто господарі банків – чорт його знає. Є другий варіант, можна знецінити валюту. Наприклад, в 10 разів. Якщо ви так зробите, то боргове навантаження зменшиться на порядок. Все просто: ваш борг номінований у старих доларах, а те, що ви робите, – в нових доларах. Але кожен з цих шляхів неприйнятний з політичної і соціальної точок зору. Це занадто небезпечно.

– Невже нинішню ситуацію неможливо було розрахувати? Адже розумні ж люди в банках і урядах сидять, математичні моделі розраховують…

– Марно. Сучасна економіка до реального життя відношення не має. У жовтні цього року навіть у Федеральній резервній системі США визнали, що їх моделі – це порожня задачка в математиці. Наприклад, навіщо вони стали накачувати економіку грошима і тримати ставки за кредитами майже на нулі? Відповідно до їх моделей через рік-півтора повинна була трапитися двозначна інфляція, а також зростання виробництва і споживання. Ні того, ні іншого ми не бачимо. Ціни не ростуть, нові робочі місця не створюються, виробництво падає. Реально за два роки в світову економіку було впорснуто близько $30 трлн. Це половина світового ВВП. Та не допомогло. Тому що гроші осіли в банках і до реальної економіки не дійшли.

– Що в цій гігантській економічній машині пішло не так?

– Є така думка: мовляв, ми перейшли на новий рівень розвитку. У нас постіндустріальне суспільство і нова економіка, бла-бла-бла. Але що це по суті? Це коли основний прибуток ви отримуєте не від виробництва чого-небудь, а від переоцінки активів. Припустимо, є у вас квартира. Ви йдете в банк і кажете: я під неї хочу взяти кредит. Банк дає вам $ 100. Через рік чи два за рахунок зростання ціни вона вже коштує $ 200. Ви приходите в банк і кажете: дай мені ще $ 100. І банк дає, тому що вона тепер стільки коштує. Ви що робите? Берете і витрачаєте ці гроші. Природно, ціни на активи знову ростуть. Але в якийсь момент ринок валиться. Ваша квартира коштує ті ж $ 100, але ви повинні на порядок більше. Я завжди згадую приклад Японії, коли ціна на нерухомість там впала з 1990 по 1996 рік на 80% і до цих пір так і не піднялася. Щось подібне тепер станеться у всіх країнах.

“Спецслужби готуються до напливу біженців з Європи”

Фінансово економічної кризи не уникнути?

– Ні, і вона буде страшнішою за Велику депресію. Тому що дисбаланси значно більші. Більше за всіх постраждають Росія і Китай, Саудівська Аравія. Ми повернемося за рівнем добробуту в 60 – 70-ті роки минулого століття.

– Ви такі кошмари розповідаєте, що впору бункер на дачі копати і продукти туди складати… Що нам робити?

– Все правильно говорите. Купуйте тушонку, патрони, медикаменти і зброю. Я не жартую.

– Невже все так жорстко буде?

– Спецслужби Великобританії та Швейцарії вже готуються до напливу біженців з Європи. Роблять доповіді про наслідки фінансово економічної кризи, про соціальні заворушення і бунти. Більше за всіх постраждають країни, що розвиваються. Ми і так небагато живемо, а будемо жити ще гірше.

– Яку головну пораду дасьте нашим читачам?

– Збирайте гроші і живіть без боргів. Головне правило – жити нижче своїх можливостей, не випендрюватися. Ніколи не розумів, як можна із зарплатою в $ 2 тисячі купувати собі новий “Мерседес”?!

– Добре, грошей назбирали. Але в чому заначку тримати?

– У золоті. Тобто у фізичному металі. Монети, золотий лом, злитки. Акції та облігації – це папірці, тобто ніщо. Їх не треба купувати.

– А чим золото краще?

– У 2008 році зростали тільки долар і золото. Але якщо подивитися статистику, то долар з 1913 року втратив 98% купівельної спроможності, а золото – ні. Плюс золота в тому, що у нього є ще й товарна функція.

Зростає інфляція – дорогоцінні метали теж дорожчають. А коли фінансово економічна криза приходить, то золото росте, тому що це еквівалент грошей. Особисто я свій сімейний капітал тримаю в золоті. І подібним чином поступають, скажімо так, деякі розумні люди, яких я знаю.

Особиста справа

Степан Демура. Народився в 1967 році.

90-і прожив в Америці. Аспірантом МФТІ поїхав туди здобувати додаткову освіту. Так і залишився в Штатах до початку 2000-х. “Їсти хотілося, – пояснює він. – От і пішов торгувати на американську біржу”. В кінці 90-х він уже очолював аналітичний відділ в одній з великих чиказьких інвестиційних компаній. І добре вивчив, як працює заокеанська економіка. У 2000-х він повернувся в Росію. “Грошей заробив. Пора було одружуватися. А американки мені ніколи не подобалися, – сказав Демура.

Інша думка

“У 99,9% випадків пророцтва не збуваються”

– Звичайно, фінансово економічна криза, яка трапилася в 2008 році, ще не розсмокталася. Вона трохи схожа на ту, яка була в 70-х роках минулого століття. Тоді економіка почала відновлюватися лише через 10 років, – каже Василь Солодов, директор Банківського інституту Вищої школи економіки. – На мій погляд, дефолту США точно не буде. Особливо поки долар у всьому світі залишається резервною валютою і американці продовжують позичати гроші на зовнішньому ринку. Тим більше що в Штатах намітилися позитивні зміни. Вони стали впритул займатися проблемою бюджетного дефіциту і скорочення держборгу.

Різких катастрофічних подій в найближчі роки точно не буде. Можливий хіба що вихід Греції з єврозони і досить серйозний розгін інфляції. Але фінансово економічна криза завжди приходить раптово. І в якій формі і де вона відбудеться, дуже складно передбачити. Економічна наука сильна заднім розумом. І в 99,9% пророцтв про кризу не збуваються.

А що стосується заощаджень… Якби ми купили золото не в 1913-му, а в 1977 році, то досі в мінусі були б, а якби в кінці 2008-го, то в плюсі. Так що все залежить від вибору дати. Але заздалегідь прикуп не знає ніхто.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами