ФІНАНСОВІ НОВИНИ УКРАЇНИ

postheadericon У Росії клієнтів банків захистять від шахраїв

шахраї

У Росії з нового року вступає в силу закон, який зобов’язує банкірів повертати всі гроші, вкрадені з картки. З 1 січня набуде чинності 9-та стаття закону “Про національну платіжну систему”. Суть в тому, що тепер клієнт банку буде завжди правий.

– Захист від шахрайства при операціях з банківськими картами – це справа банків, – вважає депутат Держдуми. – Чому громадяни повинні доводити, що у них вкрали гроші і що вони не верблюди? Є багато систем захисту – SMS-повідомлення, банківські ключі. Мені незрозуміла ця позиція: давайте ви внесете в банк свої кошти, заплатите за користування карткою, а якщо у вас вкрадуть гроші, то ми не винні.

Тому закон повинен повністю перейти на бік клієнта. Якщо у нього з рахунку зникнуть гроші, він не повинен буде доводити свою непричетність до шахрайської операції. Банк протягом доби зобов’язаний відшкодувати йому всі втрати і лише потім шукати кінці – чи винен сам клієнт чи все-таки шахраї. Банкіри, природно, проти такої постановки питання. І кажуть, що якщо закон набуде чинності, то їм доведеться підвищити розцінки на свої послуги, адже за ризики і додаткові заходи безпеки повинен хтось платити.

В Україні клієнтові теж нелегко довести, що гроші були вкрадені з картки. Однак поки подібних законів в парламент ніхто не вносив.

– За законом розслідування несанкціонованого списання коштів може тривати до 180 днів, – розповіли нам в одному з українських банків. – Але, як правило, розгляд віднімає від декількох тижнів до 2-3 місяців.

Як кажуть банкіри, часто бувають непорозуміння через збій системи оплати. Наприклад, відбувається подвійне списання коштів. У цьому випадку хвилюватися не варто – сума залишається на Вашому рахунку, але вона заблокована. Як кажуть банкіри, вони чекають максимум 45 днів. Потім вона повинна бути розблокована автоматично, якщо банк не отримав документів, що підтверджують оплату. Для прискорення цього процесу можна написати заяву в свій банк. Деякі фінустанови приймають їх навіть по електронній пошті.

За 2011 рік кількість неправомірних операцій зросла майже втричі: до 7,6 тис. у порівнянні з 2,9 тис. у 2010 році. Сума втрат склала 9,1 млн грн. проти 6,3 млн грн. Всього на руках українців знаходиться 32 млн 199 тис. платіжних карток.При використанні матеріалів сайту "Фінансові новини" обовязковим є гіперпосилання на MONEY-NEWS.TE.UA, відкрите для індексації пошуковими системами